Mówi: | Tomasz Niebylski |
Funkcja: | dyrektor ds. wsparcia sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej |
Firma: | SAP |
Firmy rozwijające innowacje i utalentowana kadra. Polska jest przygotowana do transformacji cyfrowej
Polska stoi u progu transformacji cyfrowej, mając atuty, które pozwalają na odegranie istotnej roli w wymiarze globalnym. Krajowe firmy zwiększają potencjał swojej ekspansji zagranicznej dzięki wdrażanym innowacjom cyfrowym. Pomagają im w tym polscy programiści, którzy umacniają swoją wysoką pozycję na świecie. Globalne koncerny wiążą z nimi coraz większe nadzieje. Jednym z nich jest SAP, który swój oddział w Gliwicach wyniósł do prestiżowej rangi Lab. Jednocześnie koncern chce wspierać polskie przedsiębiorstwa w cyfrowej erze biznesu.
– Z jednej strony Polska to największy rynek Europy Środkowo-Wschodniej i z punktu widzenia sprzedażowego mamy bardzo duże oczekiwania. Z drugiej strony nasz rynek nie jest jeszcze mocno eksplorowany, jest wiele obszarów i branż, które wymagają dużych inwestycji i innowacji i tutaj upatrujemy swoją szansę – mówi agencji informacyjnej Newseria Tomasz Niebylski, dyrektor ds. wsparcia sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w SAP.
To jeden z powodów, dla których gliwickie centrum SAP Hybris dołączyło do grona SAP Labs Network, czyli globalnej sieci łączącej centra rozwoju oprogramowania koncernu. Projektowane i budowane w Gliwicach rozwiązania są dystrybuowane na całym świecie. Jak podkreśla Niebylski, duża w tym zasługa polskich specjalistów IT. Dziś w centrum pracuje ponad 250 osób, a zatrudnienie ma dynamicznie rosnąć.
– Widziałem rankingi, w których polscy deweloperzy są zaraz za Chińczykami i Rosjanami postrzegani jako najbardziej wartościowy zasób dla takich centrów rozwojowych – mówi przedstawiciel SAP.
Analitycy HackerRank, firmy specjalizującej się w organizowaniu zawodów programistycznych, przeanalizowali wyniki 1,4 mln testów i na tej podstawie stworzyli ranking krajów z najlepszymi programistami. Polacy zajęli trzecie miejsce na świecie.
– Polskie kształcenie ludzi o technologicznych umiejętnościach i zdolnościach to jest nasz kapitał i powinniśmy to wykorzystać. Fakt, że SAP inwestuje w Polsce i tworzy tu jeden z 19 ośrodków rozwojowych w całej organizacji, to nie jest przypadek. Mamy utalentowanych ludzi, a poza tym jesteśmy częścią zjednoczonej Europy, więc biznes tu jest bezpieczny – wymienia Niebylski. – W moim odczuciu przez kolejne lata to będzie w Polsce bardzo dobrze funkcjonować. Mamy bardzo dobry klimat do tego, żeby innowacyjność nie tylko wdrażać, lecz także żeby ją tworzyć i rozprzestrzeniać na cały świat.
Według analiz firmy konsultingowej McKinsey polska gospodarka wykorzystuje dotychczas 8 proc. potencjału cyfrowego. Wskaźnik dla Europy Zachodniej to 12 proc., a dla gospodarki amerykańskiej – 18 proc. To pokazuje, że na świecie cyfryzacja dopiero się rozpoczyna. McKinsey stwierdza, że polska gospodarka ma doskonałe warunki, aby uczestniczyć w cyfrowej rewolucji.
– W Polsce dokonał się duży postęp w zakresie zwiększenia efektywności pracy, ale wciąż nie jesteśmy tam, gdzie zachodnia Europa. To jest kwestia czasu. Za pięć lat pewnie uda nam się doskoczyć do tych najlepszych, biorąc pod uwagę to, jaką mamy dynamikę zmian – stwierdza dyrektor ds. wsparcia sprzedaży SAP w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Cyfrowa transformacja to przede wszystkim wdrażanie nowych technologii, wśród nich rozwiązań chmurowych. Z tym segmentem SAP wiąże duże nadzieje.
– Jest wiele firm, które już na taki model używania rozwiązań software’owych się zdecydowały, ale wciąż jeszcze daleko nam do takich rynków jak USA, gdzie chmura jest powszechna. Cały czas jesteśmy jeszcze przed finalnym krokiem wejścia w chmurę – mówi Niebylski. – Drugi obszar, na który stawiamy, to wsparcie procesów transformacji cyfrowej.
Jak podkreśla, oferta SAP dla firm nie ogranicza się do sprzedania gotowego rozwiązania. Koncern stawia przede wszystkim na współpracę z klientami przy budowie modelu biznesowego, a następnie dopasowuje do tego technologię.
Od początku swojej działalności w Polsce koncern SAP był dostawcą oprogramowania przede wszystkim dla dużych firm, szczególnie z branż energetycznej, gazowej, przemysłu chemicznego, wydobywczego.
– Tu naturalnie będziemy się rozwijać. Ale druga część to są firmy mniejsze. Głównymi branżami, w których widzimy bardzo duży potencjał, jest wytwórstwo i handel. Większość to firmy lokalne, które urosły z małych do często bardzo poważnych firm o miliardowych obrotach i które potrzebują wsparcia, nie tylko technologicznego, lecz także biznesowego know-how dotyczącego tego, jak te firmy wprowadzić w przyszłość – zapowiada Niebylski.
Podkreśla ponadto, że obok handlu transformacja cyfrowa może zdynamizować wszystkie branże, które mają kontakt z masowym klientem, np. bankowość, telekomunikację, ubezpieczenia.
Czytaj także
- 2025-07-03: Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast
- 2025-07-10: UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
- 2025-06-02: UE zmienia podejście do transformacji energetycznej i łączy ją z konkurencyjnością. To zasługa polskiej prezydencji
- 2025-05-26: Orlen stawia na produkcję syntetycznych paliw lotniczych i zeroemisyjny wodór. Szuka innowacji w tych obszarach
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-05-15: Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.