Mówi: | Piotr Truszkowski |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Exalo Drilling |
Spółka wiertnicza PGNiG chce zdobywać dalekie rynki. Zapowiada zwiększenie zatrudnienia
Exalo Drillig stawia na rozwój za granicą. Jedna z największych spółek wiertniczych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej chce skuteczniej walczyć o kontrakty na dalszych rynkach. Zamierza stworzyć międzynarodowe oddziały, które pozwolą skrócić do minimum czas związany z transportem maszyn wiertniczych. Powstaną m.in. na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Docelowo, połowo dochodów spółki ma pochodzić z kontraktów zagranicznych.
– Chcemy utworzyć na obszarach Afryki Wschodniej, Bliskiego Wschodu oraz Azji Południowej kilka hubów międzynarodowych, z których będziemy operowali na tych właśnie rynkach. Chodzi o to, żeby skrócić do minimum czas przewozu urządzeń wiertniczych i skupić się na tym, na czym firma zarabia, czyli na dostarczaniu usług wiertniczych – wyjaśnia strategię firmy Piotr Truszkowski, prezes Exalo Drilling, w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
Spółka liczy też na nowe rynki, choć na niektóre, nawet jeśli są perspektywiczne, na razie nie zamierza wkraczać.
– Są rynki zagraniczne, na które nie idziemy ze względów bezpieczeństwa. Jak na razie to jest rynek iracki, nigeryjski – zastrzega Henryk Dytko, wiceprezes zarządu spółki ds. operacji, dodając, że spółka jest w ciągłym kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz z ambasadami.
Spółka jest już jedną z największych w branży poszukiwawczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak dodaje prezes Piotr Truszkowski, w Polsce Exalo Drilling współpracuje z największymi operatorami, m.in. w obszarze wierceń za gazem łupkowym.
– Współpracujemy z firmami dużymi, które są operatorami na danej koncesji. My po prostu jesteśmy dostarczycielem usług, i taka współpraca jest i będzie – wyjaśnia Truszkowski.
Rozbudowa parku maszynowego i zwiększanie zatrudnienia
W związku z rozwojem usług wiertniczych w kraju i za granicą spółka zapowiada stopniowe zwiększanie zatrudnienia.
– Jeżeli zamierzamy się rozwijać, zdobywać nowe kontrakty, trzeba będzie jakoś te usługi dostarczyć. Jest plan inwestycyjny zwiększenia parku maszynowego, ale trzeba będzie obsadzić te maszyny ludźmi o najwyższych standardach – mówi prezes spółki.
– W naszym biznesie pięć lat pracy inżyniera to jest za mało, żeby go wyszkolić. Co najmniej siedmiu lat potrzeba, żeby zdobył wszystkie dozory i doświadczenie. Już w tej chwili przygotowujemy program przyjęć ludzi i szkolenia tych ludzi na istniejących wiertłach o najwyższych standardach – dodaje Henryk Dytko.
Obecnie firma posiada 54 wiertnie. Szczegółów planu rozbudowy prezes Exalo Drilling S.A. nie chce jeszcze ujawniać. Podkreśla jednak, że rozwój parku maszynowego będzie oparty nie tylko o zakup nowych maszyn, ale również o wykorzystanie istniejących mocy produkcyjnych zakładów firmy w Pile i Zielonej Górze. Truszkowski zapowiada także, że Exalo Drilling S.A. będzie kupować używane, tańsze maszyny. Mają one potem być doprowadzone do stanu spełniającego najwyższe standardy.
Exalo Drilling powstało po połączeniu pięciu przedsiębiorstw z Grupy PGNiG działających w sektorze wiertniczymi i wiertniczo serwisowym. To spółki PNiG Jasło, PNiG Kraków, PNiG Nafta, Poszukiwania Naftowe Diament oraz Zakład Robót Górniczych Krosno. Jeszcze w tym roku nowo powstała firma ma wejść na giełdę.
