Mówi: | Prof. Tadeusz Skoczkowski |
Funkcja: | Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej |
Białe certyfikaty, czyli premia dla oszczędzających energię
Polscy przedsiębiorcy będą mogli zarobić na oszczędzaniu prądu. Od przyszłego roku wchodzi w życie system białych certyfikatów, który to umożliwi. Jednak zdaniem prof. Skoczkowskiego z Politechniki Warszawskiej skorzystają z niego tylko najwięksi.
Białe certyfikaty to świadectwa potwierdzające zaoszczędzenie określonej ilości energii w wyniku realizacji inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej. System białych certyfikatów funkcjonuje w kilku krajach Unii Europejskiej w różnych odmianach, np. we Włoszech i Wielkiej Brytanii.
– Za zaoszczędzoną energię jej sprzedawcy lub dystrybutorzy będą otrzymywać białe certyfikaty, a więc będą wspomagani pieniędzmi publicznymi – mówi prof. Tadeusz Skoczkowski. – Jednak natrafiamy tutaj na białą plamę niewiedzy. Jest to dobry system, ale bardzo skomplikowany, wymagający dobrego rozeznania w kosztach przedsięwzięć o efektywności energetycznej.
Profesor ma duże obawy związane z tym, czy uda się zrealizować wytyczne w tym zakresie. Zgodnie z nimi Unia Europejska zamierza za 8 lat zmniejszyć zużycie energii o 20 proc. w porównaniu do 1990 roku.
– Z przykrością trzeba stwierdzić, że system ten znajduje się w Polsce dopiero w powijakach. Mając już ustawę, dopiero zastanawiamy się w Polsce, jak ten system konstruować tak, aby był on skuteczny w warunkach polskich – mówi prof. T. Skoczkowski.
Oprócz braku wyspecjalizowanych przedsiębiorstw i instytucji, brakuje również skutecznego, krajowego systemu weryfikacji oszczędności energii. Inną barierą jest to, że nadal rząd przeznacza niedostateczne środki na inwestycje energetyczne, głównie w obszarze małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych.
– Duży przemysł, jeżeli chodzi o efektywność energetyczną, w zasadzie radzi sobie całkiem dobrze. Tam jest ona istotnym elementem prowadzenia skutecznej polityki gospodarczej tych przedsiębiorstw, maksymalizacji zysków. Niemniej, wszystkie drobne przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe, w zasadzie pozbawione są w Polsce skutecznych systemów wsparcia, jeżeli chodzi o wzrost efektywności energetycznej – podkreśla ekspert.
Polska planuje wprowadzić system białych certyfikatów w ramach ustawy o efektywności energetycznej. Zgodnie z jej założeniami ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku.
Czytaj także
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-02-25: Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać
- 2025-02-11: Nowe inicjatywy KE będą odpowiedzią na kryzys konkurencyjności. Pomóc ma przemysł zielonych technologii
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.