Newsy

USA zapewne ograniczą skup obligacji. Dziś ważna decyzja Fedu

2013-09-18  |  06:50
Mówi:Piotr Kuczyński
Funkcja:główny analityk
Firma:Dom Inwestycyjny Xelion
  • MP4
  • Rynki czekają na decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej. Dzisiaj Fed wyda komunikat, w którym poinformuje o przyszłości programu QE3, czyli skupu papierów wartościowych przez państwo. Na ten cel bank centralny przeznacza 85 mld dolarów miesięcznie. Analitycy przewidują, że kwota ta zostanie zmniejszona o 10-20 mld.

     – Różne są propozycje. Dla rynków byłoby najlepiej, gdyby Fed już postanowił o takim cięciu powiedzmy o 15 mld dolarów i powiedział, że do końca roku już nic nie zmieni. Wtedy rynki odetchną z ulgą, że już to mają z głowy – przewiduje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Piotr Kuczyński, główny analityk Xeliona.

    Kuczyński podkreśla, że najgorszą informacją byłby brak działania ze strony Fedu. Oznaczałoby to, że inwestorzy będą z niecierpliwością wyczekiwać decyzji po październikowym posiedzeniu, co wpłynęłoby na nerwowość rynków finansowych.

    Dodaje, że z całą pewnością Fed nie podniesie stóp procentowych, które obecnie znajdują się na rekordowo niskim poziomie – 0,25 proc.

    Inwestorzy wyczekują jednak nie tylko decyzji dotyczącej programu skupu papierów wartościowych QE3, ale także zapowiedzi przyszłego kierunku rozwoju amerykańskiej polityki monetarnej. A to zależy w dużym stopniu od tego, kto zostanie następcą Bena Bernankego na stanowisku nowego prezydenta Fedu. Z rywalizacji o fotel szefa Rezerwy Federalnej wycofał się uważany za bardziej skłonnego do zaostrzenia polityki monetarnej Lawrence Summers.

     – Janet Yellen jest najbardziej prawdopodobna. Ona jest bardziej "gołębia" niż Lawrence Summers. Będzie wolniej zdejmowała to poluzowanie ilościowe, wolniej ograniczała zakupy aktywów przez Fed, wolniej podnosiła stopy procentowe. Rynki z tego powodu raczej się ucieszyły, chociaż w Stanach wyraz tej uciechy był niewielki, bo inwestorzy czekają na dzisiejsze posiedzenie Fed – ocenia Kuczyński.

    Wśród potencjalnych nominatów wymienia się także Donalda Kohna oraz Timothy'ego Geithnera. Kuczyński podkreśla, że Janet Yellen nie jest faworytką prezydenta Obamy, który powoła szefa Fed po zaakceptowaniu kandydatury przez Kongres.

     – Barack Obama niespecjalnie ma chęć powołać Yellen, po pierwsze dlatego, że jest bardzo niezależna, po drugie, działa „close to the script”, czyli zawsze zgodnie z przepisami. I po trzecie, jest ponoć zbyt łagodna jak dla Baracka Obamy, który boi się, że za jego kadencji powstanie kolejny bąbel spekulacyjny. Z drugiej strony Obama ma historyczną szansę powołać pierwszą kobietę na szefa Rezerwy Federalnej – uważa Kuczyński.

    Według niego Yellen działałaby w sposób zgodny z zaleceniami Christine Lagarde, szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która postuluje bardzo ostrożne i powolne ograniczanie skupu aktywów. Zdaniem Kuczyńskiego, to dobry kierunek, bo zbyt szybkie zaostrzenie polityki monetarnej mogłoby zaszkodzić gospodarce.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Polityka

    Infrastruktura

    Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

    Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.

    Handel

    Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

    Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.