Mówi: | Tomasz Lewandowski |
Funkcja: | dyrektor zarządzający aktywów nieruchomościowych |
Firma: | MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych |
Na warszawskim rynku powierzchni biurowej rośnie konkurencja i zwiększa się presja na obniżki czynszów
W Warszawie powstaje 640 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Dodatkowe 60 tys. to biurowce, które są modernizowane. Na stołecznym rynku podaż jest duża, konkurencja bardzo silna, a klienci coraz bardziej wymagający, więc deweloperzy muszą obniżać ceny i oferować różne zachęty. Dlatego wielu z nich decyduje się na rynki regionalne.
Na warszawski rynek przypada dziś połowa krajowej podaży i popytu na powierzchnie biurowe. W budowie jest 640 tys. mkw. nowej powierzchni, a kolejne 60 tys. to biurowce budowane w latach 90. i na początku XXI wieku, które przechodzą gruntowną modernizację.
– Zakładamy, że w 2015 roku inwestorzy nadal będą inwestowali w nowe projekty deweloperskie, ale na rynek trafi też sporo projektów po rewitalizacji. To budynki wybudowane w okresie ostatnich 20 lat, które wymagają odświeżenia i zmiany bazy najemców. Z uwagi na doskonałą lokalizację jednak zawsze będą dobrym produktem inwestycyjnym na tym rynku – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Tomasz Lewandowski, dyrektor zarządzający aktywów nieruchomościowych w MS Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych.
Już dziś na stołecznym rynku podaż jest większa niż popyt. To powoduje coraz ostrzejszą walkę o klienta. Zdaniem Lewandowskiego w przyszłym roku niewiele się pod tym względem zmieni, choć na rynek trafi nieco mniej nowej powierzchni biurowej.
– Rozminięcie się podaży z popytem spowoduje dalszy wzrost wskaźnika powierzchni niewynajętej, czyli pustostanów, który już dziś wynosi blisko 14 proc. Niektórzy analitycy szacują, że w 2015 roku może się on zbliżyć nawet do 20 proc. – podkreśla Lewandowski.
Rynek powierzchni biurowej to od dłuższego czasu rynek najemcy. Ze względu na dużą podaż klienci wywierają presję na obniżki czynszów i oczekują kolejnych zachęt.
– Ich wymagania odnośnie standardu i lokalizacji budynków biurowych rosną, a będą rosły jeszcze bardziej – prognozuje dyrektor w MS TFI.
O trudnościach warszawskiego rynku świadczy niższa wartość transakcji w nieruchomościach komercyjnych zawartych w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku, szczególnie w porównaniu z rynkami regionalnymi.
– Rynek warszawski, patrząc tylko na ten wskaźnik, spadł o około 20 proc. – podkreśla Tomasz Lewandowski. – W tym samym okresie rynki regionalne wygenerowały blisko 8-proc. wzrost. To pokazuje większą aktywność miast regionalnych.
Najbardziej rentowną częścią warszawskiego rynku nieruchomości komercyjnych, podobnie jak w całej Polsce, są dzisiaj nie projekty biurowe, lecz centra logistyczne i projekty magazynowe.
– Najlepszym dowodem jest fakt, że to jest jedyny segment rynku nieruchomościowego, w którym deweloperzy decydują się na budowanie projektów na zasadach spekulacyjnych – zwraca uwagę Tomasz Lewandowski. – Myślę, że dosyć dobrym rynkiem dla deweloperów w tym i kolejnym roku będzie rynek mieszkaniowy. Ten rynek, szczególnie w Warszawie, jest dość dobrze zrównoważony, czyli podaż jest minimalnie wyższa aniżeli popyt. Natomiast powoduje to, że ceny utrzymują się na bardzo stabilnym poziomie.
Czytaj także
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-11-29: Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.