Mówi: | Ewa Rutczyńska-Jamróz |
Funkcja: | Menedżer |
Firma: | Deloitte |
Energooszczędne firmy mogą starać się o pieniądze na inwestycje
Ponad 170 mln złotych trafi do przedsiębiorców, którzy będą chcieli zainwestować w energooszczędność swojej firmy. Środki finansowe będą przyznawane w ramach programu „Efektywne wykorzystanie energii” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dofinansowanie na poziomie 70 proc. kosztów audytów energetycznych oraz pożyczkę w wysokości 2/3 kosztów inwestycji, które pozwolą na większą oszczędność energii w firmach.
Ewa Rutczyńska-Jamróz z firmy Deloitte jest przekonana, że program ten to doskonała okazja do przeprowadzenia koniecznych inwestycji w systemy energetyczne firmy.
– Przedsiębiorcy coraz większą uwagę zwracają na dążenie do zwiększenia efektywności energetycznej, co jest też związane ze strategią Europa 2020. Coraz bardziej myśli się proekologicznie. W niektórych branżach już teraz przedsiębiorcy przewidują audyty energetyczne i inwestycje służące wdrożeniu ich wyników – mówi Ewa Rutczyńska-Jamróz. – Myślę więc, że jest to doskonała okazja, żeby zoptymalizować koszty, które i tak przedsiębiorcy ponoszą.
Wnioski można już składać do NFOŚiGW. Nabór wniosków o dofinansowania potrwa do 31 października tego roku, natomiast w przypadku pożyczek na inwestycje – do 28 września.
Beneficjentami konkursu mogą być przedsiębiorcy, których przeciętne zużycie energii końcowej w ubiegłym roku wyniosło co najmniej 20 tysięcy megawatogodzin.
– W poprzedniej edycji konkursu poziom wejścia do tego programu ustalony był na wysokości 50 tysięcy megawatogodzin. Teraz zostało to obniżone do 20 tysięcy, natomiast wciąż jest to dosyć duża wielkość – mówi Agencji Informacyjnej Newseria menedżer w Deloitte.
To jedyne kryterium w konkursie. Dostęp do programu mają zarówno małe, jak i duże firmy z każdego sektora.
– Myślę, że szczególnie będzie się to cieszyć popularnością w takich branżach jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza, gdzie zużycie energii jest bardzo wysokie – prognozuje Rutczyńska-Jamróz.
Jak podkreśla ekspertka, efektywność energetyczna przedsiębiorstw w Polsce jest trzy razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach i dwa razy niższa niż średnia w UE.
Czytaj także
- 2025-01-10: Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2025-01-02: Zmieniają się zagrożenia dla polskiej gospodarki. Ekonomiści boją się skutków szybkiego zadłużania się rządu i napięć geopolitycznych
- 2024-12-13: Do lutego 2025 roku państwa ONZ muszą przedstawić swoje nowe zobowiązania klimatyczne. Na razie emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2025-01-10: W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-12-09: Firmy nie znają korzyści z wdrażania zrównoważonego rozwoju. Swój ślad węglowy mierzy tylko co piąta firma
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.
Prawo
Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
Europosłowie z opozycji krytykują wystąpienie Donalda Tuska przed Parlamentem Europejskim na temat planów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W ocenie polityków Prawa i Sprawiedliwości wśród priorytetów przedstawionych przez polski rząd brakuje akcentów istotnych dla naszego kraju. Szczególnie ważna według nich jest kwestia dotycząca planowanego porozumienia Unia Europejska – MERCOSUR i modyfikacja Paktu Migracyjnego.
Firma
Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie
Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.