Mówi: | Mariusz Staniszewski |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Noble Funds TFI |
Fed zapowiada szybszą podwyżkę stóp procentowych, jeśli rynek pracy w USA będzie dalej pozytywnie zaskakiwał
Coraz bliżej końca ery taniego pieniądza w USA. Poprawa na amerykańskim rynku pracy postępuje zaskakująco szybko, co przyznała w ubiegłym tygodniu przed Senatem przewodnicząca Fed. Janet Yellen zapowiedziała, że stopy procentowe wzrosną szybciej niż dotychczas prognozowano, jeśli ten trend się utrzyma. W październiku ma zostać też zakończony program skupu obligacji, tzw. luzowanie ilościowe.
– FED będzie powoli wycofywał się z polityki luzowania ilościowego. Nie ma już potrzeby, by w takim stopniu wspierać gospodarkę, bo widać, że ona nie tyle staje na nogi, ile już chodzi. To jest widoczne chociażby na rynku pracy. Z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba nowo zatrudnianych osób, trend jest stabilny, powyżej 200 tys. osób – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI.
Szybkie tempo, w jakim amerykańskie firmy tworzyły miejsca pracy, pozwoliło obniżyć stopę bezrobocia o 0,5 pkt proc. od stycznia 2014 r. Bez pracy jest obecnie 6,1 proc. aktywnych zawodowo mieszkańców USA, czyli najmniej od sześciu lat. Przewodnicząca Rezerwy Federalnej (Fed) Janet Yellen przyznała w ubiegły wtorek w Senacie, że tak dobra koniunktura na rynku pracy jest niespodzianką. Zapowiedziała jednocześnie, że jeśli to tempo spadku bezrobocia zostanie utrzymane, to Fed wcześniej rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych.
Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej) spodziewa się pierwszy podwyżek kosztu pieniądza w połowie 2015 r. Wcześniej – w październiku br. – Fed ma zakończyć program skupu aktywów, tzw. QE 3.
Janet Yellen pozostawiła jednak możliwość elastycznego kształtowania polityki Fed, w tym stóp procentowych. Przewodnicząca Fed powiedziała amerykańskim senatorom, że „jeśli dane z gospodarki będą rozczarowywać, to przyszła ścieżka stóp procentowych może być bardzie akomodacyjna niż obecnie prognozowana”.
– Zakładalibyśmy, że być może już w przyszłym roku zaczniemy mówić o tym, że Fed będzie chciał podnosić stopy procentowe, zapobiegać budzeniu się oczekiwań inflacyjnych. Wydaje się, że będzie się on krok po kroku wycofywał z tej polityki, ale nie gwałtownie – uważa Staniszewski.
Rynki obligacji skarbowych już od dłuższego czasu wyceniają, że stopy procentowe wzrosną wcześniej w USA niż w strefie euro. Choć krótkoterminowe stopy procentowe tych najważniejszych banków centralnych są bardzo zbliżone (w USA stopa funduszy federalnych waha się w przedziale 0-0,25 proc., a w strefie euro główna stopa wynosi 0,15 proc.), to uwagę zwraca duża różnica między stopami długoterminowymi. Rentowność 10-letnich obligacji rządu USA wynosiła w połowie lipca ok. 2,5 proc., a niemieckich – tylko 1,18 proc.
Rezerwa Federalna będzie chciała uniknąć gwałtownej zmiany swojej polityki, ponieważ mogłaby ona wywołać nerwowość na rynkach finansowych i zaszkodzić realnej gospodarce. Z drugiej strony, Fed nie może zwlekać za długo z zacieśnieniem polityki monetarnej, ponieważ niskie stopy procentowe mogą wywołać wiele napięć – zarówno przyspieszenie inflacji dóbr konsumenckich (CPI), jak i ryzyko powstania baniek spekulacyjnych na rynkach aktywów.
Część analityków też zwraca uwagę na to, że według indeksu S&P/Case-Shiller nieruchomości w 20 metropoliach USA są najdroższe od połowy 2008 r. Ponadto wycena notowanych na giełdzie spółek jest bliska historycznym rekordom. W ostatnim roku indeks S&P 500 zyskał 17,5 proc., a Dow Jones Industrial Average – 10,15 proc. W czasie przesłuchania w Senacie przewodnicząca Fed odniosła się do wysokich wycen na rynkach aktywów. Jej zdaniem mimo dużych wzrostów obecne ceny nieruchomości, akcji i obligacji korporacyjnych mieszczą się w granicach historycznych norm. Według Janet Yellen zawyżone wyceny dotyczą jedynie obligacji firm o niskim ratingu.
– Widać, że oni prowadzą politykę pieniężną w sposób przemyślany. Pani Yellen nie prezentuje niczego nowego w stosunku do swojego poprzednika. Widać, że zna się na tym, co robi, i wydaje mi się, że Fed będzie wycofywał się powoli – twierdzi prezes Noble Funds TFI.
Fed – w przeciwieństwie do EBC – nie musi obawiać się negatywnego wpływu podwyżek stóp procentowych na sektor bankowy. Według Mariusza Staniszewskiego amerykańskie banki są w lepszej sytuacji niż europejskie i nie potrzebują nadzwyczajnych programów zwiększających płynność.
– Bilanse europejskich banków w stosunku do PKB kraju, z którego one pochodzą, są znacznie większe niż w Stanach Zjednoczonych. Banki w USA są duże, natomiast w stosunku do PKB są to zarządzalne bilanse. Jeżeli rozmawiamy o sektorze finansowym w Stanach Zjednoczonych, o jego kondycji w porównaniu z tą z 2007 r., 2008 r., nawet 2009 r., to jest on w bardzo dobrej sytuacji – ocenia Staniszewski.
Najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą przyspieszyć decyzję o podwyżkach stóp, zostaną opublikowane 1 sierpnia.
Czytaj także
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-05-06: Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.