Mówi: | Paweł Dziekoński |
Funkcja: | dyrektor zarządzający obszarem produktów kredytowych |
Firma: | Deutsche Bank PBC |
Polacy coraz mniej skłonni żyć na kredyt. W tym roku rynek kredytowy zmniejszył się o 17 proc.
Zarówno rynek kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych kurczy się. Polacy pożyczają rzadziej i mniejsze kwoty. Zaciągamy kredyty tylko wtedy, kiedy musimy i głównie na utrzymanie standardu życia, czyli np. remont mieszkania czy samochodu lub niezbędną wymianę sprzętu AGD. Przyszły rok, ze względu na spowalniającą gospodarkę, będzie pod tym względem podobny do tego roku.
Kwartalnie banki udzielają kredytów hipotecznych na kwotę 10 mld zł. W porównaniu z końcem ubiegłego roku rynek pożyczek na własne mieszkanie skurczył się o 9-10 proc. Jeszcze większe spadki zanotowano w segmencie kredytów ratalnych.
– Rynek ten skurczył się rok do roku o blisko 17 proc. – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Paweł Dziekoński, dyrektor zarządzający obszarem produktów kredytowych Deutsche Bank PBC.
Z badania Deutsche Bank PBC wynika, że tylko 5 proc. Polaków deklaruje zamiar zaciągnięcia takiej pożyczki w przyszłym roku. Mimo że ponad połowa przyznaje, że w ich sytuacji przydałby się dodatkowy zastrzyk pieniędzy. To świadczy o tym, że Polacy ostrożnie podchodzą do kwestii zadłużania.
– Struktura zmienia się na bardziej konserwatywną – ocenia Paweł Dziekoński. – Jeżeli już zaciągamy kredyty gotówkowe, jest to związane z celami, które definiujemy jako utrzymanie standardu: remont mieszkania, wyposażenie mieszkania, zakup AGD czy dobrego RTV.
Na remont mieszkania – zgodnie z wynikami badania – zapożyczyłoby się 16 proc. ankietowanych. Natomiast nagły wydatek spowodowany np. awarią sprzętu RTV czy AGD skłoniłby do wzięcia pożyczki 8 proc. Polaków.
– Pozostałe grupy wydatkowe kredytów gotówkowych to są remont lub zakup samochodu. W mniejszej skali, co jest bardzo segmentowane wiekowo, są to wydatki na urlopy i wycieczki – dodaje dyrektor w Deutsche Bank PBC.
Polskie gospodarstwa domowe są zadłużone już na blisko 570 mld zł. Najbardziej systematycznie spłacane są kredyty hipoteczne w walutach obcych. Jednak w porównaniu do poprzednich lat widać mniejszą skłonność Polaków do przedpłacenia rat kredytów. W opinii eksperta Deutsche Banku PBC wpływa na to wysoki kurs walut: franka szwajcarskiego i euro. Z drugiej strony, świadczy to o większej skłonności do oszczędzania.
– Trzymamy kredyty, mniej zaciągamy nowych, a naturalne nadwyżki, które mamy, możemy przeznaczyć na oszczędności lub inwestycje – wyjaśnia Paweł Dziekoński.
Z badania Deutsche Bank PBC wynika, że profil konserwatywny polskiego kredytobiorcy będzie się utrzymywać również w przyszłym roku. Blisko 60 proc. ankietowanych nie planuje żadnych działań w zakresie swoich finansów, natomiast ponad 40 proc. z nich deklaruje, że myśli o oszczędzaniu. Najchętniej wybieraną formą oszczędzania jest lokata terminowa (wzrost z 17 do 31 proc.), dająca niewielki, ale pewny zysk.
– Obserwując informacje makroekonomiczne związane z bezrobociem, stopami procentowymi, kursami walutowymi, należy się spodziewać, że Polacy będą ostrożnie podchodzili do zakupu dóbr konsumpcyjnych i będą sondowali rynek nieruchomości. Spadające stopy, których się spodziewamy, powinny pomóc rynkowi nieruchomości i rynkowi kredytów mieszkaniowych. Natomiast cały czas obawa, co do pewności zatrudnienia i z drugiej strony, co do opłacalności oszczędzania w innych źródłach, będzie powodowała, że będziemy raczej konserwatywni, jeśli chodzi o finanse – wyjaśnia przedstawiciel banku.
Ostrożne podejście widać również w przedświątecznych deklaracjach. Blisko 80 proc. Polaków zapłaci za gwiazdkowe prezenty, dekoracje i żywność z własnej kieszeni – wynika z sondażu Instytutu Homo Homini przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Bank PBC.
– W zeszłym roku było to 70 proc. To też pokazuje, że ostrożnie zaciągamy zobowiązania. Jeśli mówimy już o zaciąganiu zobowiązań, to cieszy nas to, że częściej jest to kredyt gotówkowy lub karta kredytowa, a nie pożyczki w parabankach – podkreśla Paweł Dziekoński.
W te święta około 15 proc. z nas skorzysta z róznych form pożyczki, np. kredytu gotówkowego, karty kredytowej lub pożyczki u znajomych.
Czytaj także
- 2025-03-12: Coraz lepsze perspektywy dla branży fitness. Sieć Xtreme Fitness Gyms zapowiada rozwój również poza Polską
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-01-31: Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2025-02-04: Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
- 2025-01-27: Przeciw bankom szykują się pozwy w sprawie złotowych kredytów hipotecznych. Na pierwszy ogień pójdą umowy sprzed 2020 roku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.