– Jesteśmy grupą dominującą, ale w ostatnim etapie można było zobaczyć pewne przejawy konkurencji pomiędzy spółkami i wzajemnej walki o te same kontrakty, co prowadziło do niepełnego wykorzystania mocy produkcyjnej i w konsekwencji do pogarszania wyników finansowych spółek – wyjaśnia powody konsolidacji Piotr Truszkowski. – Stworzenie jednego organizmu z efektywnym zarządzaniem aktywami, ludźmi i wykorzystaniem kontaktów handlowych tych spółek, prowadzi do zwiększenia efektywności tego procesu i w konsekwencji do osiągnięcia większych wyników finansowych.
Według Henryka Dytko, z decyzji o połączeniu spółek cieszą się także operatorzy w kraju i za granicą, którym łatwiej będzie teraz prowadzić rozmowy z jednym silniejszym partnerem.
Czytaj także
- 2024-08-01: Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja
- 2024-05-10: Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG
- 2024-05-28: Ograniczenie importu surowców z Rosji przyspiesza transformację energetyczną Europy. Dekarbonizacja może się jednak wiązać z protestami części grup społecznych
- 2024-04-09: Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności. Emisja CO2 w tych sektorach może spaść o 57 proc.
- 2024-03-07: Polski Czerwony Krzyż: Ponad 8 tys. zgłoszeń zaginionych osób w związku z wojną w Ukrainie. W toku jest ok. 300 postępowań
- 2024-02-13: Sprzedaż surowców energetycznych wciąż finansuje rosyjską machinę wojenną. Eksport trafia głównie do Chin, Indii i Turcji
- 2023-08-29: Tej zimy mało prawdopodobny kolejny kryzys energetyczny w Europie. Konieczne są jednak dalsze inwestycje w OZE i magazynowanie energii
- 2023-05-09: J. Buzek: Europa boryka się z kumulacją kryzysów. Odpowiedzią jest energetyka odnawialna i zacieśnienie współpracy z USA
- 2023-04-14: Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE
- 2023-02-15: Europa dobrze radzi sobie w tym sezonie grzewczym z ograniczonymi dostawami gazu z Rosji. Kolejne mogą się okazać trudniejsze
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie wymaga znaczących zmian w systemie rolniczym – ocenia think tank Żywność dla Przyszłości. Tym bardziej że niedługo liczba ludności globalnie się zwiększy do 10 mld. Zdaniem ekspertów warunkiem jest odejście od rolnictwa przemysłowego na model rolnictwa regeneratywnego, opartego na równowadze przyrodniczej. To obejmuje także znaczące ograniczenie konsumpcji mięsa na rzecz żywności roślinnej.
Ochrona środowiska
Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
W trakcie procedowania jest obecnie rządowy projekt tzw. ustawy odległościowej, który ostatecznie zrywa z zasadą 10H/700m i wyznacza minimalną odległość wiatraków od zabudowań na 500 m. Kolejna liberalizacja przepisów ma zapewnić impuls dla sektora, przyspieszyć transformację energetyczną i przynieść korzyści lokalnym społecznościom. Branża liczy także na usprawnienie i skrócenie procedur planistycznych i środowiskowych, które dziś są barierą znacznie wydłużającą czas inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie.
Transport
Część linii lotniczych unika wypłacania odszkodowań za opóźnione lub niezrealizowane loty. Może im grozić zajęcie samolotu przez windykatora
Mimo jasno sprecyzowanych przepisów linie lotnicze niechętnie wypłacają odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty, często powołując się na zdarzenia nadzwyczajne lub problemy z przepustowością ruchu lotniczego. Wielu konsumentów odstępuje od dalszego postępowania, bo obawiają się żmudnych formalności. Zdaniem eksperta z kancelarii DelayFix, specjalizującej się w egzekwowaniu należnych odszkodowań, warto się ubiegać o należne rekompensaty. Ostatecznym – i skutecznym – środkiem po wyczerpaniu drogi polubownej i sądowej jest zajęcie samolotu przez windykatora.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.