Mówi: | Monika Wrzeszcz-Klonowska, architekt prowadząca, APA Wojciechowski Architekci Witold Dudek, architekt, partner, APA Wojciechowski Architekci |
Priorytetem osób kupujących mieszkanie jest dostęp do zielonych terenów. To ma istotny wpływ na ich dobrostan
Badania pokazują, że Polacy cenią bliskość natury bardziej niż sąsiedztwo aptek czy żłobków. – Aby zapewnić kontakt z naturą, osiedla powinny być rozplanowane z dużym poszanowaniem środowiska – podkreślają eksperci z APA Wojciechowski Architekci, projektanci osiedla Onelife w warszawskim Powsinie.
– Nabywcy mieszkań są dziś coraz bardziej świadomi i szukają miejsc, które zapewniają komfort życia oraz dostęp do terenów zielonych – mówi agencji Newseria Monika Wrzeszcz-Klonowska, architektka prowadząca w APA Wojciechowski Architekci. – Coraz częściej oczekują możliwości relaksu blisko domu, bez konieczności przemieszczania się.
Według badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska 97 proc. Polaków uważa sąsiedztwo terenów zielonych za istotne, a 36 proc. odwiedza je codziennie. Kontakt z przyrodą poprawia jakość życia, wpływając na zdrowie psychiczne i produktywność.
– Dlatego w procesie projektowania tak ważny jest aspekt wkomponowania zieleni w planowane budynki – dodaje architektka.
Badanie przeprowadzone wspólnie przez m.in. amerykańskich i koreańskich naukowców wskazało, że istnieje korelacja między ilością terenów zielonych, PKB danego kraju a poczuciem szczęścia. W 30 najbogatszych krajach to właśnie zieleń, a nie wysokość PKB, wpływały na poziom zadowolenia mieszkańców.
– Aby zapewnić kontakt z naturą, osiedla powinny być rozplanowane z dużym poszanowaniem środowiska naturalnego. W miarę możliwości powinny być to układy urbanistyczne o jak najbardziej ekstensywnym i otwartym układzie i budynki o jak najmniejszej skali, czyli jak najniższe, o jak największych przeszkleniach. Wówczas kontakt z przyrodą jest bardzo harmonijny – mówi Monika Wrzeszcz-Klonowska.
Jak podkreśla, zgodnie z tą filozofią powstają Apartamenty Onelife w Powsinie, zaprojektowane przez APA Wojciechowski Architekci dla Spravii – jednego z największych deweloperów w Polsce. W pobliżu ogrodu botanicznego i Uzdrowiska Konstancin powstanie sześć willi miejskich z 91 apartamentami – od 30 do 135 mkw. Inwestycję otoczy blisko 180 drzew – 90 istniejących i ok. 90 nowo nasadzonych.
– Dzięki zastanym warunkom terenu oraz założeniom planu miejscowego udało się zachować 65 proc. powierzchni biologicznie czynnej – podkreśla architektka prowadząca w APA Wojciechowski Architekci.
Wśród zielonych przestrzeni znajdą się łąki kwietne, hotele dla owadów, budki lęgowe, ścieżka sensoryczna „bosych stóp” oraz miejsca rekreacyjne i sąsiedzkie.
– Budynki mają duży dostęp do światła dziennego dzięki przestronnym przeszkleniom i niewielkiej wysokości – mówi Witold Dudek, architekt i partner w APA Wojciechowski Architekci.
Osiedle zostanie wyposażone w ekologiczne rozwiązania, takie jak klimakonwektory, pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, co obniży przyszłe koszty eksploatacji.
– Zadbaliśmy także o zastosowanie naturalnych materiałów o spokojnej kolorystyce, sprzyjającej odpoczynkowi – dodaje Witold Dudek.
Czytaj także
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
- 2024-11-12: W Polsce rodzi się najmniej dzieci w historii pomiarów. Duże znaczenie mają różnice w wykształceniu kobiet i mężczyzn oraz rynek pracy
- 2024-09-13: Monika Miller: Zastanawiam się, czy chcę ślubu tradycyjnego, czy na przykład na plaży w Macedonii. Myślę też, czy zaprosić gości i czy chcę rodzinę
- 2024-07-26: Patrzenie na zieleń może zwiększyć komfort życia mieszkańców miast. Najbardziej kojąco działał widok drzew
- 2024-06-20: Anna Kalczyńska: Bałam się przeprowadzki do Warszawy. Wcześniej mieszkałam nieopodal lasu, ale na Saskiej Kępie też jest cudownie
- 2024-06-04: Używki i zły styl życia rujnują zdrowie Polaków. Brak profilaktyki gwarantuje miejsce na podium w wyścigu do choroby
- 2024-05-15: Rewolucja w legislacji dotyczącej opakowań i powstających z nich odpadów. Działania firm wyprzedzają wymogi prawne
- 2024-05-06: Letnie igrzyska olimpijskie napędzają paryski rynek najmu krótkoterminowego. Nawet co piąty mieszkaniec Paryża chce wynająć swoje mieszkanie na czas olimpijskich zmagań
- 2024-04-19: Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć
- 2024-04-08: Warszawa staje się jedną z bardziej zielonych europejskich stolic. Ponad 15 proc. powierzchni stanowią lasy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Ochrona środowiska
Ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody. To pogłębia ubóstwo i nierówności społeczne

Brak dostępu do wody pitnej to dziś codzienność m.in. w niektórych krajach Afryki Wschodniej. Idzie za tym nie tylko zwiększone ryzyko chorób, ale też pogłębiające się ubóstwo i nierówności społeczne. Mieszkańcy najbardziej dotkniętych suszą rejonów muszą się bowiem skupiać na poszukiwaniu wody zamiast na pracy czy nauce. ONZ szacuje, że realizacja do 2030 roku Celu 6. Zrównoważonego Rozwoju wymaga znacznego przyspieszenia.
Przemysł
Europejczycy popierają większe zaangażowanie UE w obronność. Prawie 90 proc. oczekuje ściślejszej współpracy państw członkowskich

90 proc. obywateli UE wskazuje, że państwa członkowskie powinny się bardziej zjednoczyć w obliczu obecnych wyzwań. Co istotne, dwie trzecie badanych oczekuje, że UE bardziej zaangażuje się w ich ochronę przed globalnymi zagrożeniami – wskazuje „Eurobarometr 2025”. Takie podejście jest dziś dominujące w większości krajów członkowskich. Sprzyjają temu także narzędzia proponowane przez KE na rzecz zwiększania inwestycji w rozwój zdolności obronnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.