Mówi: | Markus Sieger |
Funkcja: | prezes Grupy Polpharma |
E-recepty początkiem poważnych zmian w służbie zdrowia. Pacjenci otwarci na technologiczne nowinki
Z badań wynika, że pacjenci są otwarci na cyfrowe rozwiązania w służbie zdrowia. Prezes Grupy Polpharma ocenia, że takie działania wymagają dobrej woli po stronie rządzących oraz współpracy ze środowiskiem naukowym, medycznym i biznesem, który może odegrać rolę inkubatora nowych pomysłów i pomóc w ich komercjalizacji.
– System opieki zdrowotnej to bardzo złożony ekosystem, w którym działa wiele podmiotów i interesariuszy. Jego transformacja wymaga przede wszystkim woli politycznej ze strony rządu, którą – moim zdaniem – możemy zaobserwować. Obecnie strona rządowa podejmuje stosowne działania transformacyjne, szczególnie w zakresie rozwiązań cyfrowych, w celu usprawnienia usług i poprawy ich przejrzystości dla pacjentów. Pierwsza faza ma polegać na wdrożeniu e-recept, a dalsze etapy przyjdą później – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Markus Sieger, prezes Grupy Polpharma.
Od maja w Siedlcach i Skierniewicach wystawiane są pierwsze e-recepty. Na razie w ramach pilotażu, ale od stycznia 2020 roku elektroniczne recepty mają być już wystawiane we wszystkich gabinetach lekarskich w Polsce. To ułatwi pracę lekarzy i poprawi bezpieczeństwo pacjentów, ponieważ system automatycznie sprawdzi, czy np. pacjentowi nie przepisano leków, które mogą wchodzić w niebezpieczne dla zdrowia interakcje z innymi przyjmowanymi preparatami. System zlikwiduje także problem zgubionych albo nieczytelnie wypisanych recept i umożliwi wgląd w historię wcześniej wystawionych e-recept.
Jak wynika z tegorocznych badań „E-zdrowie oczami lekarzy” oraz „E-zdrowie oczami Polaków” przeprowadzonych przez LekSeek Polska, pacjenci są otwarci na cyfrowe rozwiązania w służbie zdrowia. Za najbardziej atrakcyjne uważają możliwość wprowadzenia rejestracji online na refundowane wizyty (59 proc) oraz otrzymywanie recept i zwolnień lekarskich drogą elektroniczną (72,7 proc.).
– Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Dlatego uważam, że bezpieczeństwo danych i przestrzeganie odpowiednich przepisów ma absolutnie zasadnicze znaczenie. Myślę, że dopiero dzisiaj – dzięki usługom i technologiom takim jak blockchain – bezpieczeństwo jest możliwe do osiągnięcia. To krok w bardzo dobrym kierunku, którego nie mogliśmy postawić wcześniej. Dzisiaj, kiedy technologie te są dostępne, a ludzie bardziej im ufają, możemy aktywnie z nich korzystać – mówi Markus Sieger.
Grupa Polpharma zamierza wkroczyć na rynek zintegrowanej opieki zdrowotnej, w którym będzie łączyć produkowane przez siebie leki z usługami medycznymi. Dlatego firma zamierza się otworzyć na współpracę ze start-upami i innymi usługodawcami w celu świadczenia na rzecz pacjentów możliwie najlepszych usług.
– Współpraca ta może obejmować również zagadnienia profilaktyki, która jest moim ulubionym tematem. Mam na sobie urządzenie, które mierzy mój puls, pokazuje, ile kroków przeszedłem etc. Myślę, że warto podążać za obecnym trendem na zdrowsze życie – mówi prezes grupy Markus Sieger.
Prezes Grupy Polpharma wspominał także o rozwijaniu w Polce sektora leków biologicznych. Podkreślił, że efektywne konkurowanie Polski na globalnym rynku biotechnologicznym wymaga głębokiej współpracy pomiędzy administracją publiczną, światem nauki a biznesem.
– Tworzenie takich nowych obszarów działalności jest bardzo ważne, co zostało zresztą odzwierciedlone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego. W tym kontekście naprawdę potrzebujemy partnerstwa między sektorem biotechnologii, nauki, rządem a światem biznesu, który nie tylko odegra rolę inkubatora nowych pomysłów, lecz także pomoże w ich urzeczywistnieniu i skutecznej komercjalizacji. W efekcie powstanie nowa branża, co jest moim zdaniem celem tej inicjatywy – mówi Markus Sieger.
Czytaj także
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-10-24: Dekarbonizacja coraz ważniejsza w strategiach polskich firm. Branże energochłonne liderem takich inwestycji
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-10-21: Polsko-francuski zespół naukowców nagrodzony za opracowanie fluorescencyjnych barwników. W przyszłości mogą m.in. pomóc w leczeniu raka
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umów dzierżawy, dziś często zawieranych w formie ustnej, bez rejestracji, co uniemożliwia rolnikom uprawiającym dzierżawioną ziemię starania o krajowe i unijne dopłaty. Ministerstwo zapewnia, że na zmianach skorzystają obie strony. Wkrótce mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.
Polityka
Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.