Mówi: | Radosław Dylik |
Funkcja: | kierownik ds. kart płatniczych |
Firma: | Meritum Bank |
Karty płatnicze najbezpieczniejsze na wakacjach. Polacy wciąż jednak przyzwyczajeni do gotówki
Polacy na zagraniczne wakacje wciąż najchętniej zabierają gotówkę – wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Deutsche Bank PBC. Walutę w kantorze kupi co czwarty turysta. Jeszcze dwa lata temu tę formę płatności wybierało 41 proc. podróżujących. Dziś coraz częściej decydujemy się na zabranie karty płatniczej: debetowej lub kredytowej. Eksperci przekonują, że to bezpieczniejsza forma płatności.
Z badania Deutsche Bank PBC wynika, że dziś ponad 25 proc. turystów uważa kartę kredytową za najwygodniejszy sposób dokonywania płatności. 12 proc. wybiera karty debetowe. W 2011 rok było to odpowiednio 17 i 6 proc.
Bankowcy od lat zachęcają Polaków do używania kart płatniczych. W czasie wakacji wśród argumentów jeszcze mocniej podkreślają bezpieczeństwo.
Wszystko pod warunkiem, że karty będziemy używać w sposób ostrożny: chronić numer PIN, nie nosić kart w jednym miejscu i przed wyjazdem zanotować numer telefonu do banku, który pozwoli zastrzec skradzioną kartę.
– Należy też zawsze mieć kartę na oku, szczególnie w restauracjach, jeśli kelner chce się udać do baru, żeby dokonać transakcji, warto pójść za nim i cały czas mieć kartę na oku – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Radosław Dylik, kierownik ds. kart płatniczych w Meritum Bank.
Ostrożność należy zachować również podczas wypłacania gotówki z bankomatu.
– Ważne jest też, żeby w miarę możliwości korzystać z bankomatów zlokalizowanych przy placówkach bankowych. W razie awarii bankomatu czy wypłacenia nieodpowiedniej kwoty jesteśmy w stanie natychmiast złożyć reklamację, otrzymując pisemne potwierdzenie – mówi Radosław Dylik.
Eksperci podkreślają, że w przypadku kradzieży gotówki tracimy ją prawdopodobnie bezpowrotnie. Kiedy tracimy kartę, możemy ją zastrzec i w ten sposób uchronić się przed próbą kradzieży zgromadzonych na koncie środków. Przed wyjazdem warto zabezpieczyć się na wypadek kradzieży, notując numery telefonu, pod którymi możemy zastrzec skradzioną lub zgubioną kartę. Numer znajdziemy na swojej karcie płatniczej.
– Im szybciej zastrzeżemy kartę, tym większe bezpieczeństwo, że te środki nie zostaną wykorzystane przez złodziei. Warto mieć zapisane numery telefonów. Ważne by zwrócić uwagę, że są często inne numery z zagranicy, a inne z kraju. Jeżeli wybieramy się za granicę, to warto zapisać sobie ten numer, który obowiązuje dla połączeń zagranicznych – tłumaczy Dylik.
Przed wyjazdem warto też przemyśleć kwestię płatności za pomocą technologii zbliżeniowej, w której płatności do wysokości 50 zł są akceptowane bez autoryzacji. Biorąc pod uwagę zastrzeżenia klientów i większy komfort korzystania z kart zbliżeniowych banki zwiększyły zabezpieczenia kart.
– W przypadku większych kwot banki już nad tym czuwają. Duża liczba banków udostępnia możliwość blokowania sobie tego typu transakcji. Każdy klient będzie mógł sobie czasowo bądź na stałe wyłączyć taką funkcjonalność – dodaje ekspert Meritum Banku.
Czytaj także
- 2025-05-08: J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-05-05: Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-10: Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-24: Eksperci ochrony zdrowia apelują o większy zakres kompetencji pielęgniarek. To mogłoby zwiększyć dostępność usług medycznych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.