Mówi: | Andrzej Nikończyk |
Funkcja: | doradca podatkowy Kolibski Nikończyk DEC & Partnerzy |
Firma: | Przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan |
Ważne zmiany dla firm, które borykają się z nierzetelnymi kontrahentami
Dzięki ustawie deregulacyjnej, która właśnie weszła w życie, tzw. mali podatnicy (firmy, których sprzedaż nie przekroczyła równowartości 1,2 mln) mogą na nowych zasadach korzystać z metody kasowej przy rozliczaniu VAT. To oznacza, że mogą oni wstrzymać się z rozliczeniem podatku do czasu, kiedy otrzymają zapłatę od kontrahenta. Do 15 stycznia takie przedsiębiorstwa mają czas, by w urzędzie skarbowym zadecydować, czy chcą od początku tego roku korzystać z metody kasowej.
– Osoby, które wybrały wcześniej metodę kasową bądź niedawno z niej zrezygnowały i teraz chciałyby powrócić do tej metody w nowej wersji, do 15 stycznia mogą w urzędzie skarbowym złożyć takie oświadczenie, że rezygnują bądź wybierają metodę kasową, i według tych nowych zasad stosować ją od 1 stycznia 2013 roku – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.
Deklarację taką przedsiębiorcy składają na formularzu VAT-R. W późniejszym terminie przejście na metodę kasową również będzie możliwe. Trzeba o tym zawiadomić fiskusa do końca miesiąca, który poprzedza okres, od którego firma zamierza tę metodę stosować. Jej wybór oznacza jednak również obowiązek kwartalnego rozliczania podatku od towarów i usług.
Inną opcją jest metoda memoriałowa, w której obowiązek zapłaty podatku powstaje wraz z wystawieniem faktury, niezależnie od uzyskania płatności.
Na czym polega metoda kasowa?
Ustawa deregulacyjna zniosła od 1 stycznia 2013 roku obowiązek zapłaty podatku, gdy kontrahent podatnika nie zapłaci mu za towar lub usługę, która została wykonana. Dotyczy to jednak tylko tzw. małych podatników, czyli – zgodnie z ustawą o VAT – takich przedsiębiorców, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 1,2 mln euro (za 2012 rok, zgodnie z kursem NBP, będzie to 4 922 000 zł).
– Metoda kasowa, jeśli podatnik zdecydował się ją wybrać, w przypadku sprzedaży na rzecz podatników VAT czynnych będzie pełną metodą kasową, co oznacza, że nie płacimy podatku do czasu, aż nie uzyskamy zapłaty – mówi przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan. – Likwidacji ulegnie termin 90 dni, który upływał od momentu wydania towaru, po którym można było odliczyć lub trzeba było opodatkować. To w przypadku sprzedaży na rzecz podatników VAT czynnych znika.
W przypadku, gdy kontrahent nie jest podatnikiem VAT czynnym, skorzystanie z tej metody rozliczania nie jest możliwe. Dla takich transakcji ustawa wprowadza 180-dniowy termin na rozliczenie podatku od towarów i usług.
– Podatnik VAT czynny nie może odliczyć podatku z takiej faktury zakupu od małego podatnika, jeśli sam jeszcze jej nie zapłacił – dodaje Andrzej Nikończyk.
Zmiana w uldze na złe długi
Trzecia ustawa deregulacyjna, która właśnie weszła w życie, zmienia również zasady korzystania z ulgi na złe długi. Podatnik, który już rozliczył VAT, ale nie otrzymał należności od kontrahenta, będzie mógł dokonać korekty podatku po upływie 150 dni od terminu płatności. Do końca grudnia było to 180 dni. Warunek: dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.
– Również nabywcy, którzy nie zapłacili swoich należności lub ich termin upłynie po 1 stycznia 2013 roku, będą musieli dokonać korekty podatku naliczonego za styczeń. Chyba, że do końca stycznia zapłacą – mówi przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.
W nowych przepisach zlikwidowano obowiązek wierzyciela, by zawiadomić dłużnika o zamiarze skorygowania podatku. To oznacza, że skorzystanie z ulgi nie będzie uzależnione od uzyskania potwierdzenia odbioru przez kontrahenta.
Czytaj także
- 2024-11-22: Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-11-21: Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
- 2024-10-03: Zapowiadane oskładkowanie wszystkich umów-zleceń i o dzieło to wyzwanie dla ZUS. Zakład będzie potrzebował 3–6 miesięcy na przygotowanie się do zmian
- 2024-09-26: Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar
- 2024-09-25: Trwają prace nad strategią migracyjną Polski na lata 2025–2030. Eksperci apelują o duży nacisk na mieszkalnictwo
- 2024-08-09: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przygotowuje się do nowych obowiązków związanych z ochroną sygnalistów. Ma czas do grudnia na wdrożenie procedur
- 2024-08-21: Ustawa o ochronie sygnalistów będzie dla firm dużym wyzwaniem. Szczególnie konieczność ochrony danych osobowych i zachowania poufności
- 2024-08-13: Ochrona sygnalistów wchodzi stopniowo w procedury firm i instytucji. Za brak przygotowania grożą im kary
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.