Mówi: | Marta Diop |
Funkcja: | Segment Director Corporate IFM Poland |
Firma: | Sodexo Polska |
Duże oszczędności dla firm dzięki właściwej obsłudze technicznej nieruchomości. Rośnie rynek dostawców takich usług
Kompleksowe zarządzanie budynkiem, czyli workplace management, może przynieść firmie szereg korzyści – od obniżenia kosztów utrzymania nieruchomości, przez zwiększenie jej rynkowej wartości, po poprawę warunków świadczonych usług. Sodexo, jeden z liderów w tym obszarze, stworzył autorski system zarządzania i obsługi technicznej nieruchomości, który został wdrożony m.in. w zakładzie produkcyjnym P&G w Warszawie. Zewnętrzny audyt w obiekcie zaowocował przyznaniem pierwszego w Polsce certyfikatu jakości ISO 55001:2014.
– Facility management dzisiaj jest już znane bardziej jako workplace management. Polega głównie na tym, że łączymy zarządzanie zarówno ekonomiczne, jak i socjologiczne danego budynku, czyli wszystkie aspekty jego obsługi technicznej, utrzymania czystości etc. Natomiast mocno pochylamy się również nad tym, w jaki sposób żyje się ludziom w danym budynku i stąd workplace management. Sodexo czuje się liderem i ekspertem w tej dziedzinie i dokładnie taką pozycję mamy w Polsce – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Marta Diop, Corporate Segment Director IFM Poland w Sodexo Polska.
Sodexo obsługuje ok. 240 nieruchomości w całym kraju oraz 2,2 tys. mniejszych jednostek. Firma projektuje, zarządza i dostarcza unikalne usługi w zakresie kompleksowej obsługi nieruchomości (Sodexo On-site Services) oraz w zakresie kompleksowych usług motywacyjnych (Sodexo Benefits and Rewards Services).
– Sodexo jest liderem na rynku outsourcowania usług dla nieruchomości. Mamy około stu usług, tj. obsługa techniczna, usługa sprzątania, usługa cateringowa i wiele innych. Takie usługi warto outsourcować, niemniej nie może to być decyzja jednostkowa – musi powstać plan wynikających z tego korzyści. Outsourcowanie pojedynczych usług nigdy nie jest efektywne dla przedsiębiorstwa. Stawiamy jednak na oszczędności dla całego zakładu, które przynoszą realne kwoty, stąd zachęcamy do usług zintegrowanych – mówi ekspertka Sodexo Polska.
Sodexo Polska od czterech lat świadczy usługi z zakresu kompleksowej obsługi technicznej nieruchomości w zakładzie produkcyjnym P&G w Warszawie. Do obowiązków firmy należy obsługa techniczna urządzeń i instalacji ogólnobudynkowych z uwzględnieniem infrastruktury doprowadzającej media do części produkcyjnej.
Firma wdrożyła w obiekcie autorski system zarządzania AMS (Asset Management System), w ramach którego w zakładzie opracowano politykę, strategię i plan zarządzania zasobami fizycznymi jednostki (w tym m.in. proces zarządzania operacjami technicznymi, procedurę likwidacji i utylizacji zasobów, procedurę analiz awarii, proces zarządzania krytycznymi częściami zamiennymi), a także skupiono się na niematerialnych aktywach (m.in. usprawnieniu komunikacji w zespole, procesie monitorowania wymagań prawnych czy procesie zarządzania zmianą).
– AMS to ustandaryzowany, profesjonalny program, który pomaga w obsłudze technicznej nieruchomości. Jest to zbiór najlepszych praktyk z całego świata, zgodnych z międzynarodowym certyfikatem ISO 55001. Oparty jest na kole Deminga, który – przy wsparciu Maximo, programu informatycznego IBM – pomaga nam idealnie zarządzać obsługą techniczną w danej nieruchomości. Wszystkie dane zebrane przez miesiące przygotowań do wdrożenia programu są katalogowane, dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić długość życia urządzeń i prewencyjną opiekę nad nimi. Dodatkowo pomaga nam to w dostarczaniu oszczędności dla klienta i realizowaniu jego strategii na miejscu – mówi Marta Diop.
Audyt przeprowadzony pod koniec 2018 roku w zakładzie produkcyjnym P&G na warszawskim Targówku wykazał najwyższy standard zarządzania według normy ISO 55001:2014. Ten certyfikat przyznany Sodexo jest jedynym jak do tej pory tego typu dokumentem wydanym przez zewnętrznego audytora BSI w Polsce.
– Ten certyfikat jest wysokiej klasy ogólnoświatowym osiągnięciem. Jego wyjątkowość polega na tym, że wyraża w praktyce bardzo ustandaryzowane, proaktywne zarządzanie nieruchomością – podkreśla Marta Diop.
Audyt, który ocenia standard zarządzania obiektem według normy ISO 55001:2014, wykazał zero nieprawidłowości, co zdarza się jedynie w 30 proc. audytowanych przez BSI jednostek, a w Polsce stanowi jedyny tego typu przypadek.
– Wdrożenie systemu AMS i uzyskanie certyfikatu trwało półtora roku, audyt zewnętrzny był jego uwieńczeniem – mówi Marta Diop.
Czytaj także
- 2025-05-19: Poparcie dla UE rekordowo wysokie, mimo wzrostu populizmu. Społeczeństwo oczekuje większego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-03-07: Polska w końcówce europejskiej stawki pod względem udziału kobiet w zarządach spółek. Zmienić ma to unijna dyrektywa
- 2025-03-11: Jerzy Owsiak: Polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.