Mówi: | Jacek Buczyński |
Funkcja: | Analityk |
Firma: | Biuro Maklerskie Deutsche Bank PBC |
Coraz lepsza kondycja polskiej gospodarki. Dane makroekonomiczne na plusie.
Ostatnie dane makroekonomiczne wskazują na to, że w polskiej gospodarce wreszcie "coś drgnęło" i powoli wychodzi ona z dołka.
PKB w II kwartale wzrósł o 0,8 proc. Według Eurostatu zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa wzrosły w czerwcu o ponad 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Optymizm widać nie tylko w "twardych" danych. Wskaźnik aktywności finansowej PMI przekroczył ostatnio poziom 50 pkt., czyli granicę pomiędzy stagnacją a ożywieniem.Z ostatnich danych Eurostatu wynika, że w czerwcu o ponad 5 proc. wzrosły w Polsce sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa (według GUS wzrosty były nieco niższe: odpowiednio 1,8 proc. oraz 3 proc.).
Wskaźnik aktywności finansowej PMI, określający kondycję sektora przemysłowego i aktywność menadżerów, nabywających różnego rodzaju dobra i usługi, po raz pierwszy od kilku miesięcy przekroczył poziom 50 pkt., uważany za granicę między ożywieniem a stagnacją.
– Lipcowy odczyt tego wskaźnika, który został opublikowany na początku sierpnia, był trzecim z rzędu wzrostowym miesiącem dla tego indeksu – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jacek Buczyński, analityk Biura Maklerskiego Deutsche Bank PBC.
To zaś pozwala mieć nadzieję, że ta pozytywna tendencja będzie miała trwały charakter. Zagrożeniem dla polskiej gospodarki wciąż pozostaje kondycja niektórych państw strefy euro, choć – jak podkreśla analityk BM Deutsche Bank PBC – również tu widać pewne oznaki poprawy. To m.in. wyższy niż miesiąc wcześniej wskaźnik PMI dla sektora usług (wzrost z 48,3 pkt do 49,6) i sektora przemysłowego (z 48,8 do 50,1 pkt).
– Na pewno nie zakładamy, że czeka nas w najbliższym czasie boom w gospodarce – przewiduje Jacek Buczyński. – Może to być powolne ożywienie, natomiast spodziewamy się, że rynek może go odpowiednio wcześniej dyskontować.
Na długookresową kondycję polskiej gospodarki wpływać mogą również stopy procentowe, które znajdują się dziś na historycznie niskich poziomach. Choć na razie wpływ ten nie jest jeszcze widoczny.
– Pod koniec roku już coraz widoczniejszy powinien być wpływ niskich stóp procentowych na gospodarkę – ocenia analityk.
Niskie stopy to przede wszystkim większa konsumpcja. Do tej pory czynnikiem wspierającym była również rekordowo niska inflacja, ale w lipcu ceny rosły w tempie 1,1 proc. rdr., podczas gdy w czerwcu było to 0,2 proc.
Czytaj także
- 2024-11-21: Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-16: Polskie firmy dostrzegają korzyści z gospodarki obiegu zamkniętego. Wciąż jednak ich wiedza jest niewystarczająca [DEPESZA]
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-10-23: Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Bolączką jest brak kompetencji cyfrowych u menedżerów
- 2024-10-02: Z roku na rok rośnie odsetek Polaków segregujących odpady. Nie zawsze jednak robią to prawidłowo [DEPESZA]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.