Mówi: | Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji Anna Zalewska, minister edukacji narodowej Wojciech Kamieniecki, dyrektor instytutu badawczego NASK |
Polska doceniona na forum ONZ. Projekt połączenia szkół szerokopasmowym internetem zdobył w Genewie prestiżową nagrodę
Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, zakładający, że do końca tej dekady wszystkie szkoły w Polsce zostaną podłączone do szybkiego szerokopasmowego internetu, zdobył w Genewie prestiżową nagrodę WSIS Prizes. Organizatorem konkursu jest agenda ONZ – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Wyróżnienie zostało przyznane dzięki głosom internautów z całego świata. OSE to największa tego typu inicjatywa w Europie, która ma wprowadzić edukację cyfrową do polskich szkół.
– Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to największe przedsięwzięcie tego typu w Europie. Nikt jeszcze nie przeprowadził na tak dużą skalę projektu, który będzie spinał w jedną sieć wszystkie szkoły w kraju. Wiemy, że niektóre państwa idą tą drogą i wykorzystują ten pomysł. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zostało to zauważone, docenione i traktujemy to jako swego rodzaju otuchę, żeby nam się udało, bo jest to duże przedsięwzięcie techniczne i logistyczne – mówi agencji Newseria Biznes Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji.
W ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej do końca 2020 roku ponad 30,5 tys. szkół w całej Polsce ma zostać podłączonych do szybkiego internetu o przepustowości minimum 100 Mb/s. Dzięki temu lekcje we wszystkich polskich szkołach będą prowadzone przy wykorzystaniu nowych technologii i internetu, a uczniowie i nauczyciele rozwiną swoje cyfrowe kompetencje. Projekt ma też wyrównać różnice pomiędzy szkołami z obszarów wiejskich, a tymi w dużych miastach.
OSE będzie publiczną siecią telekomunikacyjną, a odpowiedzialny za jej wdrożenie i utrzymanie jest Państwowy Instytut Badawczy NASK, który zapewni również treści edukacyjne dla szkół. Pierwszych 2 tys. placówek – zlokalizowanych w 1,5 tys. punktów adresowych – zostanie podłączonych do szybkiego internetu jeszcze w tym roku. Utrzymanie sieci to wydatek przekraczający 1,3 mld zł, który dzięki staraniom Ministerstwa Edukacji Narodowej ma zapewnione finansowanie z budżetu państwa na najbliższe 10 lat.
– Jestem bardzo szczęśliwa, że wyzwania cywilizacyjne, którym staramy się sprostać, zostały dostrzeżone. Myślę, że zauważono nie tylko zapewnienie powszechnego, szerokopasmowego internetu do szkół, lecz także fakt, że został on wzbogacony innymi elementami. Warto podkreślić tu kwestie wyposażenia sal w sprzęt multimedialny, szkolenia dla nauczycieli, a także zmianę podstaw programowych, dzięki czemu dzieci już w I klasie szkoły podstawowej uczą się programowania. Nasze działania pokazują, że o cyfrowej szkole myślimy kompleksowo, stawiając na rozwój cywilizacyjny – podkreśla Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.
Inicjatywa OSE została doceniona przez międzynarodowe gremia telekomunikacyjne i wyróżniona prestiżową nagrodą WSIS Prizes, przyznaną w tym tygodniu podczas oficjalnej gali w Genewie.
– Wygranie tak prestiżowego konkursu na najlepsze projekty telekomunikacyjne realizowany przez ITU jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem. To także argument dla tych, którzy wątpili, czy to ma sens. Natomiast dla tych, którzy pracowali nad projektem, to potwierdzenie, że mieliśmy dobry pomysł i dobrze to zaprojektowaliśmy. Już na etapie wcześniejszych dyskusji, spotkań i konferencji słyszeliśmy, że robimy coś niesamowitego. Przedstawiciele niektórych krajów zazdrościli nam, że w ogóle mamy taką ambicję. Byli też tacy, którzy pukali w czoło, twierdząc, że się nam nie uda – mówi Marek Zagórski.
Nagrody WSIS Prizes są przyznawane przez agendę ONZ – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Dzięki głosom internautów z całego świata Ogólnopolska Sieć Edukacyjna znalazła się w TOP 5 projektów w swojej kategorii – co oznacza, że była jednym z projektów, na które głosowano najczęściej.
– Niezwykle cieszy, że projekt – który dopiero nabiera rumieńców – został już doceniony nie tylko w skali naszego kraju, lecz także w skali światowej organizacji, jaką jest ITU. To wyróżnienie tym cenniejsze, że – aby je uzyskać – musieliśmy zostać wybrani w gronie pięciu projektów z danej kategorii przez internautów z całego świata. Dopiero w obrębie tej piątki została przez profesjonalne jury określona kolejność projektów, które zostały nagrodzone – i tutaj uzyskaliśmy najwyższą ocenę. Nie tylko to jest decyzja ekspertów, lecz także internautów, którzy ocenili go aż tak wysoko, że zostaliśmy zakwalifikowani do finałowej rozgrywki – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor instytutu badawczego NASK.
Prestiżowa międzynarodowa nagroda WSIS trafiła do Polski po raz drugi – w 2012 roku zdobył ją projekt „Latarnicy Polski Cyfrowej”, w ramach którego lokalni animatorzy z całej Polski zachęcają przedstawicieli pokolenia 50+ do stawiania pierwszych kroków w internecie.
Czytaj także
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2024-12-23: W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2024-12-27: Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-12-19: Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2024-12-19: Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
- 2024-12-18: Co trzeci nastolatek nie rozmawia o pieniądzach z rodzicami. To ma wpływ na jego zachowania w świecie finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.