Mówi: | Andrzej Malinowski |
Funkcja: | prezydent |
Firma: | Pracodawcy RP |
Prawie 4 mln gospodarstw domowych w Polsce zyska dostęp do szybkiego internetu. Będzie on także tańszy
Z ponad półrocznym opóźnieniem ruszy w Polsce proces rozdysponowania częstotliwości 800 MHz, które idealnie nadają się do rozwoju szybkiego internetu LTE. Dzięki wydanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej decyzji o rozpisaniu aukcji na rynku przybędzie podmiotów uczestniczących w rozwoju usługi. Konkurencja sprawi, że powinno być taniej, a szybki internet dotrze do niemal wszystkich Polaków.
– Aukcja przyczyni się do tego, że będziemy mieli więcej podmiotów, które będą mogły uczestniczyć w całym procesie. Doprowadzi to do większej konkurencji, czyli wpłynie na jakość usług i ich cenę – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. – Decyzja UKE jest ze wszech miar korzystna dla mobilnej telefonii i mobilnego internetu. Rozwiązanie to będzie propozycją dla tej grupy społecznej, która do dzisiaj jest z tego wykluczona z tych usług.
Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpisał aukcję na rezerwację pięciu bloków częstotliwości w paśmie 800 MHz w piątek. To drugie podejście do tego procesu. Na początku tego roku pierwsza aukcja została odwołana. Częstotliwości z tego pasma wchodzą w skład tzw. dywidendy cyfrowej, czyli zakresów zwolnionych po przejściu z nadawania telewizji w formie analogowej do cyfrowej. W Polsce częstotliwości 800 MHz wykorzystywało wojsko.
Jak podkreśla Malinowski, pasmo to jest bardzo istotne dla rozwoju internetu mobilnego w najszybszej technologii LTE. Ponadto warto zwrócić uwagę, że wykorzystanie tych częstotliwości wymaga relatywnie mniejszych nakładów inwestycyjnych, ponieważ stacje bazowe mogą znajdować się w większej odległości od siebie. Jak podkreśla Malinowski, skorzystają z tego przede wszystkim mieszkańcy gmin, w których obecnie brakuje zasięgu szybkiego internetu mobilnego.
– Według naszych obliczeń to grupa ok. 3,7 mln gospodarstw domowych, które są obecnie białymi plamami na naszej mapie – mówi Malinowski. – Gdyby aukcja zgodnie z planami nastąpiła na początku lutego tego roku, to pewnie mielibyśmy już decyzję i pierwsze inwestycje. Bardzo dobrze, że wreszcie minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki podjął decyzję, by ten proces przyspieszyć.
Zgodnie z wymogami UKE zwycięskie firmy będą miały obowiązek zainwestować w pokrycie sieci w gminach, w których obecnie zasięg szybkiego internetu jest poniżej 80 proc. W ciągu dwóch lat pokrycie ma tam wzrosnąć do 83-89 proc. UKE ocenia, że skorzysta na tym ponad 1200 gmin z 9 mln mieszkańców.
Aukcja rozpisana przez UKE dotyczy łącznie 25 MHz w paśmie 800 MHz. Zakres jest podzielony na pięć rezerwacji po 5 MHz. Jeden przedsiębiorca może zakupić maksymalnie dwie rezerwacje, a przy współpracy dwóch podmiotów ich maksymalna rezerwacja może wynosić 15 MHz. UKE dopuszcza jednak, że na współpracę zdecydują się wszyscy zwycięzcy aukcji. Wtedy ograniczenia dotyczące maksymalnej rezerwacji pasma nie będą obowiązywać. W aukcji na sprzedaż jest również 14 rezerwacji z pasma 2600 MHz.
Czytaj także
- 2022-04-20: 62 proc. polskich pracowników pozytywnie ocenia swoje kompetencje cyfrowe. Większość chce je wciąż podnosić
- 2022-03-30: Pierwsze województwa już w nowym standardzie nadawania naziemnej telewizji. 1,7 mln polskich gospodarstw domowych nie wie o zmianach
- 2022-02-21: Metawersum atrakcyjny dla biznesu i inwestorów. Jego rozwój mogą zatrzymać związane z nim zagrożenia
- 2022-01-05: Setki serwisów streamingowych zmieniają rynek muzyczny. Wkrótce płyty CD będą wydawane tylko dla kolekcjonerów
- 2022-01-12: Rafał Zawierucha: Internet ma też swoją czarną stronę. Najgorszy jest hejt i fake newsy
- 2022-01-14: Krystian Pesta: Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką potęgą jest internet. To, co znamy, to wierzchołek góry lodowej
- 2021-12-27: Estonia liderem w poziomie digitalizacji państwa. To przyciąga kapitał i zachęca do zakładania firm
- 2022-03-16: Rośnie zapotrzebowanie na centra danych i usługi w chmurze. Wzrost napędza ekologia
- 2021-11-18: Rośnie globalny potencjał przemysłu 4.0. Polskim firmom wdrażanie nowych technologii wciąż utrudnia brak sieci 5G [DEPESZA]
- 2021-12-22: Handel internetowy w Chinach rośnie szybciej niż globalny rynek. Ten potencjał coraz częściej wykorzystują polskie marki kosmetyczne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Firma

