Mówi: | Marcin Dyl |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami |
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami chce wprowadzenia zachęt dla oszczędzających w trzecim filarze
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami chce, aby przegląd systemu emerytalnego nie ograniczał się tylko do drugiego, obowiązkowego filaru. Izba chce zmian w opodatkowaniu wypłat z indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego, wprowadzenia limitu kwotowego wpłat na IKZE oraz zmian w zakresie pracowniczych programów emerytalnych.
– W tym roku rząd ma dokonać oceny funkcjonowania systemu emerytalnego. Oczywiście główną częścią debaty będzie OFE i kształtowanie drugiego filaru. Natomiast nie można zapominać o tym, że duże znaczenie ma sposób funkcjonowania trzeciego filaru. Jest to potrzebne, bo na razie zainteresowanie indywidualnymi kontami zabezpieczenia emerytalnego jest więcej niż mizerne – w pierwszym roku funkcjonowania IKZE konta utworzyło 0,5 mln osób – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Dlatego – jego zdaniem – należy wprowadzić zachęty, głównie podatkowe, aby uatrakcyjnić oszczędzanie na dobrowolnych kontach emerytalnych.
– Po pierwsze chodzi nam o to, aby wypłata środków z IKZE była zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych w ogóle lub też o wprowadzenie opodatkowania tych wypłat z IKZE zryczałtowanym podatkiem dochodowym od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatkiem Belki. W wielu krajach koniec takiej inwestycji wiąże się albo z brakiem podatku, albo z podatkiem od zysków kapitałowych. W Polsce jest to podatek dochodowy płacony na zasadach ogólnych, wobec tego to jest duży problem – podkreśla prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Takiego problemu nie ma na przykład na Słowacji, gdzie składki wpłacane przez pracowników są zwolnione z opodatkowania do wysokości 323 euro rocznie, podczas gdy składki pracodawców mogą być odjęte od podstawy opodatkowania do wysokości 6 proc. wynagrodzenia pracownika. Ponadto na Słowacji przychód osiągnięty w wyniku inwestowania podlega opodatkowaniu liniową stawką podatku w wysokości 19 proc., a wypłata środków jest zwolniona z podatku.
Prezes Izby uważa również, że należy wprowadzić zmiany dotyczące określenia wysokości samych wpłat na IKZE. Dziś limit wynosi 4 proc. rocznego wynagrodzenia. Według eksperta, lepszym rozwiązaniem byłby limit kwotowy.
– Limit procentowy oznacza duże komplikacje. Trzeba znać swoje wynagrodzenie w poprzednim roku, a potem w kolejnych latach być na bieżąco. Dużo prostszym rozwiązaniem jest wskazanie kwoty, która da możliwość skorzystania wszystkim w takich samych proporcjach, a nie w zależności od zarobków – podkreśla Dyl.
Prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami mówi, że proponowane zmiany mają poparcie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
– Oczywiście duże znaczenie dla kształtowania stanowiska rządu ma także Ministerstwo Finansów. Natomiast sądzę, że takie instytucje jak Izba i inne, które się daną problematyką zajmują powinny mówić o konieczności zmian oraz wspierać resort finansów w swoich dążeniach – dodaje Marcin Dyl.
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami chce także zmian w pracowniczych programach emerytalnych (PPE). Chodzi m.in. o możliwość odliczenia od dochodu kwot wpłacanych do PPE, odprowadzania składek w zmiennej wysokości w zależności od kondycji finansowej pracodawcy, umożliwienia byłym pracownikom samodzielnego opłacania składki dodatkowej, umożliwienia tworzenia PPE dla pracowników jednostek sektora finansów publicznych oraz wprowadzenia zachęt finansowych dla pracodawców w tworzeniu programów.
Członkami Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami są działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych, m.in.: Amplico TFI , AXA TFI, BPH TFI oraz ING TFI.
Czytaj także
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
- 2024-09-16: Duoport Lotniczy w Białymstoku ma być szansą na rozwój ściany wschodniej. Inicjatorzy rozmawiają z potencjalnymi inwestorami zagranicznymi
- 2024-09-27: Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy
- 2024-09-05: W 2060 roku emerytura z ZUS może wynieść mniej niż 20 proc. ostatniej pensji. Dobrowolne oszczędzanie na ten cel wciąż mało popularne
- 2024-08-05: Polki nie inwestują z myślą o emeryturze. Problemem są zarobki niższe niż mężczyzn i obawa o stratę środków
- 2024-08-06: Justyna Szyc-Nagłowska: Mam odłożone pieniądze na czarną godzinę. Teraz muszę też myśleć o emeryturze i zabezpieczyć sobie moje życie
- 2024-07-10: Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem
- 2024-05-13: Francuskie firmy z potężnym wkładem w polską gospodarkę. Reinwestują tu połowę wypracowywanych zysków i zatrudniają prawie 230 tys. osób
- 2024-03-12: Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa danych przetwarzanych w różnych urzędach. NIK zapowiada kontrole we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego
- 2023-12-22: Od stycznia zmiana na stacjach paliw. Kierowcy muszą sprawdzić, czy mogą tankować nowy rodzaj benzyny
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.
Ochrona środowiska
Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, która może zmienić sposób egzekwowania prawa do życia i zdrowia.
Polityka
1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
Parlament Europejski w środę zatwierdził skład nowej Komisji Europejskiej. Nowi komisarze obejmą urzędy 1 grudnia. Wśród nich po raz pierwszy znaleźli się komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności. Start drugiej kadencji KE pod wodzą Ursuli von der Leyen tylko o miesiąc wyprzedza rozpoczęcie polskiej prezydencji w Radzie UE. Polska będzie więc mieć wpływ na dwustronną współpracę między tymi dwiema instytucjami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.