Mówi: | Michał Melaniuk |
Funkcja: | wiceprezes |
Firma: | Skanska Residential Development |
M. Melaniuk (Skanska): wyrok TK o działkach nie zmieni wiele
Przyszłość ogrodów działkowych wciąż niepewna. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w lipcu zakwestionowali niektóre przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Politycy na napisanie lepszego prawa mają 18 miesięcy. Czekają na to działkowcy. A deweloperzy przyglądają się całej sprawie z zainteresowaniem.
– Ten wyrok jeszcze niczego do końca nie przesądza. Nie wiadomo, czy te ogródki zostaną, czy nie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Michał Melaniuk, wiceprezes Skanska Residential Development.
Polski Związek Działkowców zarządza obecnie prawie 1 mln działek na 44 tys. ha, z czego zdecydowana większość leży w miastach. Często to tereny bardzo atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnych inwestorów. Jednak monopolista broni dostępu do nich.
– To nie jest tak, że ogródki działkowe są złe i powinny zniknąć z miast – mówi Michał Melaniuk. – To jest pytanie, które powinno być skierowane do ludzi, którzy zarządzają miastami i tworzą politykę przestrzenną. To oni powinni mieć wizję tego, jak miasto powinno wyglądać i gdzie co powinno się w nim znajdować, czy jest miejsce na ogródki działkowe, czy powinna tam być zabudowa mieszkaniowa, czy jakaś inna.
Zdaniem wielu deweloperów centra miast są miejscami, gdzie powinna powstawać zabudowa wielorodzinna lub ogólnodostępne tereny zielone. Jednak deklarują, że będą reagować wyłącznie wtedy, kiedy władze miast podejmą decyzje, że działki powinny zniknąć.
– Dopiero, kiedy powstaną plany, kiedy będzie wizja miasta, my jako deweloperzy będziemy reagować. Jeżeli jest możliwość zabudowy mieszkaniowej, będziemy chcieli taką zabudowę realizować. To nie jest tak, że to deweloperzy tworzą miasta, tworzą wizję, jak miasta powinny funkcjonować. Reagujemy na to, jak postępują władze miejskie – zastrzega wiceprezes firmy Skanska.
Szczególnie atrakcyjne inwestycyjne są ogrody działkowe położone w centrum Warszawy. W stolicy ogródki działkowe zajmują ponad 1,1 tys. ha, we Wrocławiu 1,4 tys. ha, a w Poznaniu ok. 800 ha i zwykle są położone w atrakcyjnych dzielnicach.
Czytaj także
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-11-21: Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
- 2024-10-03: Zapowiadane oskładkowanie wszystkich umów-zleceń i o dzieło to wyzwanie dla ZUS. Zakład będzie potrzebował 3–6 miesięcy na przygotowanie się do zmian
- 2024-09-26: Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar
- 2024-09-25: Trwają prace nad strategią migracyjną Polski na lata 2025–2030. Eksperci apelują o duży nacisk na mieszkalnictwo
- 2024-08-09: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przygotowuje się do nowych obowiązków związanych z ochroną sygnalistów. Ma czas do grudnia na wdrożenie procedur
- 2024-08-21: Ustawa o ochronie sygnalistów będzie dla firm dużym wyzwaniem. Szczególnie konieczność ochrony danych osobowych i zachowania poufności
- 2024-08-13: Ochrona sygnalistów wchodzi stopniowo w procedury firm i instytucji. Za brak przygotowania grożą im kary
- 2024-09-25: Kary pieniężne i więzienie za naruszanie ochrony sygnalistów. Firmy pracują nad procedurami wewnętrznymi
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.