Mówi: | dr Jan Kulczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej Kulczyk Investments dr Samuela Wodi Jimba, ambasador Republiki Federalnej Nigerii w Polsce |
Jan Kulczyk uhonorowany tytułem "Przyjaciel Nigerii"
Nigeryjski rząd uhonorował Jana Kulczyka prestiżowym tytułem „Przyjaciela Nigerii”. W ten sposób postanowił docenić wkład najbogatszego Polaka w rozwój gospodarczy największego afrykańskiego kraju, promocję oraz budowanie relacji biznesowych pomiędzy Nigerią a Polską. Jan Kulczyk jest pierwszym przedsiębiorcą na świecie, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.
Najbogatszy Polak odebrał nagrodę z rąk ambasadora Republiki Federalnej Nigerii w Polsce, dr Samuela Wodi Jimba, 1 października – podczas uroczystości obchodów 53. rocznicy uzyskania niepodległości przez Nigerię.
– To jest bardzo miły gest potwierdzający, że nie tylko ja czuję się w Nigerii bardzo dobrze, ale również moi gospodarze lubią moją obecność w tym kraju – komentuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jan Kulczyk.
Tytuł „Przyjaciel Nigerii” został ustanowiony w tym roku przez nigeryjski rząd dla uświetnienia obchodów Święta Niepodległości. Od tej pory nagroda będzie przyznawana co roku, ludziom, którzy w wyjątkowy sposób przyczynili się do promocji wielopłaszczyznowej współpracy oraz stosunków bilateralnych z Republiką Federalną Nigerii.
– Nasz rząd zdecydował uhonorować Jana Kulczyka mianem przyjaciela Nigerii, ponieważ za przyjaciela uważamy kogoś, kto przychodzi do twojego domu, inwestuje pieniądze w twój dom, daje twoim dzieciom pracę i gwarantuje, że gospodarka prosperuje – mówi Samuel Wodi Jimba, ambasador Nigerii.
Podkreśla, że nigeryjski rząd docenia i wspiera inwestycje najbogatszego Polaka w sektorze wydobywczym, dzięki którym powstają nowe miejsca pracy, a korzyści czerpią też lokalne firmy i społeczności.
– Jan Kulczyk nie boi się wyzwań i to jest fantastyczne. Od teraz jest oficjalnie Przyjacielem Nigerii, ma od nas zielone światło dla dalszych inwestycji – podkreślił ambasador.
Kierunek Afryka
Jan Kulczyk podkreśla, że wybór Nigerii jako miejsca inwestycji nie jest przypadkowe. Ten kraj ma szczególne znaczenie zarówno dla rozwoju Afryki, jak i całego świata.
– Od lat powtarzam, że współpraca gospodarcza z Afryką to jest przyszłość dla Europy i dla świata. A Nigeria, która ma 200 milionów ludzi, to kraj od którego zależeć będzie, jak szybko cała Afryka będzie się rozwijała – dodaje Kulczyk.
Jak zapewnia biznesmen, powodzenie w interesach zależy przede wszystkim od relacji między ludźmi.
– Żeby były sukcesy w biznesie musi być miłość, pasja, fascynacja, ale też zrozumienie i przyjaźń. Poważny biznes zawsze się dzieje między ludźmi – tłumaczy Kulczyk. – Jeżeli ja nie mam w danym miejscu zaufanych partnerów, zaufanych przyjaciół – to tam nie inwestuję.
Najbogatszy Polak myśli już o innych niż przemysł wydobywczy kierunkach inwestycji w Nigerii. Na razie nie ujawnia jednak szczegółów planowanych przedsięwzięć.
– Przygotowujemy jeszcze dwa potężne projekty. Nie mogę niestety zdradzić w tej chwili szczegółów. Mam taką cechę, że mówię o faktach, a nie o marzeniach – mówi przewodniczący Rady Nadzorczej Kulczyk Investments.
Spółka Kulczyk Investmets jest największym polskim inwestorem w Afryce. Obecnie prowadzi tam dwadzieścia projektów poszukiwawczo-wydobywczych. Na bazie kilkuletnich doświadczeń związanych z inwestycjami na tym kontynencie Jan Kulczyk zainicjował międzynarodową dyskusję na temat możliwości inwestycyjnych, szans i wyzwań gospodarczych, które stoją przed Afryką i Europą. Jest również jednym z pierwszych globalnych biznesmenów, który wskazał Afrykę jako kierunek ekspansji zagranicznej przedsiębiorstw z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i zwrócił uwagę na ich przewagi konkurencyjne. Założony przez Jana Kulczyka thinktank CEED Institute wydał raport poświęcony najważniejszym trendom gospodarczym, politycznym i społecznym Afryki Subsaharyjskiej,
Czytaj także
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2025-01-08: Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-27: Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.