Mówi: | Szymon Kwapisz |
Funkcja: | zastępca dyrektora ds. handlowych |
Firma: | filia Polskich Składów Budowlanych w Warszawie |
PSB: W tym roku ceny materiałów budowlanych nie będą rosły. Może się zwiększyć za to ich sprzedaż
Ceny materiałów budowlanych w ubiegłym roku utrzymywały się na stałym poziomie. Sprzedawcy spodziewają się, że w tym będzie podobnie. Duże nadzieje na wyższe obroty wiążą z rosnąca liczbą pozwoleń na budowę. Marże jednak pozostaną prawdopodobnie na podobnym poziomie jak w 2014 roku.
– Ubiegły rok upłynął pod znakiem wyjątkowej stabilizacji cen materiałów budowlanych – zauważa w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Szymon Kwapisz, zastępca dyrektora ds. handlowych w warszawskiej filii spółki Polskie Składy Budowlane, jednej z największych sieci handlujących tym asortymentem. – Przez cały rok obserwowaliśmy te same ceny, co było wyjątkowe dla naszej branży. Przykładem mogą być izolacje termiczne. Wcześniej w zasadzie co miesiąc mieliśmy aktualizację cenników, jednak od lipca do listopada ubiegłego roku obowiązywał ten sam cennik i to u wszystkich producentów. Takiej stabilizacji rynek dawno nie widział.
Według Grupy PSB w grudniu w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły jedynie ceny suchej zabudowy (o 1,5 proc.), pokryć folii dachowych i rynien (o 0,3 proc.). Spadły natomiast w siedmiu grupach wyrobów: najbardziej silikatów (o 4 proc. ) i ceramicznych materiałów ściennych (o 2,2 proc.). Minimalnie była też niższe ceny gazobetonów, drewna oraz produktów drewnopochodnych, chemii budowlanej, izolacji wodochronnych i termicznych. W pozostałych grupach produktów ceny nie uległy zmianie.
– W przypadku naszej branży wszyscy – hurtownicy, dystrybutorzy, generalni wykonawcy i podwykonawcy, mało zarabiają – informuje Szymon Kwapisz. – Obecnie marże są już na bardzo niskim poziomie, co dotyczy także producentów materiałów budowlanych. Nie ma więc z czego obniżać cen.
Pewne nadzieje branża wiąże ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę, które w najbliższych miesiącach powinny zaowocować rozpoczęciem nowych inwestycji. Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego w listopadzie ubiegłego roku wydano pozwolenia na budowę 10 782 mieszkań – o 15,7 proc. więcej niż rok wcześniej. 11 miesięcy 2014 roku zamknęło się wydaniem pozwoleń na budowę ponad 144 404 mieszkań (o 14,3 proc. więcej niż w tym okresie 2013 roku, kiedy odnotowano spadek o blisko 18 proc.). W tym czasie o 15,3 proc. wzrosła też liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (do 139 547).
– Czekamy na lepsze czasy na rynku – twierdzi Szymon Kwapisz. – Liczymy na to, że będzie jeszcze więcej pozwoleń na budowę, ale to liczba rozpoczętych budów pokaże, czy będziemy mogli więcej sprzedawać.
Przychody PSB SA (centrali) ze sprzedaży materiałów budowlanych (do sieci Grupy PSB) w grudniu 2014 r. były o prawie 4 proc. niższe niż przed rokiem oraz o 24 proc. mniejsze niż w listopadzie ubiegłego roku. Sprzedaż po dwunastu miesiącach natomiast ukształtowała się na poziomie o 11 proc. wyższym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Czytaj także
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-10-16: UE walczy z kryzysem mieszkaniowym. Problemem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynsze
- 2024-09-26: W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt
- 2024-09-10: Daria Ładocha: Wyjeżdżając na wakacje, trzeba się liczyć z tym, że jest drogo. Już same bilety lotnicze są paragonami grozy
- 2024-09-24: Józef Gąsienica-Gładczan: Lepiej jest jechać na koniec świata i jest dużo taniej niż w Polsce. Można się pobawić w krajach Trzeciego Świata z pięknymi plażami za ułamek ceny
- 2024-10-02: Jan Błachowicz: Podczas wyprawy do Azji czasami byliśmy głodni. Próbowaliśmy jajka z płodem rozwiniętym w środku
- 2024-08-28: Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i bez garaży. Wzrost kosztów budowy może wkrótce przyspieszyć
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.