Google pomoże młodym ludziom zdobyć kompetencje cyfrowe. Eksperci w dziedzinie marketingu internetowego będą teraz poszukiwani na rynku pracy
Umiejętności Jutra czy Kompetencje Jutra to programy, dzięki którym młodzi ludzie będą mogli zdobyć kompetencje cyfrowe i budować karierę w branży marketingu internetowego. Eksperci w tej dziedzinie, zdaniem ekspertów, będą mogli liczyć nie tylko na pewne zatrudnienie, ale i niezwykle atrakcyjne zarobki.

Edukacja
W polskich szkołach jest już blisko 200 tys. uczniów z Ukrainy. Przed systemem edukacji piętrzą się kolejne problemy

– Wejście ukraińskich uczniów do naszego systemu przypada w dość trudnym momencie dla polskiej edukacji. Zostaliśmy doświadczeni wieloma rzeczami, które zadziały się jeszcze przed wojną w Ukrainie – pandemią, reformą oświaty, strajkami nauczycieli, które odcisnęły swoje piętno. I w tym momencie – kiedy mamy też daleko niewystarczający zasób nauczycieli i nieobsadzone wakaty – mamy napływ uczniów, którzy przychodzą z ogromną traumą. Polski system edukacji sam w sobie nie jest w najlepszej kondycji do przyjęcia takiej rzeszy uczniów – zauważa dr Tomasz Gajderowicz, wiceprezes Fundacji Evidence Institute. Jak podkreśla, efektywne włączenie uczniów z Ukrainy w polski system wymaga kompleksowych, systemowych rozwiązań, na które w tej chwili nie ma pomysłu. Odzwierciedla to chociażby decyzja MEiN, zgodnie z którą ukraińscy uczniowie mają zdawać polskie egzaminy ósmoklasisty.
Zdrowie
Nawet 100 tys. Polaków umiera rocznie wskutek chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Smog zwiększa również ryzyko rozwoju cukrzycy

Eksperci wskazują, że zanieczyszczonym powietrzem oddycha ponad 90 proc. ludzi na całym świecie, a ok. 3 mln osób rocznie z tego powodu umiera. Z badań wynika, że smog może się również przyczyniać do wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 2, bo powoduje oporność na insulinę. Zagrożenie jest już zauważalne nawet przy niewielkich stężeniach, uznawanych obecnie za bezpieczne przez WHO. Pyły zawieszone PM2.5 powodują jednak stany zapalne w naczyniach krwionośnych i podnoszą poziom cukru.
Współpraca

Obsługa konferencji prasowych
Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.