Mówi: | Dr Jan Kulczyk |
Funkcja: | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
Firma: | Kulczyk Investments |
Jan Kulczyk: Nagrody Polskiej Rady Biznesu będą gospodarczym Oscarem
Nagrody im. Jana Wejcherta rozdane. Spośród 200 kandydatów wyłoniono 3 laureatów. Polska Rada Biznesu nagrodziła Wojciecha Inglota, Adama Kicińskiego i ks. Jacka Stryczka. – Zazdroszczę laureatom, że tyle sukcesów jeszcze przed nimi – mówi Jan Kulczyk.
W kategorii „Sukces” nagrodę Polskiej Rady Biznesu otrzymał Wojciech Inglot, prezes firmy Inglot Cosmetics, sprzedającej kosmetyki na całym świecie. Adam Kiciński, prezes CD Projekt RED jest zwycięzcą w kategorii „Wizja i innowacyjność”. Jego spółka stworzyła m.in. dwie wersje gry komputerowej „Wiedźmin”. W kategorii „Działalność społeczna” zwyciężył ks. Jacek Stryczek, który jest pomysłodawcą m.in. akcji „Szlachetna Paczka”.
- Jestem pełen podziwu i zazdroszczę laureatom, że jeszcze tyle sukcesów mają przed sobą – mówi Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments.
Nagrody Polskiej Rady Biznesu w tym roku zostały przyznane po raz pierwszy. Kandydatów do nagrody zgłaszało ponad 400 różnych instytucji, a nazwiska laureatów były do końca trzymane w tajemnicy.
- Za 20 lat ta nagroda będzie Oscarem w gospodarce. Mam nadzieje, że Polska będzie już wtedy tak ważna, tak wielka i tak wpływowa, że ta nagroda będzie miała wymiar Oscara tego filmowego – zapowiada Jan Kulczyk.
Polska Rada Biznesu nagradza laureatów w 3 kategoriach: „Sukces”, „Wizja i innowacyjność” oraz „Działalność społeczna”. Jak podkreślają pomysłodawcy nagrody, wszystkie te cechy odnoszą się bezpośrednio do Jana Wejcherta, patrona nagrody, współzałożyciela ITI.
- Ta nagroda tak bardzo kojarzy się z Jankiem Wejchertem, moim serdecznym przyjacielem - osobą, która zarażała nas swoim optymizmem, determinacją, wiedzą i przedsiębiorczością. Jak myśleliśmy o tej nagrodzie, o nagrodzie Polskiej Rady Biznesu, to nie było dyskusji, czyjego imienia powinna ona być. Janek był naszym wspaniałym przyjacielem, kolegą, ale był też pierwszym prezesem Polskiej Rady Biznesu. Więc to było tak naturalne, że nie wymaga komentarza – podkreśla Jan Kulczyk.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-14: Ubóstwo menstruacyjne wciąż jest problemem w Polsce. Nowy program MEN ma z nim walczyć
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.