Mówi: | Jacek Furga |
Funkcja: | Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości |
Firma: | Związek Banków Polskich |
Związek Banków Polskich: Rodzinę na Swoim mógłby zastąpić system oszczędzania
Program Rodzina na swoim wygasa za pół roku. Rząd nie przygotował jeszcze systemu zachęt, które mogłyby zastąpić program. Związek Banków Polskich proponuje, by stworzyć specjalny system oszczędzania na własne mieszkanie.
– Związek Banków Polskich od paru kwartałów promuje uruchomienie w Polsce systemu długoterminowego oszczędzania – mówi Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. – Żeby pobudzić tych ludzi, którzy mają niższe dochody, a którzy są gotowi, poprzez odpowiednie wyrzeczenia, przez wiele lat na własne mieszkanie oszczędzać.
W rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jacek Furga zwraca uwagę, że banki są gotowe do tego, by wprowadzić taki produkt do swej oferty. Ale sama ich inicjatywa może okazać się niewystarczającą zachętą dla społeczeństwa.
– Do tego musi nakłaniać też państwo, bo postawa oszczędnościowa opłaca się nam wszystkim – mówi przedstawiciel Związku Banków Polskich, dodając, że chodzi tu o pewne formy „nagradzania” tych, którzy wezmą udział w takim programie. – Czy to będzie ulga podatkowa, czy to będzie zwolnienie z podatku Belki, czy to będzie dodatkowa premia, płacona corocznie do zgromadzonych oszczędności.
Tym bardziej, że Polacy mogą być zrażeni do takiej formy oszczędzania na własne mieszkanie.
– Zwłaszcza biorąc pod uwagę doświadczenia Polski ze starymi książeczkami mieszkaniowymi, z Kasą Grobelnego czy z OFE chociażby – przypomina Furga. – To najnowsze przykłady nadwyrężonego zaufania do instytucji publicznych, które zarządzają naszymi pieniędzmi.
Według Furgi nie widać dziś politycznej woli wprowadzenia skutecznych rozwiązań w tym zakresie.
– Rząd nie ma dobrych pomysłów tutaj – mówi. – To, co zaproponował jeszcze w 2011 roku, co Sejm przyjął jako pewne założenia, kierunki rozwoju do roku 2012, nie przynoszą żadnych nowych i efektywnych rozwiązań.
Przedstawiciel Związku Banków Polskich zwraca tez uwagę, że w toku prac sejmowych pojawił się pomysł przedłużenia, obowiązującego dziś programu Rodzina na Swoim.
– Klub parlamentarny PIS złożył projekt nowelizacji ustawy do programu Rodzina na Swoim, który by przedłużał ten program do roku 2017 – mówi Jacek Furga. – W mojej ocenie nie jest to dobry pomysł, ponieważ ten program promował i tak tylko tych, których było stać na mieszkanie.
Rządowy program Rodzina na swoim został uruchomiony na mocy ustawy z sierpnia 2006 roku. Przez 4,5 roku skorzystało z niego blisko 150 tysięcy rodzin, które mogły liczyć na pomoc Skarbu Państwa w spłacie odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup domu czy mieszkania. Program wygasa wraz z końcem tego roku.
Czytaj także
- 2025-07-11: Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-06-30: Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]
- 2025-07-14: Lil Masti: Dużo się dzieje w moim życiu. Napędza mnie miłość do córki i jako matka kwitnę
- 2025-06-23: E-papierosy i aromatyzowane saszetki nikotynowe mogą zniknąć z rynku. Ministerstwo Zdrowia chce całkowitego zakazu ich sprzedaży
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-05-13: Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku
- 2025-05-15: Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-25: Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.