Mówi: | Dr Jan Kulczyk |
Funkcja: | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
Firma: | Kulczyk Investments |
Jan Kulczyk: Nagrody Polskiej Rady Biznesu będą gospodarczym Oscarem
Nagrody im. Jana Wejcherta rozdane. Spośród 200 kandydatów wyłoniono 3 laureatów. Polska Rada Biznesu nagrodziła Wojciecha Inglota, Adama Kicińskiego i ks. Jacka Stryczka. – Zazdroszczę laureatom, że tyle sukcesów jeszcze przed nimi – mówi Jan Kulczyk.
W kategorii „Sukces” nagrodę Polskiej Rady Biznesu otrzymał Wojciech Inglot, prezes firmy Inglot Cosmetics, sprzedającej kosmetyki na całym świecie. Adam Kiciński, prezes CD Projekt RED jest zwycięzcą w kategorii „Wizja i innowacyjność”. Jego spółka stworzyła m.in. dwie wersje gry komputerowej „Wiedźmin”. W kategorii „Działalność społeczna” zwyciężył ks. Jacek Stryczek, który jest pomysłodawcą m.in. akcji „Szlachetna Paczka”.
- Jestem pełen podziwu i zazdroszczę laureatom, że jeszcze tyle sukcesów mają przed sobą – mówi Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments.
Nagrody Polskiej Rady Biznesu w tym roku zostały przyznane po raz pierwszy. Kandydatów do nagrody zgłaszało ponad 400 różnych instytucji, a nazwiska laureatów były do końca trzymane w tajemnicy.
- Za 20 lat ta nagroda będzie Oscarem w gospodarce. Mam nadzieje, że Polska będzie już wtedy tak ważna, tak wielka i tak wpływowa, że ta nagroda będzie miała wymiar Oscara tego filmowego – zapowiada Jan Kulczyk.
Polska Rada Biznesu nagradza laureatów w 3 kategoriach: „Sukces”, „Wizja i innowacyjność” oraz „Działalność społeczna”. Jak podkreślają pomysłodawcy nagrody, wszystkie te cechy odnoszą się bezpośrednio do Jana Wejcherta, patrona nagrody, współzałożyciela ITI.
- Ta nagroda tak bardzo kojarzy się z Jankiem Wejchertem, moim serdecznym przyjacielem - osobą, która zarażała nas swoim optymizmem, determinacją, wiedzą i przedsiębiorczością. Jak myśleliśmy o tej nagrodzie, o nagrodzie Polskiej Rady Biznesu, to nie było dyskusji, czyjego imienia powinna ona być. Janek był naszym wspaniałym przyjacielem, kolegą, ale był też pierwszym prezesem Polskiej Rady Biznesu. Więc to było tak naturalne, że nie wymaga komentarza – podkreśla Jan Kulczyk.
Czytaj także
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-03-20: Prace nad deregulacją przyspieszają. Przedsiębiorcy wyczekują korzystnych zmian
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.