Mówi: | Teresa Kamińska |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna |
Specjalne Strefy Ekonomiczne chcą działać przynajmniej do 2026 r.
W Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad wydłużeniem życia Specjalnych Stref Ekonomicznych. Ich przedstawiciele bardzo na to liczą. – Obserwujemy w dalszym ciągu duże zainteresowanie strefami – tłumaczy Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z raportu KPMG wynika, że wydłużenie działalności stref do 2026 roku może zwiększyć nakłady inwestycyjne o 40 miliardów złotych.
Jak zapewniają przedstawiciele resortu gospodarki, rozporządzenia już wkrótce mają pojawić się na Radzie Ministrów. Trwają również prace nad zmianą ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Projekt będzie przedstawiany rządowi wczesną jesienią, we wrześniu lub w październiku.
Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą SSE będą funkcjonować do 2020 roku. Wydłużenie tego okresu ma zachęcić potencjalnych inwestorów do rozpoczęcia działalności w strefach. Większość z nich kalkuluje średni okres zwrotu inwestycji na pięć lat. Gdyby nie udało zmienić daty likwidacji SSE, to zapewne już za dwa lata bylibyśmy świadkami ich obumierania.
– Mamy zainteresowanie bardzo dużych inwestycji i dlatego bardzo nam zależy na tym, aby idea Ministerstwa Gospodarki o przedłużeniu działalności stref, chociaż do 2026 roku, weszła w życie – mówi Teresa Kamińska. – To da poczucie bezpieczeństwa tym inwestorom, którzy chcą w nich zainwestować duże pieniądze.
KPMG szacuje się, że wydłużenie okresu działalności SSE do 2026 roku mogłoby zwiększyć o 16 proc. odsetek inwestorów, którzy byliby zainteresowani działalnością w strefach. Na nowe inwestycje zdecydowałyby się najpewniej firmy z długoterminowym planem rozwoju.
– Aby mogli sobie odebrać odpis podatkowy, muszą mieć perspektywę czasową. Mamy bardzo duże reinwestycje i oczekiwanie inwestorów, co dalej. Zawirowania wokół nowelizacji z pewnością wpływają na to, czy ci inwestorzy podejmą decyzję o dużym wejściu kapitałowym – tłumaczy w rozmowie z Agencja Informacyjną Newseria prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Jej zdaniem gotowe na wejście do strefy są już firmy, które chcą tu zostawić co najmniej 300 milionów złotych, stąd potrzeba przyśpieszenia pracy nad ustawą.
Resort gospodarki chce jednak wprowadzić w niej szersze zmiany. Podczas jednej z sejmowych debat wicepremier i szef resortu gospodarki zapowiadał, że zmiany miałyby polegać na modyfikacji zasad (strefa w każdej gminie, na atrakcyjnych terenach) i formuły funkcjonowania stref (rozszerzenie na inicjatywy klastrowe i technologiczne).
Dziś w Polsce w czternastu SSE działa ponad 1600 firm zatrudniających ponad 250 tysięcy pracowników. Główne korzyści, jakie czerpią z działalności w strefie to ulgi podatkowe, sięgające nawet 50 proc.
W opublikowanym kilka dni temu raporcie FDI Global Free Zones of the Future 2012/2013 w rankingu światowych SSE dominują strefy z Bliskiego Wschodu. Polskie strefy zajmują drugie miejsce w Europie, tuż za łotewskimi, ale pozostają poza pierwszą światową dziesiątką.
Czytaj także
- 2025-01-30: Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
- 2025-01-23: Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2025-01-02: Zmieniają się zagrożenia dla polskiej gospodarki. Ekonomiści boją się skutków szybkiego zadłużania się rządu i napięć geopolitycznych
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.