Mówi: | Roman Namysłowski |
Funkcja: | Menedżer w dziale doradztwa podatkowego |
Firma: | Ernst & Young |
Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE, a nadal obowiązuje
Preferencyjna 0-proc. stawka VAT na dostawy do szkół komputerów stacjonarnych jest niezgodna z unijnym prawem – podkreślają eksperci. W tej sytuacji nie ma raczej co liczyć, że Ministerstwo Finansów obniży stawkę VAT na dostawę komputerów przenośnych, np. laptopów i tabletów, która w tej chwili opodatkowana jest podstawową, 23-procentowa stawką.
Wśród wymienionego w ustawie o VAT sprzętu komputerowego nie ma używanych coraz częściej komputerów przenośnych, czyli: laptopów, netbooków, palmtopów i tabletów. Oznacza to, że dostawa do szkół takich urządzeń podlega opodatkowaniu stawką podstawową VAT (23 proc.).
– Dyrektywa unijna nie zezwala na wprowadzanie zerowej stawki na dostawy tego typu towarów – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Roman Namysłowski, menedżer w dziale doradztwa podatkowego firmy Ernst & Young. – Co więcej, już dzisiejsze przepisy dotyczące zerowej stawki dla sprzętu stacjonarnego, drukarek i skanerów są niezgodne z prawem unijnym.
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, dostawy części sprzętu komputerowego dla szkół i placówek oświatowych oraz dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego bezpłatnego przekazania placówkom oświatowym są opodatkowane 0-proc. stawką VAT.
Dotyczy to dostaw m.in. serwerów, monitorów, komputerów stacjonarnych, urządzeń komputerowych do pism Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz urządzeń do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratorów i switche sieciowych, ruterów i modemów).
Jak podkreśla ekspert Ernst & Young, na etapie wprowadzania tych przepisów do ustawy zgłaszane były uwagi, co do ich zgodności z prawem unijnym. Mimo to ustawa w takim kształcie przeszła ścieżkę legislacyjną.
W takiej sytuacji nie dziwi stanowisko Ministerstwa Finansów, które nie zgodziło się na wprowadzenie preferencyjnej stawki podatku na dostawę komputerów przenośnych.
– Polska mogłaby być przez UE wezwana do zmiany tych przepisów, do usunięcia naruszenia pod groźbą zaskarżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – podkreśla Roman Namysłowski. – Każde założenia do zmian w ustawie muszą być zgodne z prawem UE, aby można było pracować nad dalszymi zmianami w przepisach.
To już nie pierwszy przypadek, kiedy korzystna i pożyteczna dla społeczeństwa regulacja prawna okazuje się być niezgodna z prawem unijnym.
– W sprawie dostawy komputerów przenośnych do szkół mamy sytuację taką, jak w przypadku ubranek dziecięcych, gdzie też były słuszne wątpliwości, co do zgodności tych przepisów z prawem UE, że przepis jest korzystny dla podatników, dla społeczeństwa, natomiast jest niestety niezgodny z przepisami dyrektywy UE – dodaje ekspert Ernst & Young. – Sytuacja, że na dostawę komputerów przenośnych dla szkół obowiązuje podstawowa, a nie preferencyjna stawka podatku VAT, może spowodować rezygnację z planów zakupu odpowiedniego sprzętu dla uczniów.
Przygotowane przez Ministerstwo Finansów propozycje zmian w ustawie o VAT zostawiają sprawy opodatkowania dostaw sprzętu komputerowego bez zmian. Zdaniem eksperta firmy Ernst & Young, to dobry czas, żeby na forum unijnym zawalczyć o korzystne dla szkół i uczniów przepisy.
– To jest sprawa dla Ministerstwa Finansów i odpowiednich negocjacji na poziomie europejskim, gdzie od dłuższego czasu podejmowane są próby wprowadzenia jednolitych na poziomie europejskim przepisów dotyczących obniżonych stawek. Być może to jest moment, kiedy Polska powinna tak, jak przy ubrankach dziecięcych, tak również przy sprzęcie komputerowym, zabrać głos w tej sprawie i powiedzieć, że w tego rodzaju sytuacjach powinna obowiązywać obniżona stawka – proponuje Roman Namysłowski.
Czytaj także
- 2025-02-19: Zasada 3R może ograniczyć liczbę elektroodpadów. Recykling nie rozwiąże wszystkich problemów
- 2025-02-13: Adam Kszczot: Sportowcy, którzy nie wchodzą do finału podczas olimpiady, nie mają za co żyć. Nie dostają stypendium w kolejnym roku
- 2024-04-10: Producenci owoców i warzyw pełni obaw po przywróceniu 5-proc. VAT-u na żywność. Spodziewają się większej presji sieci handlowych na obniżkę cen
- 2024-04-09: Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac
- 2024-04-05: Wydatki na zbrojenia nabierają tempa. Przez ostatnie 30 lat państwa NATO tkwiły w letargu
- 2024-03-13: Sterowany światłem rozrusznik pomoże pacjentom z niewydolnością serca. Urządzenie jest ultralekkie i biodegradowalne
- 2023-12-13: Kryzysy ostatnich lat zmieniły podejście do strategicznych rezerw państwa. Konieczne było wprowadzenie szybkiego reagowania i rozszerzenie katalogu zadań
- 2023-12-01: W okresie okołoświątecznym Polacy generują duże ilości elektroodpadów. Połowa nie wie, że nie można ich wyrzucić do śmietnika
- 2023-09-26: Na rynek trafi telewizor dedykowany dla dzieci. Będzie odporny na flamastry, zadrapania i uderzenia
- 2023-07-24: Branża piwowarska przestrzega przed znaczącymi podwyżkami cen piwa. To może być efekt kar za brak nowego systemu kaucyjnego na czas
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.