Mówi: | Irena Wóycicka |
Funkcja: | Podsekretarz Stanu |
Firma: | Kancelaria Prezydenta RP |
Dziś debata u prezydenta. Jutro koniec konsultacji społecznych ws. reformy emerytalnej
W Pałacu Prezydenckim odbędzie się dziś debata na temat podnoszenia wieku emerytalnego. Bronisław Komorowski spotka się z przedstawicielami rządu i ekspertami, by rozmawiać o sposobach przeprowadzenia tej trudnej reformy. Jutro kończą się konsultacje społeczne projektu ustawy.
Prezydent chce jeszcze raz wysłuchać argumentów za podnoszeniem wieku emerytalnego, ale też chce dyskutować o tym, jak polityka może złagodzić społeczne efekty przeprowadzania reformy.
Jak podkreśla Irena Wóycicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Bronisławowi Komorowskiemu zależy, by reforma miała szerokie poparcie w parlamencie i w społeczeństwie.
- Prezydent uważa, że potrzebny jest szeroki kompromis. I chciałby, aby ten kompromis odpowiadał na dosyć istotne problemy społeczne - mówi Irena Wóycicka.
W jej opinii są dwa główne obszary, gdzie taki kompromis jest potrzebny. Pierwszą kwestią jest uwzględnienie w systemie emerytalnym czasu spędzanego na opiece nad dzieckiem, osobą niepełnosprawną czy chorym członkiem rodziny.
- Chodzi zwłaszcza o docenienie i dowartościowanie wszystkich okresów opieki. Wiadomo, że to nie jest w naszym systemie emerytalnym w pełni uwzględniane. To powoduje, że kobiety - bo to zwykle kobiety pełnią te funkcje opiekuńcze - nie zbierają za te okresy składek i mają gorsze emerytury. Chodzi o to, aby opieka była traktowana równorzędnie do pracy - wyjaśnia podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Drugim obszarem porozumienia powinna być kwestia tzw. emerytury częściowej, czyli stopniowego przechodzenia na emeryturę.
- To, co prezydentowi wydaje się racjonalne, to jest kwestia uelastycznienia okresu końcowego przechodzenia na emeryturę, pozostawienia pewnej swobody decyzji czy pracować na pełen etat, czy zmniejszyć trochę wysiłek pracy w ostatnim okresie - dodaje Irena Wóycicka.
Bronisław Komorowski oczekuje przede wszystkim od rządu szeroko zakrojonej kampanii społecznej na temat wprowadzanych zmian i ich skutków. Zdaniem Ireny Wóycickiej to wymaga czasu, dlatego z przyjęciem reformy rząd nie powinien się spieszyć.
- Być może to nastąpi szybko. Być może później. Ważne jest, aby zostały spełnione dwa warunki: żeby był rozsądny kompromis i żeby ważne wątki dyskusji zostały wyczerpane - mówi podsekretarz stanu w prezydenckiej kancelarii.
W czwartek mija termin konsultacji społecznych rządowego projektu, zakładającego podnoszenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. Co do ostatecznego kształtu reformy nie ma zgody nawet w koalicji rządzącej PO-PSL.
Czytaj także
- 2025-04-09: Sejmowa Komisja Zdrowia ciągle czeka na projekt ustawy o reformie szpitali. Po raz trzeci nie został zatwierdzony przez rząd
- 2025-02-13: Opieka środowiskowa to najpilniejsza potrzeba polskiej psychiatrii. Reforma zachodzi zbyt wolno
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-11-08: Komisja Europejska stwierdziła poprawę stanu praworządności w UE. Ruszyła kampania informacyjna na ten temat
- 2024-10-18: Stereotypy społeczne sprawiają, że mężczyznom trudno szukać pomocy w depresji. W zdrowiu i edukacji ich sytuacja jest trudniejsza niż kobiet
- 2025-03-17: Naukowcy opracowali czynniki wpływające na długowieczność. Decyduje o niej nie tylko dieta i tryb życia, ale też relacje z rodziną
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-09-03: Po 2,5 roku wojny w Ukrainie temat bezpieczeństwa i odporności państwa pozostaje dominującym w debacie publicznej. Nie tylko w aspekcie militarnym
- 2024-09-10: Prezes PAN: Akademia wymaga reformy i usprawnienia. Nie będzie ona skuteczna przy obecnym poziomie finansowania
- 2024-08-30: Bez dobrowolnego wydłużenia aktywności zawodowej Polakom trudno będzie liczyć na wyższe emerytury. Obecni 30-latkowie dostaną jedną czwartą ostatniej pensji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Ochrona środowiska
K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.
Ochrona środowiska
Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.