Mówi: | Łukasz Bugaj |
Funkcja: | Analityk |
Firma: | Dom Maklerski BOŚ |
Polski Holding Nieruchomości debiutuje na giełdzie
Polski Holding Nieruchomości debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na warszawski parkiet trafiło ponad 10 milionów akcji, czyli 25 proc. pakietu należącego do Skarbu Państwa. Drugi etap prywatyzacji spółki, czyli sprzedaż udziałów inwestorowi branżowemu ma się rozpocząć niedługo po giełdowym debiucie. Analitycy oceniają, że było to dobre posunięcie resortu skarbu państwa, ponieważ udało się zainteresować ofertą wielu inwestorów, również zagranicznych.
Akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. W tym drugim przypadku chodziło głównie o zagraniczne przedsiębiorstwa. Popyt trzykrotnie przekroczył podaż.
– Jeżeli chodzi o krótkoterminowy zysk, to pewnie uda się coś zarobić, ale niewiele. W skali długoterminowej wydaje się, że ten zysk będzie większy – prognozuje Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego BOŚ. – Od okresu budowania księgi popytu nieco poprawiła się atmosfera wokół spółki – wyjaśnia.
Optymistyczne prognozy analityk DM BOŚ opiera na przyjętej przez rząd ścieżce prywatyzacyjnej PHN S.A. Skarb Państwa wkrótce będzie starał się znaleźć inwestora strategicznego, gotowego przejąć kontrolę nad spółką. Oba etapy chce zakończyć jeszcze w tym roku.
– Być może możemy spodziewać się wezwania na akcje tej spółki, a jeśli ono będzie, to na pewno po cenie wyższej niż 22 zł [cena akcji ustalona w ofercie publicznej – red.] – mówi Łukasz Bugaj. – Z punktu widzenia spółki kolejne miesiące mogą być udane.
Już w ubiegłym roku pojawił się pierwszy chętny, a następnie kolejni zainteresowani. Resort skarbu zdecydował wówczas, że będzie szukał inwestora strategicznego dopiero po debiucie giełdowym.
– Na chwilę obecną wydaje się, że to była dobra droga, bo Skarb Państwa w procesie budowania księgi popytu, i zarząd, podróżując po zagranicznych ośrodkach finansowych dał się poznać z dobrej strony i zainteresował inwestorów zagranicznych swoją ofertą – ocenia analityk DM BOŚ. – Paleta, z której będzie można wybierać inwestora strategicznego, nieco się poszerzyła.
Polski Holding Nieruchomości S.A. powstał dwa lata temu na bazie spółek, będących własnością Skarbu Państwa, które działały w branży budowlanej albo posiadały nieruchomości. W skład majątku, który znalazł się w posiadaniu PHN S.A. znalazł się, m.in. słynny wieżowiec Intraco, stojący na rogu ulic Stawki i Andersa na warszawskim Muranowie. Według wyceny z września 2012 roku wartość nieruchomości będących w posiadaniu spółki przekraczała 2,1 mld złotych.
PHN SA to pierwsza, ale nie jedyna duża prywatyzacja państwowej spółki w tym roku. W kolejce, mimo że coraz krótszej, jest jeszcze kilka firm, w których Skarb Państwa wciąż ma pakiet większościowy.
– To są takie spółki, jak PKP Cargo, być może Energa. Planowane są debiuty tych spółek – mówi Bugaj. – Jeżeli nie w tym roku, to w kolejnych latach na GPW na pewno się znajdą.
Zgodnie z założeniami rządu na przyszły rok nie będzie już przygotowywany plan prywatyzacyjny, więc wszystkie procesy sprzedaży akcji Skarb Państwa będzie starał się zakończyć jeszcze w tym. Pozostawi sobie jedynie pakiet kontrolny akcji w spółkach strategicznych.
Czytaj także
- 2025-07-15: Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-07-18: Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta
- 2025-06-30: Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]
- 2025-06-12: Uchodźcy z Ukrainy pomogli wygenerować 2,7 proc. PKB Polski w 2024 roku. Napływ nowych pracowników znacznie zmienił polski rynek pracy
- 2025-06-17: Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować
- 2025-05-19: 60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego
- 2025-06-13: 35 proc. gospodarstw domowych nie stać na zakup mieszkania nawet na kredyt. Pomóc może wsparcie budownictwa społecznego i uwolnienie gruntów pod zabudowę
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-05-08: Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.