Mówi: | Ireneusz Łazor |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Towarowa Giełda Energii |
Handel biomasą na giełdzie po wakacjach
Handel biomasą na Towarowej Giełdzie Energii ma ruszyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ireneusz Łazor, prezes TGE, zapowiada, że jesienią mają zostać ukończone prace nad platformą, która zapewni infrastrukturę do obrotu surowcem. To trzecie co do wielkości naturalne źródło energii na świecie.
Prace nad uruchomieniem rynku biomasy trwają od kilku lat. Miał ruszyć na Towarowej Giełdzie Energii jeszcze pod koniec 2010 roku. Ta data przesuwa się, ale obecny prezes TGE zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, że niedługo platforma będzie gotowa.
– Model jest prosty. Powinno być kilka rynków tak, aby koszty transportu nie definansowały ceny surowca. Stworzony system zabezpieczeń nie powinien być liczony jako gwarancja rozliczenia transakcji. Natomiast samo sprawdzenie jakości produktu musi pozostać po stronie odbiorcy – uważa Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii.
Biomasa nie jest typowym produktem giełdowym ze względu na specyfikę surowca, który sprowadzany jest z różnych regionów, także z zagranicy, i ma różną kaloryczność.
– Specyfika tego rynku predysponuje do tego, aby zorganizować go w formie zdecentralizowanego obrotu, czyli regionalnego – podkreśla Ireneusz Łazor.
Towarowa Giełda Energii dostarczy infrastrukturę, która umożliwi obrót biomasą, będzie miała tzw. laboratorium do rozstrzygania ewentualnych sporów.
– Nie zorganizujemy tego rynku bez współpracy z jego uczestnikami, którzy zajmują się handlem i obrotem biomasy. Podjęliśmy więc współpracę z wszystkimi podmiotami zainteresowanymi stworzeniem jednolitego rynku biomasy, jeśli chodzi o infrastrukturę. Potrzebujemy na to jeszcze trochę czasu. Mamy nadzieję, że do końca wakacji taki projekt wspólnie z partnerami uruchomimy – mówi prezes TGE.
W Polsce rynek biomasy jest nieuporządkowany m.in. ze względu na to, że handel tym surowcem często wiąże się z dużym ryzykiem transakcyjnym. Stąd idea, by stał się kolejnym produktem w obrocie Towarowej Giełdy Energii, jedynej w kraju licencjonowanej platformy obrotu towarowego.
Jak informuje TGE, biomasa jest trzecim co do wielkości naturalnym źródłem energii na świecie. Jej spalanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Ilość dwutlenku węgla emitowana do atmosfery podczas spalania biomasy równoważona jest ilością dwutlenku węgla pochłanianego przez rośliny, które odtwarzają biomasę w procesie fotosyntezy.
Zgodnie z definicją UE, biomasa oznacza podatne na rozkład biologiczny części produktów, odpady i pozostałości przemysłu rolnego, leśnictwa i związanych z nim gałęzi gospodarki, ale też odpadów przemysłowych i miejskich, które są biodegradowalne.
Czytaj także
- 2023-04-07: Zielona transformacja ciepłownictwa przyspiesza. PGE prowadzi i planuje w tym zakresie prawie 30 inwestycji
- 2020-12-11: Pandemia zmniejszy zużycie energii elektrycznej w 2020 roku, jednak w dłuższej perspektywie będzie ono rosnąć. Ceny mogą obniżyć OZE i ogniwa paliwowe
- 2019-05-20: Europejska gospodarka traci na smogu setki miliardów euro rocznie. Innowacje w energetyce pomogłyby zaoszczędzić 180 mld w ciągu 7 lat
- 2018-02-08: Kryzys w energetyce wiatrowej. Przez niekorzystne zmiany w prawie 70 proc. instalacji notuje straty
- 2017-02-06: Inwestycje w odnawialne źródła energii dają zarobić. Stają się alternatywą dla lokat i nieruchomości
- 2016-09-08: Polska jest coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. Hotele notują rekordowe wyniki
- 2016-09-06: Dobra sytuacja w branży hotelarskiej. Rośnie liczba inwestycji w hotele
- 2016-06-15: W ciągu 4 lat Polska powinna zainwestować 66 mld zł w zieloną energię. Taki poziom inwestycji pozwoliłby spełnić wymogi unijne
- 2016-05-16: Rozwój energetyki wiatrowej zagrożony przez nową ustawę. Farmy staną przestaną być atrakcyjne dla prywatnych inwestorów
- 2016-07-20: Rośnie popyt na certyfikaty jakości produktów i usług. Firmy chcą się w ten sposób wyróżnić na rynku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.