Newsy

GPW: 33,5 mln zysku w I kwartale

2012-05-10  |  12:37
Mówi:Ludwik Sobolewski
Funkcja:Prezes Zarządu
Firma:Giełda Papierów Wartościowych
  • MP4

    Pierwsze miesiące roku okazały się nieco gorsze od poprzednich kwartałów. Przychody Grupy Kapitałowej GPW były mniejsze o 7,6 proc. niż przed rokiem. Na słabsze wyniki wpłynęły przede wszystkim spadek obrotów akcjami i instrumentami pochodnymi oraz czasowa obniżka opłat transakcyjnych, która obowiązuje od listopada 2011 roku.

    Jak podkreślono w komunikacie spółki, spadek obrotów na rynkach GPW jest odzwierciedleniem ogólnej tendencji, jaka panowała na giełdach na początku roku.

     – Sytuacja zewnętrzna, czyli sytuacja na rynkach kapitałowych i w gospodarce światowej i europejskiej jest bardzo pesymistyczna. Na tym tle nasz rynek kapitałowy dość nieźle sobie radzi. Mimo że nie należymy do krajów modnych wśród inwestorów zagranicznych, jak Brazylia czy Chiny – podkreśla Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

    Aktywność inwestorów na polskim rynku, mierzona wskaźnikiem płynności tego rynku, utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w 2011 roku (ok. 46 proc.). To oznacza, że spadek obrotów wynika raczej z niższych wycen akcji, a nie odwrotu inwestorów od naszego rynku kapitałowego. W I kwartale na rynku głównym GPW zadebiutowało 25 spółek, co daje warszawskiej giełdzie pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby debiutów.

     – Strategia rozwoju warszawskiej giełdy się sprawdza. Jesteśmy nadal rynkiem, który ma jedną z najwyższych na świecie dynamik, jeśli chodzi o wzrost obrotów i w dodatku jest najbardziej zdywersyfikowany w regionie. Po I kwartale udział rynku akcji GPW w obrotach na wszystkich rynkach regionu przekracza znacząco 50 proc. – wyjaśnia Ludwik Sobolewski.

    W wynikach finansowych Grupy Kapitałowej GPW za I kwartał uwzględniono również wyniki spółki TGE, mimo że pełna konsolidacja nastąpiła w marcu tego roku. Zysk netto w tym okresie wyniósł 2,8 mln zł.

     – Rynek towarowy staje się ważną domeną działalności Grupy Kapitałowej GPW. Pełna konsolidacja nastąpiła w marcu, ale jest to już widoczne w strukturze przychodów i znacząco wpływa na model biznesowy. To jest kilka milionów złotych zysku za I kwartał 2012 roku, co stanowi 10% całości przychodów Grupy Kapitałowej – mówi Ludwik Sobolewski.

    I dodaje, że gdyby do konsolidacji TGE doszło na początku I kwartału to rynek towarowy stanowiłby blisko 1/4 przychodów Grupy. Jak podkreśla Ludwik Sobolewski, rynki towarowe staną się w najbliższym czasie jeszcze ważniejsze dla funkcjonowania rynków kapitałowych.

     – Są pewnego rodzaju tarczą finansową czy tarczą, która łagodzi finansowe skutki tego, że inwestorzy generują niższe obroty – wyjaśnia prezes GPW.

    W komunikacie spółki zaznaczono, że na wyniki Grupy Kapitałowej GPW w kolejnym kwartale będą wpływać dwa czynniki. Chodzi przede wszystkim o nakłady związane z wdrażaniem platformy obrotu UTP (Universal Trading Platform) oraz o konsolidację Grupy Kapitałowej Towarowa Giełda Energii.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Ochrona środowiska

    Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

    Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

    Ochrona środowiska

    Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro

    Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.

    IT i technologie

    Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

    Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.