Mówi: | Ryszard Petru |
Funkcja: | Partner PwC |
R. Petru o założeniach do budżetu: Inflacja wyższa, a wzrost gospodarczy niższy niż prognozuje rząd
W 2013 roku PKB Polski wzrośnie o 2,9 proc., a inflacja wyniesie 2,7 proc. W oparciu o te założenia rząd wstępnie planuje budżet na przyszły rok. Zdaniem ekonomisty Ryszarda Petru, polska gospodarka z kwartału na kwartał będzie zwalniała, więc rządowy projekt może okazać się zbyt optymistyczny. Podobnie jak decyzja o podniesieniu płacy minimalnej.
Zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska, to dopiero wstępne założenia budżetowe. Więcej konkretów poznamy po niedzielnych wyborach w Grecji i czerwcowym szczycie liderów państw Unii Europejskiej. Od wyników tych wydarzeń ma zależeć bardziej lub mniej ostrożne planowanie budżetu Polski na przyszły rok.
Według Ryszarda Petru, partnera PwC, powinno być raczej ostrożniejsze.
– Inflacja może być lekko wyższa. Wzrost gospodarczy prawdopodobnie będzie niższy niż założył rząd. Nie 2,7-2,8 proc., ale około 2 proc. wzrostu w przyszłym roku, a to może oznaczać nieco większy deficyt i niższe dochody – prognozuje ekonomista.
W jego opinii kolejne kwartały będą coraz trudniejsze dla polskiej gospodarki.
– Spodziewam się, że będziemy zwalniać do 2 proc. na koniec roku. Czyli wejdziemy w rok 2013 z wolniejszym tempem wzrostu gospodarczego niż wchodziliśmy w 2012 rok – przestrzega Ryszard Petru.
Premier zapowiedział, że ostateczny projekt budżetu rząd chce przyjąć latem. Jednak, zdaniem ekonomisty, zbyt optymistyczne założenia budżetowe mogą spowodować, że na jesieni rząd będzie musiał ratować się planem B, czyli ostrożniejszą wersją ustawy.
Jak podkreśla Ryszard Petru, w warunkach zwalniającej gospodarki, decyzja o podniesieniu płacy minimalnej nie jest dobrym pomysłem. Rząd proponuje, by od 1 stycznia wynosiła 1600 zł brutto, ale związkowcy już wcześniej zapowiadali, że będą domagać się większej podwyżki.
– W sytuacji rosnącego bezrobocia i spowolnienia gospodarczego podwyżka płacy minimalnej będzie oznaczała, że więcej osób będzie mieć problem ze znalezieniem pracy. Najbardziej uderza to w tych, którzy są niewykształceni i gorzej przygotowani do rynku pracy – stwierdza ekonomista.
Rząd zapowiedział również, że w przyszłym roku wróci procentowa waloryzacja rent i emerytur. Resort pracy proponuje, by podobnie jak w tym roku, wskaźnik waloryzacji wyniósł 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2012 roku.
Czytaj także
- 2025-05-26: W lipcu ma być gotowy projekt wspólnej polityki rolnej po 2027 roku. Rolnicy obawiają się niekorzystnych zmian w finansowaniu
- 2025-05-23: Maciej Rock: Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne
- 2025-05-13: Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku
- 2025-05-09: PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
- 2025-05-07: Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-04-23: Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.