Newsy

Biedronka: widzimy spowolnienie gospodarcze. Jesteśmy na nie przygotowani

2012-09-17  |  06:51

 – Nie widzimy oznak kryzysu, jedynie spowolnienie gospodarcze – mówi Tomasz Suchański, dyrektor generalny sieci Biedronka. Spowolnienie, które w I półroczu już obniżyło poziom konsumpcji wśród Polaków. Mimo to Biedronka umacnia swoją pozycję na rynku. Zakładany dwucyfrowy wzrost sprzedaży w całym roku raczej nie będzie możliwy, ale, zgodnie z zapowiedziami, pozostanie powyżej wartości dla całego rynku.

Pierwsza połowa roku była dla największej sieci w Polsce bardzo korzystna. W porównaniu do sytuacji sprzed roku sprzedaż wzrosła o ponad 18 proc., liczba sklepów – o ponad 230 placówek, a tym samym Biedronka umocniła się na pozycji lidera polskiego rynku. I to mimo ogólnej tendencji spowolnienia gospodarczego, która wpływa niekorzystnie na decyzje zakupowe klientów.

 – To spowolnienie gospodarcze dotyka wszystkich, niezależnie od tego, w jakim segmencie gospodarki funkcjonujemy. Jest większe bezrobocie, więc jest mniejszy dochód, który konsumenci mogą wykorzystać. W sytuacji spowolnienia czy kryzysu nie ma na pewno wygranych – przekonuje Tomasz Suchański w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, nie wstrzymuje swoich planów związanych z rozwojem sieci. W październiku w Łodzi otwarty zostanie dwutysięczny sklep. W ciągu trzech lat ich liczba ma wzrosnąć do 3 tysięcy.

Plany rozwoju oraz badania wskazujące na przywiązanie klientów do sklepu poprawiają nastroje w firmie. Dyrektor generalny sieci wyjaśnia, że Biedronka przygotowana jest na ewentualne problemy wynikające ze stanu gospodarki. Tym bardziej, że – jego zdaniem – będą one miały charakter przejściowy.

 – Kryzys to jest normalna rzecz. Ekonomia rozwija się w formie cyklicznej, więc mamy wzrosty i spadki. Trzeba być przygotowanym na te spadki tak samo, jak trzeba być przygotowanym na wzrosty. Nie sądzę, żeby to było duże ryzyko, sytuacja, na którą musimy specjalnie się przygotowywać, bo jesteśmy na nią przygotowani już od wielu lat – twierdzi Tomasz Suchański.

Na skutek pogarszającej się sytuacji gospodarczej, w II kwartale wzrost całego rynku był wolniejszy o 3 punkty procentowe w porównaniu z I kwartałem roku. Biedronka oczekuje, że wyniki sieci za cały rok, mimo że prawdopodobnie będą niższe niż zakładane wcześniej, pozostaną powyżej wartości dla całego rynku.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

Ochrona środowiska

Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro

Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.