Mówi: | Katarzyna Rusek |
Funkcja: | dyrektor ds. personalnych |
Firma: | SAP Polska |
Dział kadr już nie tylko od naliczania pensji. Rośnie znacznie strategicznego zarządzania zasobami ludzkimi
Wielopokoleniowość to coraz większe wyzwanie dla dużych korporacji. Działy personalne muszą pogodzić wymagania młodych pracowników z oczekiwaniami osób starszych. By zatrzymać pracowników, firmy muszą im nie tylko oferować atrakcyjne wynagrodzenia, lecz także umożliwiać rozwój zawodowy i osobisty.
‒ 2015 rok to moment, od którego zaczynamy myśleć o wielopokoleniowej organizacji. Strategiczna rola HR to już nie tylko zatrudnianie pracowników, zatrudnianie ich pod projekty. Musimy pamiętać o tym, że mamy do czynienia z pracownikami zorientowanymi na budowanie swojej kariery, oczekujący coraz więcej od pracodawcy, dlatego my jako dział personalny powinniśmy wiedzieć więcej na temat istniejącej kadry – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Katarzyna Rusek, dyrektor ds. personalnych w SAP Polska.
Katarzyna Rusek podkreśla, że działy personalne w dużych firmach muszą przejść transformację. Obecnie ich rola często sprowadza się do administrowania zasobami ludzkimi, a ich wpływ na strategiczne decyzje spółek jest niewielki. To jednak musi się zmienić. Według Rusek aż 80 proc. zarządów firm nie ma wystarczającej wiedzy na temat swoich pracowników.
Bez takiej wiedzy nie można skutecznie prowadzić rekrutacji ani zarządzać pracownikami. Ci z kolei coraz częściej chcą mieć szanse na rozwój zawodowy, oczekują więc szkoleń, mentoringu i innych narzędzi.
‒ Mówimy o kompleksowej ofercie, która przyciąga pracownika do firmy i go tam zatrzymuje. To jest branding, to są zadania, jakie stawiamy przed pracownikami, jakie dajemy im szanse rozwoju – wylicza Katarzyna Rusek.
Ocenia, że działy personalne będą ogrywały coraz ważniejszą rolę, bo coraz większe będą wyzwania związane z wielopokoleniowością firm oraz ogólną sytuacją gospodarczą. Zmiany wymusi odradzający się rynek pracownika. Jak wynika z badań WorkForce 2020 zleconych przez SAP, większość firm zastanawia się nad zwiększeniem zatrudnienia poprzez pozyskanie konsultantów lub pracowników tymczasowych. To jednak może być trudne w obecnej sytuacji rynkowej, dlatego firmy powinny skupić się na zdobyciu wiedzy na temat już zatrudnionych osób i umożliwieniu im rozwoju.
‒ Rola działu personalnego będzie ewoluowała od funkcji administracyjnej i personalnej, aż do coraz bardziej strategicznej roli. Te zmiany następują zresztą już teraz. Partner biznesowy – to jest rola, o której się coraz częściej słyszy. Myślę jednak, że te przeobrażenia będą jeszcze głębsze, że pójdą w stronę strategicznego zarządzania – prognozuje Rusek.
Czytaj także
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-03-28: Trzy czwarte Zetek chce pracować na etacie. Elastyczny czas pracy nie jest dla nich istotny
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
- 2025-03-27: Zakończenie wojny w Ukrainie poprawiłoby klimat inwestycyjny w Polsce. Inwestorzy cenią stabilność i bezpieczeństwo
- 2025-03-19: Radość z pracy i docenianie przez pracodawcę coraz ważniejsze. To przekłada się też na zaangażowanie pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.