Mówi: | Szymon Kwapisz |
Funkcja: | zastępca dyrektora ds. handlowych |
Firma: | filia Polskich Składów Budowlanych w Warszawie |
PSB: W tym roku ceny materiałów budowlanych nie będą rosły. Może się zwiększyć za to ich sprzedaż
Ceny materiałów budowlanych w ubiegłym roku utrzymywały się na stałym poziomie. Sprzedawcy spodziewają się, że w tym będzie podobnie. Duże nadzieje na wyższe obroty wiążą z rosnąca liczbą pozwoleń na budowę. Marże jednak pozostaną prawdopodobnie na podobnym poziomie jak w 2014 roku.
– Ubiegły rok upłynął pod znakiem wyjątkowej stabilizacji cen materiałów budowlanych – zauważa w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Szymon Kwapisz, zastępca dyrektora ds. handlowych w warszawskiej filii spółki Polskie Składy Budowlane, jednej z największych sieci handlujących tym asortymentem. – Przez cały rok obserwowaliśmy te same ceny, co było wyjątkowe dla naszej branży. Przykładem mogą być izolacje termiczne. Wcześniej w zasadzie co miesiąc mieliśmy aktualizację cenników, jednak od lipca do listopada ubiegłego roku obowiązywał ten sam cennik i to u wszystkich producentów. Takiej stabilizacji rynek dawno nie widział.
Według Grupy PSB w grudniu w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły jedynie ceny suchej zabudowy (o 1,5 proc.), pokryć folii dachowych i rynien (o 0,3 proc.). Spadły natomiast w siedmiu grupach wyrobów: najbardziej silikatów (o 4 proc. ) i ceramicznych materiałów ściennych (o 2,2 proc.). Minimalnie była też niższe ceny gazobetonów, drewna oraz produktów drewnopochodnych, chemii budowlanej, izolacji wodochronnych i termicznych. W pozostałych grupach produktów ceny nie uległy zmianie.
– W przypadku naszej branży wszyscy – hurtownicy, dystrybutorzy, generalni wykonawcy i podwykonawcy, mało zarabiają – informuje Szymon Kwapisz. – Obecnie marże są już na bardzo niskim poziomie, co dotyczy także producentów materiałów budowlanych. Nie ma więc z czego obniżać cen.
Pewne nadzieje branża wiąże ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę, które w najbliższych miesiącach powinny zaowocować rozpoczęciem nowych inwestycji. Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego w listopadzie ubiegłego roku wydano pozwolenia na budowę 10 782 mieszkań – o 15,7 proc. więcej niż rok wcześniej. 11 miesięcy 2014 roku zamknęło się wydaniem pozwoleń na budowę ponad 144 404 mieszkań (o 14,3 proc. więcej niż w tym okresie 2013 roku, kiedy odnotowano spadek o blisko 18 proc.). W tym czasie o 15,3 proc. wzrosła też liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (do 139 547).
– Czekamy na lepsze czasy na rynku – twierdzi Szymon Kwapisz. – Liczymy na to, że będzie jeszcze więcej pozwoleń na budowę, ale to liczba rozpoczętych budów pokaże, czy będziemy mogli więcej sprzedawać.
Przychody PSB SA (centrali) ze sprzedaży materiałów budowlanych (do sieci Grupy PSB) w grudniu 2014 r. były o prawie 4 proc. niższe niż przed rokiem oraz o 24 proc. mniejsze niż w listopadzie ubiegłego roku. Sprzedaż po dwunastu miesiącach natomiast ukształtowała się na poziomie o 11 proc. wyższym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-10-16: UE walczy z kryzysem mieszkaniowym. Problemem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynsze
- 2024-09-26: W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt
- 2024-09-10: Daria Ładocha: Wyjeżdżając na wakacje, trzeba się liczyć z tym, że jest drogo. Już same bilety lotnicze są paragonami grozy
- 2024-09-24: Józef Gąsienica-Gładczan: Lepiej jest jechać na koniec świata i jest dużo taniej niż w Polsce. Można się pobawić w krajach Trzeciego Świata z pięknymi plażami za ułamek ceny
- 2024-10-02: Jan Błachowicz: Podczas wyprawy do Azji czasami byliśmy głodni. Próbowaliśmy jajka z płodem rozwiniętym w środku
- 2024-08-28: Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i bez garaży. Wzrost kosztów budowy może wkrótce przyspieszyć
- 2024-08-22: Lato to szczyt sezonu remontowego. Wakacyjne modernizacje znacznie częściej dotyczą mieszkań niż domów
- 2024-08-26: Mimo wybudowania ponad miliona mieszkań w ciągu dekady warunki mieszkaniowe Polaków się nie poprawiają. Rządowe programy też nie przynoszą rezultatów
- 2024-09-18: Właściciele mieszkań obawiają się nierzetelnych najemców. Rynek najmu profesjonalizuje się bardzo powoli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media i PR
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje marketing. Narzędzia AI dają drugie życie tradycyjnym formom reklamy
Z badań GroupM wynika, że już w najbliższym czasie połowa inwestycji w media będzie oparta na decyzjach wspomaganych przez sztuczną inteligencję, a do 2028 roku będą to już dwie na trzy transakcje. Prawie 9 na 10 przedstawicieli branży wskazuje AI jako technologię, która będzie mieć w najbliższym czasie największy wpływ na marketing. Debata o potencjale tej technologii rozgrzewa branżę, a możliwości jej wykorzystania wciąż przybywa – od planowania i optymalizowania kampanii reklamowych, przez influencer marketing, po media postrzegane jako tradycyjne, które dzięki innowacjom zyskują „drugie życie”.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.