Mówi: | Karolina Zabilska |
Funkcja: | service delivery manager |
Firma: | Adecco Poland |
Przed świętami więcej ofert pracy. Dodatkowi pracownicy poszukiwaniu w handlu i logistyce
Okres przedświąteczny to dobry czas dla rynku pracy sezonowej. Dodatkowych rąk do pracy potrzebują przedsiębiorstwa związane z branżą handlową, usługową i produkcyjną. W okresie sylwestrowym pojawia się też coraz więcej ofert dla stylistek i opiekunek do dzieci. Firmy, gdzie zapotrzebowanie na pracowników jest dużo większe, proponują nie tylko wyższe wynagrodzenie, lecz także pozapłacowe bonusy, takie jak bezpłatny transport do firmy czy wyżywienie.
W niektórych branżach zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych jest w okresie przedświątecznym i sylwestrowym nawet dwukrotnie wyższe niż w pozostałych miesiącach.
– Największą popularnością cieszy się Święty Mikołaj i jego gwardia, czyli osoby pracujące na stanowiskach magazynierów i pakowaczy w centrach logistycznych. Koncerny międzynarodowe, które w ostatnich latach otworzyły siedziby w Polsce, szukają pracowników na stanowiska ściśle związane z pakowaniem prezentów czy wysyłką – mówi agencji Newseria Biznes Karolina Zabilska, menadżer w Adecco Poland, firmie doradztwa personalnego.
W centrach logistycznych i przy akcjach promocyjnych można liczyć na zarobki rzędu 10-30 zł brutto za godzinę. Na zdecydowanie wyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby zatrudnione na stanowisku mikołaja, dużo zależy jednak od predyspozycji pracownika – najlepsi zarobią kilkaset złotych w ciągu dnia.
– Pod warunkiem, że to jest dobry mikołaj, który świetnie się prezentuje, jest empatyczny, ma odpowiednie podejście do dzieci i oczywiście sędziwą brodę – mówi Zabilska. – Zdecydowanie w tym sezonie mamy więcej stanowisk magazynowych, dla operatorów wózków widłowych, pickerów, pakowaczy, hostess, audytorów, merchandiserów oraz inne, które są związane z wzmożona pracą w branży FMCG.
Bliżej okresu sylwestrowego zwiększa się zapotrzebowanie na sprzedawców fajerwerków oraz na wszelkiego rodzaju zawody związanymi z usługami upiększającymi,czyli fryzjerów, makijażystki czy stylistki.
Jak podkreśla ekspertka, chętnych do pracy tymczasowej nie brakuje, choć nie wszystkie stanowiska cieszą się dużą popularnością. Co roku najtrudniej znaleźć pracowników do działu rybnego, sprzedawców karpi w supermarkecie – i to mimo tego, że oferowane zarobki są całkiem dobre.
– Jak co roku bardzo trudno jest też znaleźć dobrą opiekunkę lub opiekuna do dziecka na noc sylwestrową. Osoby w tym okresie nie chcą pracować. Z reguły wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, żeby się dobrze bawić, więc o dobrą niańkę trudno – mówi Karolina Zabilska.
Co ciekawe, dużo większe niż w innych miesiącach zapotrzebowanie na pracowników sprawia, że firmy muszą mocno zabiegać o dodatkowych pracowników. Poza tym, że oferują coraz wyższe stawki, kuszą też pozapłacowymi bonusami.
Duże zapotrzebowanie sprawia, że firmy walczą o pracowników, oferują nie tylko wyższe wynagrodzenie, lecz także pozapłacowe bonusy.
– Pracodawcy zaczynają proponować coraz lepsze pakiety medyczne, prywatną opiekę, transport do firmy czy wyżywienie. Zdarzyło się, że jeden z moich klientów w Gorzowie Wielkopolskim, żeby zachęcić pracowników, proponował śniadania w miejscu pracy – mówi ekspertka z Adecco.
Czytaj także
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2025-01-08: Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
- 2024-12-13: PZU chce mocniej inwestować w sektor zdrowia i transformację energetyki. W strategii do 2027 roku zapowiada duże zmiany w strukturze grupy
- 2024-12-13: Luna: Fajną opcją jest praca w sylwestra zamiast skupiania się na zabawie. Jeszcze nie mam planów na ten czas
- 2024-12-23: Wiktor Dyduła: Znam osoby w branży muzycznej wypalone z powodu nadmiaru pracy. To, co kiedyś sprawiało im przyjemność, teraz jest zawodowym obowiązkiem
- 2025-01-02: Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-12-12: Sebastian Karpiel-Bułecka: Z zawodu jestem architektem, a muzyka to jest moja pasja. Nie byłem spięty, żeby za wszelką cenę zrobić wielką karierę
- 2025-01-08: S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
- 2024-12-03: Miuosh: Nie zawsze wygrywający muzyczne talent show robią potem dobre rzeczy. Często ci, którzy nie zaszli w nich daleko, są na scenie latami
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.