Mówi: | Hanna Wróblewska |
Funkcja: | ministra kultury i dziedzictwa narodowego |
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
– Czas naszej prezydencji w Unii Europejskiej od strony kultury chcemy wykorzystać jak najlepiej dzięki instytucjom, z którymi współpracujemy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza, czyli instytucją odpowiedzialną za promocję kultury polskiej na świecie, oraz Narodowym Centrum Kultury, czyli instytucją, która współpracuje z instytucjami kultury w Polsce. Chcemy, żeby temat prezydencji europejskiej był obecny zarówno w Polsce, jak i poza Polską – mówi agencji Newseria Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Hasłem drugiej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która potrwa od 1 stycznia do 30 czerwca br., jest „Bezpieczeństwo, Europo”. Jak podkreśliła ministra przy okazji uroczystej inauguracji, Polska obejmując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, zaprasza Europę do dialogu, w którym polskie dziedzictwo mówi rozpoznawalnym językiem, buduje mosty między tradycjami, pokoleniami i narodami.
W ciągu najbliższego półrocza pod hasłem „Culture sparks unity” w ponad 20 europejskich państwach Instytut Adama Mickiewicza zorganizuje blisko 100 wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli, wystaw, pokazów filmowych i spotkań literackich, promujących polską kulturę, z naciskiem na młode pokolenie. Dzięki współpracy z artystami z innych państw UE i kandydujących do Wspólnoty zagraniczny program kulturalny prezydencji ma być symbolem różnorodności i szacunku. Ma też przypominać, że kultura może jednoczyć, łączyć, być przestrzenią do dialogu i międzynarodowej współpracy. Z kolei w krajowym programie prezydencji, prowadzonym przez NCK, znajdą się m.in. koncerty młodych artystów czy Międzynarodowe Forum Europa z Widokiem na Przyszłość, które odbędzie się w czerwcu w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Tym razem postanowiono odejść od centralnych uroczystości na rzecz różnorodnych inicjatyw lokalnych, prezentujących bogactwo kulturalne polskich regionów. Oddanie inicjatywy samorządom ma inspirować lokalne społeczności, wzmacniać tzw. dzielenie się Polską oraz poszerzać dostęp do kultury.
– Na prezydencję polską są przewidziane takie same środki, jakie były przewidziane na poprzednią prezydencję, tutaj nie ma rozdmuchanych budżetów. Chcemy, żeby te środki wydać w jak najbardziej adekwatny sposób, mając w kontekście też czasy, w których żyjemy, czyli czasy niepokoju. Podstawą jest hasło prezydencji, jakim jest bezpieczeństwo – mówi Hanna Wróblewska. – Organizujemy cykle wystaw, koncertów, ale też dyskusje o poważnych tematach dotyczących odbiorców, polityki audiowizualnej.
Nowoczesne regulacje dla sektora audiowizualnego są jednym z priorytetów polskiej prezydencji w zakresie kultury. Jak wyjaśnia MKiDN, Polska podejmie dyskusje w Radzie UE nad rewizją dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych (AVMS), której przegląd jest zaplanowany na koniec 2026 roku.
– Widzimy, że potrzebne są zmiany. Technologia cyfrowa, świat zmienia się tak szybko, że prawo bardzo często za nim nie nadąża. Od nas zależy, jak to prawo cały czas monitorować i przystosowywać, żeby ono było adekwatne do czasów, sprawiedliwe dla twórców i jak najbardziej pro dla odbiorców – podkreśla ministra. – Nie chciałabym tutaj mówić o zagrożeniach ze strony sztucznej inteligencji, raczej o tym, jak ją wykorzystać w sposób bardzo świadomy, nie zapominając o prawach twórców.
Drugi priorytet dotyczy młodych twórców i ich wsparcia na początku kariery zawodowej. To zagadnienie zyskuje na znaczeniu na poziomie europejskim. W ramach prezydencji przewidziane są prace nad wspieraniem rozpoczynania kariery w sektorach kreatywnych oraz zmianami i rozwijaniem narzędzi takich jak Program Kreatywna Europa.
