Mówi: | Łukasz Bugaj |
Funkcja: | Analityk |
Firma: | Dom Maklerski BOŚ |
Polski Holding Nieruchomości debiutuje na giełdzie
Polski Holding Nieruchomości debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na warszawski parkiet trafiło ponad 10 milionów akcji, czyli 25 proc. pakietu należącego do Skarbu Państwa. Drugi etap prywatyzacji spółki, czyli sprzedaż udziałów inwestorowi branżowemu ma się rozpocząć niedługo po giełdowym debiucie. Analitycy oceniają, że było to dobre posunięcie resortu skarbu państwa, ponieważ udało się zainteresować ofertą wielu inwestorów, również zagranicznych.
Akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. W tym drugim przypadku chodziło głównie o zagraniczne przedsiębiorstwa. Popyt trzykrotnie przekroczył podaż.
– Jeżeli chodzi o krótkoterminowy zysk, to pewnie uda się coś zarobić, ale niewiele. W skali długoterminowej wydaje się, że ten zysk będzie większy – prognozuje Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego BOŚ. – Od okresu budowania księgi popytu nieco poprawiła się atmosfera wokół spółki – wyjaśnia.
Optymistyczne prognozy analityk DM BOŚ opiera na przyjętej przez rząd ścieżce prywatyzacyjnej PHN S.A. Skarb Państwa wkrótce będzie starał się znaleźć inwestora strategicznego, gotowego przejąć kontrolę nad spółką. Oba etapy chce zakończyć jeszcze w tym roku.
– Być może możemy spodziewać się wezwania na akcje tej spółki, a jeśli ono będzie, to na pewno po cenie wyższej niż 22 zł [cena akcji ustalona w ofercie publicznej – red.] – mówi Łukasz Bugaj. – Z punktu widzenia spółki kolejne miesiące mogą być udane.
Już w ubiegłym roku pojawił się pierwszy chętny, a następnie kolejni zainteresowani. Resort skarbu zdecydował wówczas, że będzie szukał inwestora strategicznego dopiero po debiucie giełdowym.
– Na chwilę obecną wydaje się, że to była dobra droga, bo Skarb Państwa w procesie budowania księgi popytu, i zarząd, podróżując po zagranicznych ośrodkach finansowych dał się poznać z dobrej strony i zainteresował inwestorów zagranicznych swoją ofertą – ocenia analityk DM BOŚ. – Paleta, z której będzie można wybierać inwestora strategicznego, nieco się poszerzyła.
Polski Holding Nieruchomości S.A. powstał dwa lata temu na bazie spółek, będących własnością Skarbu Państwa, które działały w branży budowlanej albo posiadały nieruchomości. W skład majątku, który znalazł się w posiadaniu PHN S.A. znalazł się, m.in. słynny wieżowiec Intraco, stojący na rogu ulic Stawki i Andersa na warszawskim Muranowie. Według wyceny z września 2012 roku wartość nieruchomości będących w posiadaniu spółki przekraczała 2,1 mld złotych.
PHN SA to pierwsza, ale nie jedyna duża prywatyzacja państwowej spółki w tym roku. W kolejce, mimo że coraz krótszej, jest jeszcze kilka firm, w których Skarb Państwa wciąż ma pakiet większościowy.
– To są takie spółki, jak PKP Cargo, być może Energa. Planowane są debiuty tych spółek – mówi Bugaj. – Jeżeli nie w tym roku, to w kolejnych latach na GPW na pewno się znajdą.
Zgodnie z założeniami rządu na przyszły rok nie będzie już przygotowywany plan prywatyzacyjny, więc wszystkie procesy sprzedaży akcji Skarb Państwa będzie starał się zakończyć jeszcze w tym. Pozostawi sobie jedynie pakiet kontrolny akcji w spółkach strategicznych.
Czytaj także
- 2025-05-08: Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-04-29: Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.