Mówi: | Andrzej Oślizło |
Funkcja: | prezes zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego, Expander Advisors |
Rośnie sprzedaż kredytów hipotecznych. Ceny mieszkań mogą pójść w górę.
Rośnie zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Miniony kwartał był pod tym względem najlepszy od ponad dwóch lat. – To jest pierwszy kwartał przełamania negatywnych trendów – mówi Andrzej Oślizło, prezes zarządu firmy Expander Advisors oraz prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego. Poprawie sytuacji sprzyjają łatwiejszy niż wcześniej dostęp do kredytów oraz ich niskie oprocentowanie.
Firmy, wchodzące w skład Związku Firm Doradztwa Finansowego sprzedały w minionym kwartale o 10,5 proc. więcej kredytów hipotecznych niż w pierwszych trzech miesiącach br. Oznacza to wyraźne ożywienie na rynku, bo w ciągu poprzednich ośmiu kwartałów notowano ciągłe spadki w tym segmencie sprzedaży produktów bankowych.
– Wydaje się, że jest to stabilizacja i pierwszy symptom powrotu do trendu pozytywnego – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Oślizło.
Pozytywnie na taki stan rzeczy wpłynęły spadki stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej obniżała je w ciągu ostatniego roku ośmiokrotnie.
Napędzaniu akcji kredytowej sprzyja również niewielka inflacja, która dzisiaj jest na rekordowo niskim poziomie. Stawka WIBOR, określająca wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym spadła w ciągu roku z ponad 5 proc. do 2,7 proc.
– To bezpośrednio przekłada się na wysokość rat płaconych od zadłużenia, jak również zwiększa zdolność nabywczą potencjalnego klienta, który zarabia tyle samo, co w zeszłym roku – tłumaczy szef Expander Advisors. – Interesujący jest fakt, że w drugim kwartale zaobserwowaliśmy zwiększony popyt inwestycyjny.
Oznacza to, że Polacy coraz częściej wybierają nieruchomości jako jedną z alternatyw inwestycyjnych. Wycofują pieniądze z niskooprocentowanych lokat, inwestując je w zakup domu czy mieszkania.
– Rośnie popyt zgłaszany zarówno przez klientów finansujących zakup nieruchomości kredytem, jak i gotówką, oba te parametry zaczynają rosnąć – mówi Oślizło.
Zdaniem prezesa zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego powoli kończyć się będą promocje cenowe na zakup nowych mieszkań. Nie można wykluczyć nawet wzrostu cen na rynku nieruchomości. Regułą jest, że zwiększony popyt inwestycyjny wyprzedza pewne zmiany trendów cenowych. Zmniejszy się, zapewne, oferta.
– Ilość zezwoleń na budowę spadła w pierwszym półroczu o 20 proc, co oznacza, że podaż będzie dużo niższa, do czasu, gdy deweloperzy na nowo uruchomią programy inwestycyjne – dodaje Andrzej Oslizło.
Czytaj także
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-07-18: Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta
- 2025-06-24: Tegoroczne zmiany w podatku od nieruchomości budzą dużo pytań. Przedsiębiorcy apelują o doprecyzowanie przepisów
- 2025-06-17: Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-01-27: Przeciw bankom szykują się pozwy w sprawie złotowych kredytów hipotecznych. Na pierwszy ogień pójdą umowy sprzed 2020 roku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.