Mówi: | Prof. Witold Orłowski |
Funkcja: | główny doradca ekonomiczny |
Firma: | PwC |
Prof. Orłowski: polska gospodarka przyspiesza. Jest szansa na 2 proc. wzrost PKB
Scenariusz rządu, który zakłada 2-procentowy wzrost gospodarczy w tym roku, jest możliwy do realizacji – twierdzi główny doradca ekonomiczny PwC, profesor Witold Orłowski. Jeszcze kilka miesięcy temu wierzyli w to tylko najwięksi optymiści. Według ekonomisty, Polska gospodarka najgorsze ma już za sobą, ale na odczuwalne efekty poprawy Polacy będą musieli jeszcze zaczekać.
– Między faktem, że gospodarka przyspiesza, a momentem, w którym sami to odczujemy w kieszeniach, mija zazwyczaj wiele miesięcy. Przedsiębiorcy już widzą, że się sytuacja na rynku poprawia, przestają w tej chwili zwalniać ludzi, ale jeszcze pewnie długo nie będą zatrudniać nowych – mówi prof. Witold Orłowski Agencji Informacyjnej Newseria.
Sytuacja na rynku pracy powinna się stopniowo poprawiać, kiedy pracodawcy zobaczą trwałą poprawę koniunktury.
– Jak zaczną zatrudniać, zaczną szybciej rosnąć płace. Gdy zaczną szybciej rosnąć płace, wszyscy to odczujemy, ale może to potrwać rok, zanim do tego dojdzie. Tak niestety działa gospodarka – prognozuje ekonomista podczas 23. Forum Ekonomicznego w Krynicy Ryszard Kuć, prezes zarządu Przewozów Regionalnych.
W ocenie Witolda Orłowskiego, najgorsze mamy już za sobą, bo polska gospodarka wychodzi powoli z dołka, w którym znalazła się w marcu i kwietniu.
– Wzrost wydaje się przyspieszać, głównie dzięki temu, że przyspieszył eksport. W ten sposób realizuje się optymistyczny scenariusz, bo trzeba było być jednak optymistą, żeby zakładać, że tak się na pewno stanie – tłumaczy główny doradca ekonomiczny PwC.
Rząd zakłada, że tegoroczny wzrost gospodarczy wyniesie ok. 2 procent. Eksperci potwierdzają, że scenariusz ten może zostać zrealizowany.
– To scenariusz wciąż optymistyczny, natomiast wydaje się w tej chwili, że staje się bardziej prawdopodobny – potwierdza Witold Orłowski.
Gospodarkę napędza eksport, którego wartość rośnie najszybciej od końca 2011 roku i w porównaniu z rokiem ubiegłym jest wyższa o ponad 5 proc. Piąty kwartał z rzędu spada też wartość importu, co również wspiera rachunki narodowe. Dobre dane przeczą prognozom części analityków, którzy prognozowali wręcz spadek polskiego PKB.
– Jeśli dalej będzie tak, jak w ostatnich miesiącach, to pod koniec roku może być nawet lepiej niż te 2 proc., o których mówił premier, a w przyszłym roku możemy się spodziewać wzrostu zupełnie przyzwoitego – prognozuje Witold Orłowski.
Według przyjętych w czerwcu założeń do budżetu na przyszły rok polska gospodarka ma wzrosnąć w przyszłym roku o 2,5 proc. Dziś projektem ustawy budżetowej 2014 zajmie się rząd.
Czytaj także
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-05: Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością. Sygnałami alarmowymi są nagły wzrost wagi ciała, senność i napady głodu
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-02-12: Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2024-12-16: L. Kotecki (RPP): Dyskusje o obniżkach stóp procentowych mogą się rozpocząć w marcu 2025 roku. Pierwsze cięcia powinny być ostrożne
- 2024-12-19: Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.