Newsy

15 marca mija termin wpłaty I raty podatku od nieruchomości

2014-03-11  |  05:55
Mówi:Mariusz Unisk
Funkcja:dyrektor generalny ds. doradztwa podatkowego
Firma:ISP Modzelewski i Wspólnicy
  • MP4
  • Do soboty właściciele mieszkań i gruntów mają czas na opłacenie pierwszej raty podatku od nieruchomości. To jednak nie koniec marcowych obciążeń. Część właścicieli do końca miesiąca musi jeszcze wnieść opłatę od wieczystego użytkowania gruntu, zwaną potocznie podatkiem gruntowym. Eksperci podkreślają, że taka forma własności to już przeżytek.

    W powszechnym odczuciu opłata od wieczystego użytkowania gruntu jest zdublowanym podatkiem od nieruchomości.

     – Użytkownik wieczysty gruntu jest podatnikiem podatku od nieruchomości, więc osoba fizyczna w czterech ratach lub osoba prawna w dwunastu ratach uwzględnia to w rozliczeniach podatkowych, płaci od tego podatek od nieruchomości – tłumaczy Mariusz Unisk, dyrektor generalny ds. doradztwa podatkowego w ISP Modzelewski i Wspólnicy.  – Pytanie jest szersze, czy w ogóle jest sens zachowania takiej instytucji jak użytkowanie wieczyste.

    Prawa właściciela i użytkownika wieczystego są do siebie zbliżone. Czas trwania użytkowania wieczystego wynosi 99 lat, jednak po tym okresie może ono zostać odnowione. To sprawia, że różnice między własnością a użytkowaniem są w zasadzie tylko formalne. Stąd też pojawiają się wątpliwości, czy jest sens podtrzymywania przy życiu instytucji historycznej, wynikającej z poprzedniego systemu.

     – Niektórzy przekształcają użytkowanie wieczyste w prawo własności. Można by się jednak zastanowić nad ruchem zasadniczym, czyli przekształceniem z mocy prawa – podsumowuje Mariusz Unisk.

    Zasadniczą jednak różnicą jest fakt, że użytkownik wieczysty nie jest właścicielem gruntu. Jest nim gmina, powiat czy Skarb Państwa, i to właśnie od nich użytkownik dzierżawi prawa do korzystania z gruntu. 

     – Z tego tytułu użytkownik jest zobowiązany do uiszczenia opłaty cywilno-prawnej. Innymi słowy, płaci za korzystanie z gruntu, nie będąc jego właścicielem. Niestety, kolejnym tytułem jest tutaj tytuł stricte podatkowy. Stąd to powszechne mniemanie, że płacimy dwa razy – wyjaśnia Mariusz Unisk.

    Opłaty z obu tytułów są niezależne od siebie, stąd też oprócz podatku od nieruchomości, użytkownik do końca marca musi również uiścić opłatę za użytkowanie wieczyste. Jej wysokość stanowi, co reguluje ustawa, część rzeczywistej wartości nieruchomości. W przypadku gruntów mieszkalnych to 1 proc. wartości, natomiast przy gruntach przeznaczonych na działalność gospodarczą – to już 3 proc. Z tego właśnie powodu często formułowany jest zarzut, że użytkowanie wieczyste nie jest sprawiedliwym rozwiązaniem. 

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Prawo

    Handel

    Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież

    Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.

    Problemy społeczne

    Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi

    Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.