Mówi: | Dariusz Daniluk |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Bank Gospodarstwa Krajowego |
Prezes BGK: trwają rozmowy z firmami starającymi się o pieniądze z Inwestycji Polskich
Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi rozmowy z firmami, które chcą się ubiegać o finansowanie w ramach rządowego programu Inwestycje Polskie. Trwają analizy dotyczące skali i harmonogramu finansowania tych projektów przez bank. – To są duże rozwojowe projekty, których finansowanie ma znaczenie dla całej gospodarki kraju – podkreśla Dariusz Daniluk, prezes BGK. Zgodnie z założeniami programu bank będzie udzielać inwestorom kredytów, gwarancji, poręczeń i w razie potrzeb uczestniczyć w emisji obligacji, które pomogą sfinansować ważne inwestycje.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest jednym z dwóch filarów programu inwestycyjnego rządu. Drugi to powołana w grudniu przez ministra skarbu państwa spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe. BGK w programie będzie instytucją oceniającą inwestycje pod kątem ryzyka i opłacalności.
– Jeśli inwestycja zostanie oceniona pozytywnie, tzn. jako taka, która przyniesie oczekiwaną stopę zwrotu, mamy się włączyć w finansowanie. Nie mamy aspiracji, by być jedynym finansującym. Mamy pożyczyć albo pierwszą złotówkę po to, żeby projekt udało uruchomić czy zmontować, jak mówią finansiści, albo ostatnią złotówkę, czyli jak jest już pewna inicjatywa inwestycyjna, zaawansowana struktura finansowania i potrzebne są dodatkowe środki lub środki o dłuższym horyzoncie kredytowania. Jako bank mamy taką specyfikę, że jesteśmy w stanie długoterminowe finansowanie po rozsądnej cenie zaoferować naszym klientom – zapewnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Dariusz Daniluk, prezes BGK.
By zwiększyć możliwości finansowe BGK, Ministerstwo Skarbu Państwa dokapitalizuje bank kwotą 10 mld zł. Fundusz statutowy banku podwyższą akcje państwowych spółek: PZU, PKO BP, Ciech i PGE.
– W ślad za podwyższeniem kapitału zaczyna działać tzw. dźwignia finansowa. Bardzo ostrożnie podawaliśmy liczby, wskazujące na to, że każdy miliard dokapitalizowania BGK będzie można pomnożyć od 5 do 8 razy. Ale to są szacunki ostrożne. Przy tej skali dokapitalizowania banku i spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe mówimy o wielomiliardowych kwotach, a pamiętajmy, że te środki mają być środkami uzupełniającymi pieniądze inwestorów prywatnych. Ma to być pewnego rodzaju katalizator – podkreśla Dariusz Daniluk.
Inwestycje mają pobudzić gospodarkę
Rządowy projekt inwestycyjny zakłada trzy ścieżki finansowania projektów. Pierwsza to ubieganie się o dofinansowanie przez same przedsiębiorstwa. Druga to aktywne działania dotyczące inwestycji ze strony BGK i spółki celowej. Trzecie to pomoc klientom, którzy już korzystali z pomocy BGK.
– My jesteśmy bankiem, który ma długoletnią tradycję. W przyszłym roku będziemy obchodzili 90-lecie istnienia. Mamy dwadzieścia lat doświadczenia w finansowaniu różnych projektów również o charakterze inwestycyjnym – podkreśla Dariusz Daniluk i dodaje, że bank jest przygotowany by elastycznie reagować na potrzeby rynku. – Jak każdy bank mamy dużą swobodę w zatrudnieniu fachowych osób, bądź też korzystaniu z usług doradczych. Nie musimy wszystkiego robić sami. To, co musimy robić sami, suwerennie i profesjonalnie, to analizować ryzyko danej inwestycji.
Prezes przyznaje, że sa już prowadzone rozmowy z potencjalnymi beneficjentami programu. Nie zdradza jednak jakie to firmy.
– Mamy już zbudowane portfolio rozmówców. Jesteśmy w trakcie analiz, co do skali naszego finansowania oraz harmonogramu. Myślę, że w kolejnych tygodniach sukcesywnie, po zakończeniu danej fazy rozmów, jeśli nasi rozmówcy się na to zgodzą, będę mógł podawać konkretne przykłady – dodaje.
Wiadomo jednak, że zainteresowanie skorzystaniem z programu Inwestycje Polskie deklarowały już takie firmy jak PGNiG czy Grupa Lotos.
– To są duże rozwojowe projekty, których finansowanie jako inwestycja, ma znaczenie dla całej gospodarki kraju – podkreśla prezes BGK.
Premier Donald Tusk przedstawił założenia programu Inwestycje Polskie w czasie tzw. drugiego expose w październiku ubiegłego roku. Finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych ma pobudzić wzrost gospodarczy i pomóc w tworzeniu miejsc pracy. Rząd założył wsparcie inwestycji obejmujących między innymi budowę elektrowni węglowych i gazowych, gazociągów, magazynów gazu, infrastruktury drogowej, kolejowej oraz portowej.
– Uważam, że to bardzo dobry pomysł, po drugie, wykonalny i po trzecie, potrzebny gospodarce. Fakt aktywniejszego zarządzania przez ministra skarbu państwa aktywami, które są w jego posiadaniu, i dokapitalizowanie czy to BGK, czy to spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, przyniesie pożądane efekty, czyli będziemy mogli wspólnie proces inwestowania w Polsce stymulować – przekonuje Dariusz Daniluk.
Czytaj także
- 2025-05-09: Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-05-06: Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-03: Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-04-08: Eliza Gwiazda: Polskie hotele to już nie są te sprzed 10-15 lat. Nie ma takiej zachcianki, której pięciogwiazdkowe obiekty by nie spełniły
- 2025-04-01: Europejczycy popierają większe zaangażowanie UE w obronność. Prawie 90 proc. oczekuje ściślejszej współpracy państw członkowskich
- 2025-03-04: Coraz więcej firm decyduje się na automatyzację procesów. Zwroty z inwestycji są możliwe już w ciągu kilku miesięcy
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.