– Kilka lat temu Francja dyskutowała o mobilności młodych artystów, my do tej dyskusji nawiązujemy. Zrobimy specjalne badania, chcemy sprawdzić, jakie działania naprawdę wsparłyby młodych artystów na starcie w ich karierze – mówi Hanna Wróblewska. – Tutaj nie występuje podział na naszych i innych twórców, mówimy raczej o twórcach w różnych krajach Europy i badamy, jakie elementy działań wsparłyby ich karierę. W Zachęcie w kwietniu organizujemy bardzo dużą, trzydniową konferencję na ten temat, w której wezmą udział zarówno ministrowie kultury z innych krajów, eksperci, kuratorzy, krytycy, jak i młodzi artyści. W trakcie tej konferencji przewidujemy także wizyty studyjne, czyli spotkania z młodymi artystami, aby usłyszeć i zobaczyć też ich perspektywę.
Jak wyjaśnia resort, w ramach konferencji w warszawskiej Zachęcie zaplanowano sześć paneli tematycznych skupiających się na projektowaniu ścieżki zawodowej artysty, zagadnieniach związanych z kształceniem twórców, przyszłości zawodów twórczych, przedsiębiorczości twórców, ich zdrowia oraz wsparcia ich karier. W kwietniu także odbędzie się międzynarodowa konferencja o sztucznej inteligencji w kontekście mediów, usług audiowizualnych i prawa autorskiego. Podczas wydarzenia w Łodzi zaplanowano siedem paneli tematycznych dotyczących pracy dziennikarzy, walki z dezinformacją, sektorów kreatywnych, egzekwowania praw własności intelektualnej, edukacji medialnej i kształtowania kompetencji cyfrowych obywateli. Efektem półrocznej prezydencji mają być przygotowane konkluzje, które będą wskazywały drogi przyszłej polityki audiowizualnej oraz bardzo konkretne działania na rzecz młodych twórców.
Czytaj także
- 2025-01-21: Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
- 2025-01-20: Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-02: Zmieniają się zagrożenia dla polskiej gospodarki. Ekonomiści boją się skutków szybkiego zadłużania się rządu i napięć geopolitycznych
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-12-03: Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy
Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów, w tym wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. W tym pierwszym przypadku ustawodawca chce opodatkować nie tylko samo urządzenie, ale także POD, czyli wkład do niego. Organizacje przedsiębiorców i plantatorów tytoniu ostrzegają, że to prowadziłoby do sytuacji, w której jeden produkt byłby opodatkowany dwu-, a nawet trzykrotnie, z negatywnymi skutkami dla obrotu gospodarczego w Polsce.
Polityka
Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
Na pierwszej w tym roku sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie będą debatować nad przyszłością relacji na linii UE–USA. Przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas otwarcia sesji podkreśliła, że obecne realia polityczne będą wymagały odnowionego sojuszu transatlantyckiego, a Europa jest gotowa do współpracy z administracją 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump w swoim przemówieniu po zaprzysiężeniu zapowiedział wysiłki na rzecz kończenia wojen i wprowadzania pokoju na świecie.
Handel
W tym roku import cementu z Ukrainy może przekroczyć milion ton. To oznacza problemy polskich producentów
Polscy producenci cementu obawiają się silnej konkurencji z Ukrainy. W ubiegłym roku import tego surowca zza wschodniej granicy wyniósł ok. 600–700 tys. t, prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. W kolejnych miesiącach dynamika może jeszcze przyspieszyć, dlatego sektor apeluje o kontyngenty ilościowe lub inny rodzaj wsparcia ze strony UE. Bez tego trudno będzie mu rywalizować z producentami z Ukrainy i innych państw, które nie muszą spełniać klimatycznych wymogów UE.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.