Mówi: | Anna Misiak |
Funkcja: | członek Rady Podatkowej |
Firma: | PKPP Lewiatan |
Dziś ostatni dzień na wysłanie PIT-11 do pracownika
Dziś ostatni dzień na przekazanie pracownikom informacji o zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11. Jeśli pracodawca nie zdąży wysłać tego formularza pocztą, może go przesłać mailem. Na rozliczenie się z fiskusem za 2012 rok podatnicy mają jeszcze dwa miesiące. Obowiązują ich takie same zasady jak przed rokiem. Znaczące zmiany czekają podatników w rozliczeniu rocznym swoich dochodów dopiero za 2013 rok.
PIT-11 zawiera informacje m.in. na temat pobranych w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy oraz wysokości przychodu, co pozwala pracownikowi złożyć zeznanie roczne za poprzedni rok. PIT-11 to informacja dla pracowników, którzy samodzielnie składają roczne zeznanie podatkowe. Za brak wysłania PIT-11 do pracownika grozi pracodawcy grzywna.
W samych rozliczeniach rocznych za 2012 rok nic się nie zmieniło w porównaniu z zasadami z ubiegłego roku.
– Trzeba pamiętać, że na starych zasadach rozliczamy jeszcze ulgę na dzieci i ulgę internetową. Mamy prawo cały czas do odliczenia darowizn zarówno na cele kultu religijnego, jak i na cele pożytku publicznego. Trzeba też pamiętać o tym, że mamy możliwość oddania 1 proc. naszego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego – mówi Anna Misiak, członek Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.
Rewolucja czeka nas dopiero za rok. W rozliczeniu rocznym za 2013 r. zmienią się m.in. zasady korzystania z najbardziej popularnych ulg podatkowych. Podatnik, który w zeznaniu za 2012 r. po raz pierwszy skorzystał z odliczenia wydatków na internet, będzie mógł skorzystać z tego odliczenia jeszcze tylko za rok 2013.
– Ulga internetowa będzie zastrzeżona wyłącznie dla podatników, którzy do tej pory nie korzystali z odliczenia ulgi internetowej. Natomiast jeśli chodzi o ulgę na dzieci, to tutaj rewolucja zapowiada się w zakresie osób wychowujących jedynaka, ponieważ w ich przypadku uprawnienie do odliczenia tej ulgi będzie przysługiwało tylko wtedy, kiedy dochód osiągany przez nich w danym roku nie będzie przekraczał określonych limitów. Natomiast w przypadku osób, które mają większą liczbę dzieci, troje do pięciorga, wzrośnie po ich stronie kwota do odliczenia – wyjaśnia Anna Misiak w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
PIT: najczęstsze błędy od lat niezmienne
Najczęstsze błędy popełniane przez podatników przy wypełnianiu zeznań rocznych to pomyłki w obliczeniach i – wciąż powszechny – brak podpisu pod zeznaniem.
– W zeznaniu rocznym należy wpisać wszystkie swoje dane osobowe, należy dobrze wpisać wysokość osiąganych przychodów, uwzględnić prawidłową kwotę kosztów uzyskania przychodu, bo w przypadku np. kilku stosunków pracy są pewne limity i tych limitów nie można przekroczyć, oraz prawidłowo skalkulować podatek – podkreśla ekspertka ds. podatkowych.
Wciąż wiele wątpliwości dotyczy adresu, jaki trzeba podać w formularzu. Jak przypomina Anna Misiak, do celów rozliczania się z fiskusem ważny jest adres zamieszkania, a nie zameldowania. Rozliczając się za rok 2012 powinniśmy więc wpisać adres zamieszkania na dzień 31 grudnia 2012 roku.
– Jeśli w 2012 roku zmieniliśmy miejsce zamieszkania, to powinniśmy ustalić jaki jest właściwy urząd skarbowy i tam się rozliczyć. Trzeba też pamiętać o tym, że składając zeznanie możemy wpisać swój nowy adres i to będzie forma zawiadomienia urzedu skarbowego o tym, że adres zamieszkania się zmienił. Można też osobno złożyć formularz ZAP-3, gdzie poinformujemy o zmianie naszego miejsca zamieszkania – tłumaczy Anna Misiak.
Wiele pytań podatników dotyczy właściwości urzędu skarbowego przy różnych miejscach zamieszkania małżonków, gdy chcą swoje dochody rozliczyć wspólnie.
– Jeżeli podatnik chce wspólnie rozliczać się z małżonkiem, a jeden małżonek jest zameldowany w jednym mieście, a drugi w innym, to pojawiają się wątpliwości, czy mają prawo do tego, żeby złożyć wspólne zeznanie podatkowe. Chciałabym tutaj zapewnić, że mają takie prawo. Miejsce zameldowania absolutnie nie wpływa na tę formułę rozliczenia. A trzeba pamiętać, że rozliczają się do urzędu skarbowego właściwego dla jednego z nich – wyjaśnia ekspertka Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.
Czytaj także
- 2025-06-16: Przedsiębiorcom coraz bardziej doskwiera niestabilność i skomplikowanie przepisów podatkowych. Problemem są też niejasne ich interpretacje
- 2025-06-24: Tegoroczne zmiany w podatku od nieruchomości budzą dużo pytań. Przedsiębiorcy apelują o doprecyzowanie przepisów
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-05-29: Stabilność zatrudnienia jedną z najważniejszych kwestii dla pokolenia Z. Nie chodzi jednak o wieloletnią pracę na etacie
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-07: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-01-14: Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
- 2024-07-10: Banki mogą nie być w stanie sfinansować wielkich inwestycji w gospodarce. Sektor apeluje o zmiany w formule opodatkowania
- 2024-07-24: Podatki od żywności wysokoprzetworzonej mogą pomóc walczyć z otyłością. Wpływy z nich można przeznaczyć na dopłaty do zdrowego jedzenia
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.