Mówi: | Jacek Furga |
Funkcja: | Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości |
Firma: | Związek Banków Polskich |
Związek Banków Polskich: Rodzinę na Swoim mógłby zastąpić system oszczędzania
Program Rodzina na swoim wygasa za pół roku. Rząd nie przygotował jeszcze systemu zachęt, które mogłyby zastąpić program. Związek Banków Polskich proponuje, by stworzyć specjalny system oszczędzania na własne mieszkanie.
– Związek Banków Polskich od paru kwartałów promuje uruchomienie w Polsce systemu długoterminowego oszczędzania – mówi Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. – Żeby pobudzić tych ludzi, którzy mają niższe dochody, a którzy są gotowi, poprzez odpowiednie wyrzeczenia, przez wiele lat na własne mieszkanie oszczędzać.
W rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jacek Furga zwraca uwagę, że banki są gotowe do tego, by wprowadzić taki produkt do swej oferty. Ale sama ich inicjatywa może okazać się niewystarczającą zachętą dla społeczeństwa.
– Do tego musi nakłaniać też państwo, bo postawa oszczędnościowa opłaca się nam wszystkim – mówi przedstawiciel Związku Banków Polskich, dodając, że chodzi tu o pewne formy „nagradzania” tych, którzy wezmą udział w takim programie. – Czy to będzie ulga podatkowa, czy to będzie zwolnienie z podatku Belki, czy to będzie dodatkowa premia, płacona corocznie do zgromadzonych oszczędności.
Tym bardziej, że Polacy mogą być zrażeni do takiej formy oszczędzania na własne mieszkanie.
– Zwłaszcza biorąc pod uwagę doświadczenia Polski ze starymi książeczkami mieszkaniowymi, z Kasą Grobelnego czy z OFE chociażby – przypomina Furga. – To najnowsze przykłady nadwyrężonego zaufania do instytucji publicznych, które zarządzają naszymi pieniędzmi.
Według Furgi nie widać dziś politycznej woli wprowadzenia skutecznych rozwiązań w tym zakresie.
– Rząd nie ma dobrych pomysłów tutaj – mówi. – To, co zaproponował jeszcze w 2011 roku, co Sejm przyjął jako pewne założenia, kierunki rozwoju do roku 2012, nie przynoszą żadnych nowych i efektywnych rozwiązań.
Przedstawiciel Związku Banków Polskich zwraca tez uwagę, że w toku prac sejmowych pojawił się pomysł przedłużenia, obowiązującego dziś programu Rodzina na Swoim.
– Klub parlamentarny PIS złożył projekt nowelizacji ustawy do programu Rodzina na Swoim, który by przedłużał ten program do roku 2017 – mówi Jacek Furga. – W mojej ocenie nie jest to dobry pomysł, ponieważ ten program promował i tak tylko tych, których było stać na mieszkanie.
Rządowy program Rodzina na swoim został uruchomiony na mocy ustawy z sierpnia 2006 roku. Przez 4,5 roku skorzystało z niego blisko 150 tysięcy rodzin, które mogły liczyć na pomoc Skarbu Państwa w spłacie odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup domu czy mieszkania. Program wygasa wraz z końcem tego roku.
Czytaj także
- 2024-11-15: Rynek roślinnych zamienników nabiału jest wart 640 mln zł. Polski start-up promuje na nim produkty z łubinu
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-11-13: Katarzyna Dowbor: Mamy z synem umowę, że nie rozmawiamy o pracy. Cieszę się, że został ciepło przyjęty przez widzów TVN i ma dobre wyniki oglądalności
- 2024-10-17: Polskie miasta szybko się starzeją. Demografia wpływa na wiele ich działań
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-09-23: Rząd chce większego udziału polskich firm budowlanych w projektach energetycznych. Ma to być element nowej ustawy offshorowej
- 2024-09-24: Lotniska regionalne z dużym wzrostem czarterów. Stały się motorem napędowym ruchu pasażerskiego
- 2024-09-13: Monika Miller: Zastanawiam się, czy chcę ślubu tradycyjnego, czy na przykład na plaży w Macedonii. Myślę też, czy zaprosić gości i czy chcę rodzinę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.