Mówi: | Anna Misiak |
Funkcja: | członek Rady Podatkowej |
Firma: | PKPP Lewiatan |
Dziś ostatni dzień na wysłanie PIT-11 do pracownika
Dziś ostatni dzień na przekazanie pracownikom informacji o zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11. Jeśli pracodawca nie zdąży wysłać tego formularza pocztą, może go przesłać mailem. Na rozliczenie się z fiskusem za 2012 rok podatnicy mają jeszcze dwa miesiące. Obowiązują ich takie same zasady jak przed rokiem. Znaczące zmiany czekają podatników w rozliczeniu rocznym swoich dochodów dopiero za 2013 rok.
PIT-11 zawiera informacje m.in. na temat pobranych w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy oraz wysokości przychodu, co pozwala pracownikowi złożyć zeznanie roczne za poprzedni rok. PIT-11 to informacja dla pracowników, którzy samodzielnie składają roczne zeznanie podatkowe. Za brak wysłania PIT-11 do pracownika grozi pracodawcy grzywna.
W samych rozliczeniach rocznych za 2012 rok nic się nie zmieniło w porównaniu z zasadami z ubiegłego roku.
– Trzeba pamiętać, że na starych zasadach rozliczamy jeszcze ulgę na dzieci i ulgę internetową. Mamy prawo cały czas do odliczenia darowizn zarówno na cele kultu religijnego, jak i na cele pożytku publicznego. Trzeba też pamiętać o tym, że mamy możliwość oddania 1 proc. naszego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego – mówi Anna Misiak, członek Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.
Rewolucja czeka nas dopiero za rok. W rozliczeniu rocznym za 2013 r. zmienią się m.in. zasady korzystania z najbardziej popularnych ulg podatkowych. Podatnik, który w zeznaniu za 2012 r. po raz pierwszy skorzystał z odliczenia wydatków na internet, będzie mógł skorzystać z tego odliczenia jeszcze tylko za rok 2013.
– Ulga internetowa będzie zastrzeżona wyłącznie dla podatników, którzy do tej pory nie korzystali z odliczenia ulgi internetowej. Natomiast jeśli chodzi o ulgę na dzieci, to tutaj rewolucja zapowiada się w zakresie osób wychowujących jedynaka, ponieważ w ich przypadku uprawnienie do odliczenia tej ulgi będzie przysługiwało tylko wtedy, kiedy dochód osiągany przez nich w danym roku nie będzie przekraczał określonych limitów. Natomiast w przypadku osób, które mają większą liczbę dzieci, troje do pięciorga, wzrośnie po ich stronie kwota do odliczenia – wyjaśnia Anna Misiak w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
PIT: najczęstsze błędy od lat niezmienne
Najczęstsze błędy popełniane przez podatników przy wypełnianiu zeznań rocznych to pomyłki w obliczeniach i – wciąż powszechny – brak podpisu pod zeznaniem.
– W zeznaniu rocznym należy wpisać wszystkie swoje dane osobowe, należy dobrze wpisać wysokość osiąganych przychodów, uwzględnić prawidłową kwotę kosztów uzyskania przychodu, bo w przypadku np. kilku stosunków pracy są pewne limity i tych limitów nie można przekroczyć, oraz prawidłowo skalkulować podatek – podkreśla ekspertka ds. podatkowych.
Wciąż wiele wątpliwości dotyczy adresu, jaki trzeba podać w formularzu. Jak przypomina Anna Misiak, do celów rozliczania się z fiskusem ważny jest adres zamieszkania, a nie zameldowania. Rozliczając się za rok 2012 powinniśmy więc wpisać adres zamieszkania na dzień 31 grudnia 2012 roku.
– Jeśli w 2012 roku zmieniliśmy miejsce zamieszkania, to powinniśmy ustalić jaki jest właściwy urząd skarbowy i tam się rozliczyć. Trzeba też pamiętać o tym, że składając zeznanie możemy wpisać swój nowy adres i to będzie forma zawiadomienia urzedu skarbowego o tym, że adres zamieszkania się zmienił. Można też osobno złożyć formularz ZAP-3, gdzie poinformujemy o zmianie naszego miejsca zamieszkania – tłumaczy Anna Misiak.
Wiele pytań podatników dotyczy właściwości urzędu skarbowego przy różnych miejscach zamieszkania małżonków, gdy chcą swoje dochody rozliczyć wspólnie.
– Jeżeli podatnik chce wspólnie rozliczać się z małżonkiem, a jeden małżonek jest zameldowany w jednym mieście, a drugi w innym, to pojawiają się wątpliwości, czy mają prawo do tego, żeby złożyć wspólne zeznanie podatkowe. Chciałabym tutaj zapewnić, że mają takie prawo. Miejsce zameldowania absolutnie nie wpływa na tę formułę rozliczenia. A trzeba pamiętać, że rozliczają się do urzędu skarbowego właściwego dla jednego z nich – wyjaśnia ekspertka Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.
Czytaj także
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-07: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-01-14: Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
- 2024-07-10: Banki mogą nie być w stanie sfinansować wielkich inwestycji w gospodarce. Sektor apeluje o zmiany w formule opodatkowania
- 2024-07-24: Podatki od żywności wysokoprzetworzonej mogą pomóc walczyć z otyłością. Wpływy z nich można przeznaczyć na dopłaty do zdrowego jedzenia
- 2024-07-01: Przyspieszają prace nad zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2025 roku
- 2024-07-19: Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku
- 2024-05-16: Trwają prace nad reformą finansowania samorządów. Mają zyskać większą autonomię i niezależność budżetu od zmian w podatkach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.