Mówi: | Andrzej Oślizło |
Funkcja: | prezes zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego, Expander Advisors |
Rośnie sprzedaż kredytów hipotecznych. Ceny mieszkań mogą pójść w górę.
Rośnie zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Miniony kwartał był pod tym względem najlepszy od ponad dwóch lat. – To jest pierwszy kwartał przełamania negatywnych trendów – mówi Andrzej Oślizło, prezes zarządu firmy Expander Advisors oraz prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego. Poprawie sytuacji sprzyjają łatwiejszy niż wcześniej dostęp do kredytów oraz ich niskie oprocentowanie.
Firmy, wchodzące w skład Związku Firm Doradztwa Finansowego sprzedały w minionym kwartale o 10,5 proc. więcej kredytów hipotecznych niż w pierwszych trzech miesiącach br. Oznacza to wyraźne ożywienie na rynku, bo w ciągu poprzednich ośmiu kwartałów notowano ciągłe spadki w tym segmencie sprzedaży produktów bankowych.
– Wydaje się, że jest to stabilizacja i pierwszy symptom powrotu do trendu pozytywnego – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Oślizło.
Pozytywnie na taki stan rzeczy wpłynęły spadki stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej obniżała je w ciągu ostatniego roku ośmiokrotnie.
Napędzaniu akcji kredytowej sprzyja również niewielka inflacja, która dzisiaj jest na rekordowo niskim poziomie. Stawka WIBOR, określająca wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym spadła w ciągu roku z ponad 5 proc. do 2,7 proc.
– To bezpośrednio przekłada się na wysokość rat płaconych od zadłużenia, jak również zwiększa zdolność nabywczą potencjalnego klienta, który zarabia tyle samo, co w zeszłym roku – tłumaczy szef Expander Advisors. – Interesujący jest fakt, że w drugim kwartale zaobserwowaliśmy zwiększony popyt inwestycyjny.
Oznacza to, że Polacy coraz częściej wybierają nieruchomości jako jedną z alternatyw inwestycyjnych. Wycofują pieniądze z niskooprocentowanych lokat, inwestując je w zakup domu czy mieszkania.
– Rośnie popyt zgłaszany zarówno przez klientów finansujących zakup nieruchomości kredytem, jak i gotówką, oba te parametry zaczynają rosnąć – mówi Oślizło.
Zdaniem prezesa zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego powoli kończyć się będą promocje cenowe na zakup nowych mieszkań. Nie można wykluczyć nawet wzrostu cen na rynku nieruchomości. Regułą jest, że zwiększony popyt inwestycyjny wyprzedza pewne zmiany trendów cenowych. Zmniejszy się, zapewne, oferta.
– Ilość zezwoleń na budowę spadła w pierwszym półroczu o 20 proc, co oznacza, że podaż będzie dużo niższa, do czasu, gdy deweloperzy na nowo uruchomią programy inwestycyjne – dodaje Andrzej Oslizło.
Czytaj także
- 2024-08-28: Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i bez garaży. Wzrost kosztów budowy może wkrótce przyspieszyć
- 2024-08-22: Lato to szczyt sezonu remontowego. Wakacyjne modernizacje znacznie częściej dotyczą mieszkań niż domów
- 2024-08-06: Justyna Szyc-Nagłowska: Mam odłożone pieniądze na czarną godzinę. Teraz muszę też myśleć o emeryturze i zabezpieczyć sobie moje życie
- 2024-07-22: Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów
- 2024-07-10: Banki mogą nie być w stanie sfinansować wielkich inwestycji w gospodarce. Sektor apeluje o zmiany w formule opodatkowania
- 2024-06-18: Mimo wysokich cen mieszkań i stóp procentowych zainteresowanie kredytami hipotecznymi rośnie. Banki apelują o uproszczenie i ucyfrowienie procedur
- 2024-06-24: Zmiany w sektorze finansowym od 1 lipca. Będą dotyczyć ubezpieczeń oferowanych przez banki
- 2024-05-20: Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne
- 2024-04-23: Efekt Taylor Swift na rynku najmu krótkoterminowego. Europejska trasa koncertowa pozwoli wynajmującym zarobić miliony
- 2024-04-02: Rynek wynajmu krótkoterminowego bardzo szybko rośnie. Co roku przybywa na nim kilka tysięcy apartamentów i domów wakacyjnych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.