Mówi: | Iwo Łoś |
Funkcja: | Koordynator kampanii Klimat i Energia |
Firma: | Greenpeace |
Kopalnie odkrywkowe. Protest przeciwko wywłaszczeniu 30 tys. osób i miliardowym stratom
10 mld zł rocznie wyniosą koszty związane z pogorszeniem zdrowia, stratami w uprawach czy zniszczeniami budynków, jeśli uruchomione zostaną nowe kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego na złożach Gubin i Legnica. Mieszkańcy z czterech województw zagrożonych budową odkrywek protestują przeciwko tym planom. Domagają się wprowadzenia zmian w „Polityce energetycznej Polski do 2030 roku”.
– Aż 30 tysięcy ludzi mogłoby zostać wywłaszczonych, jeśli te plany zostaną zrealizowane – takie mogą być konsekwencje otwarcia kopalni węgla brunatnego na złożach Gubin i Legnica według Iwo Łosia, koordynatora kampanii Greenpeace Klimat i Energia. – Rocznie, zgodnie z ekspertyzą prof. Mariusza Kudełki z Akademii Górniczo–Hutniczej, całe społeczeństwo ponosiłoby koszty aż 10 mld złotych rocznie. To jedna trzecia budżetu NFZ. Ponosimy je wszyscy, natomiast korzyść jest jedynie po stronie koncernów energetycznych.
Dlatego Greenpeace wraz z mieszkańcami zagrożonych terenów apeluje, by Ministerstwo Gospodarki wzięło pod uwagę te koszty zewnętrzne. Domagają się od szefa resortu Waldemara Pawlaka aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku” i odstąpienia od planów budowy kopalni odkrywkowych. W zamian za wykreślenie odkrywek z dokumentu chcą, by znalazło się w nim więcej rozwiązań opartych na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i podnoszeniu efektywności energetycznej.
Dziś dokument zakłada, że w roku 2030 zapotrzebowanie na energię elektryczną wytworzoną z węgla brunatnego wynosić będzie 42,3 TWh, co oznacza, że wielkość wydobycia będzie musiała wzrosnąć.
W sumie cztery województwa są zagrożone takimi planami: dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie.
– Kilkanaście gmin albo w całości, albo w części zostanie zmiecionych z powierzchni ziemi. I tereny zamieszkałe, i równocześnie przyrodnicze, takie jak lasy czy pola i łąki, zostaną zamienione w krajobraz księżycowy po to, żeby wydobywać tam metodą odkrywkową węgiel brunatny – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Iwo Łoś.
Informuje, że mieszkańcy już od kilku lat, gdy tylko dowiedzieli się o tych planach, protestują przeciwko otwieraniu nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego.
– W aż 8 gminach odbyły się prawnie ważne referenda, w których większość mieszkańców wypowiedziała się przeciwko tym planowanym odkrywkom, przy dużej frekwencji – wyjaśnia Iwo Łoś.
Elektrownie na węgiel brunatny produkują obecnie około 40 proc. najtańszej energii elektrycznej w Polsce. Większość obecnie eksploatowanych złóż będzie się wyczerpywać po 2020 roku.
Czytaj także
- 2024-05-21: Jedynie 20 proc. zużywanych w kraju surowców mineralnych pochodzi z Polski. Rozwiązaniem może być recykling części metali
- 2024-04-11: Greenpeace: Prawie 6 tys. ciężarówek pełnych drzew wyjeżdża codziennie z polskich lasów. Wycinki trwają tam, gdzie nie wolno
- 2024-04-09: Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności. Emisja CO2 w tych sektorach może spaść o 57 proc.
- 2023-12-28: Kopalnie coraz bardziej inteligentne. Międzynarodowy projekt z udziałem Polaków ma scyfryzować cały sektor górniczy
- 2023-11-03: Walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty. Jakość powietrza w Polsce powoli się poprawia
- 2023-11-15: Hałdy kopalniane to ogromne magazyny z surowcami. Ich zagospodarowaniem są zainteresowani m.in. producenci cementu
- 2023-07-04: Jaworzno kopalnia [przebitki]
- 2023-07-03: Rybnik elektrownia [przebitki]
- 2023-04-04: Koalicja Klimatyczna: Dyrektywa metanowa nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. To szansa na modernizację górnictwa
- 2022-10-24: Regiony górnicze przygotowują się na życie po węglu. Liczą na środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.