Mówi: | Michał Boni |
Funkcja: | Minister administracji i cyfryzacji |
M. Boni: w Polsce powinna być możliwość uboju rytualnego na potrzeby mniejszości religijnych
Michał Boni liczy na to, że Trybunał Konstytucyjny szybko rozstrzygnie, czy zakaz uboju rytualnego w Polsce jest zgodny z ustawami chroniącymi swobody religijne mniejszości. Minister chce, by w Polsce były warunki dla uboju rytualnego na potrzeby mniejszości religijnych.
Zdaniem Michała Boniego, w Polsce powinna istnieć możliwość uboju rytualnego, ze względu na poszanowanie religii muzułmanów i żydów. Dlatego w lipcu, po odrzuceniu w Sejmie projektu zmian w przepisach o uboju rytualnym, postanowił zwrócić się do Rządowego Centrum Legislacji z prośbą o interpretację przepisów w tej sprawie. Z opinii Centrum wynika, że niektóre artykuły konstytucji dopuszczają prawo do swobód religijnych, w tym do rytuałów. Teraz sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny.
– Związek Gmin Żydowskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Jest też pytanie białostockiego sądu, więc mam nadzieję, że Trybunał uzna, że to jest sprawa bardzo ważna i oczywiście rzetelnie zanalizuje – mówi minister w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
Białostocki sąd zwrócił się do Trybunału z pytaniem o zgodność zakazu uboju rytualnego z konstytucją, bo musi rozstrzygnąć zażalenie ws. uboju, który miał miejsce w marcu br., gdy był on już zakazany.
– Uważam, że musimy wiedzieć dokładnie, jaka istnieje ewentualna kolizja między zapisami z ustawą o ochronie zwierząt, a tymi ustawami i konstytucją, które gwarantują swobody religijne, w tym rytuałów religijnych. Trybunał Konstytucyjny jest najlepszą instytucją, żeby to wyjaśnić –tłumaczy Michał Boni.
Jego zdaniem całkowity zakaz uboju rytualnego w Polsce godzi w prawa mniejszości religijnych i naraża je na dodatkowe problemy, m.in. takie, jak konieczność sprowadzania mięsa zza granicy.
– Kwestia nie jest tylko w tym, żeby mieć mięso, tylko także jest związana z potrzebą rytuału, uczestnictwa. Moim zdaniem trzeba to też uszanować – argumentuje minister.
Czytaj także
- 2025-02-17: K. Śmiszek: Działania USA to atak na sądownictwo międzynarodowe. To zagrożenie dla praw ofiar zbrodni wojennych
- 2025-02-27: Komisja Europejska podtrzymuje dążenie do pełnej dekarbonizacji. Polityka klimatyczna zakładać będzie wsparcie przemysłu
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-28: Dziennie policjanci zatrzymują średnio 69 osób z zakazem prowadzenia pojazdów. Trwają prace nad zaostrzeniem przepisów dla kierowców
- 2025-01-24: Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
- 2025-02-05: Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-27: Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
- 2025-01-29: Karolina Pilarczyk: To jest karygodne, że ktoś ma kilkukrotnie zabrane prawo jazdy, a dalej pijany wsiada za kierownicę. Taka osoba powinna iść do więzienia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Partii Ludowej, podkreślając, że cel ten wydaje się trudny do osiągnięcia. Marcin Korolec, prezes zarządu Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, ocenia, że będzie to jednak decyzja szkodliwa dla przyszłości sektora motoryzacyjnego.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało w ubiegłym tygodniu polski model językowy PLLuM. Polish Large Language Model to rodzina modeli sztucznej inteligencji, która pozwala przetwarzać i generować teksty w języku polskim. Ma to być przełomowy krok w cyfryzacji kraju, który może zmienić sposób funkcjonowania administracji publicznej. PLLuM jako wirtualny asystent w mObywatelu przeprowadzi przez aplikację, a jako inteligentny asystent urzędniczy zautomatyzuje przetwarzanie dokumentów.
Problemy społeczne
Biznes coraz chętniej angażuje się w działania społeczne. To ważny partner dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ciągu 32 lat działalności zebrała blisko 2,3 mld zł i kupiła ponad 74,5 tys. urządzeń. Fundacja realizuje ogólnonarodowe programy medyczne, uczy pierwszej pomocy i krzewi ideę wolontariatu. W działania organizacji chętnie angażuje się też biznes. Jerzy Owsiak, współzałożyciel i prezes fundacji, otrzymał nagrodę specjalną Business Centre Club, m.in. za wkład w budowanie empatycznego i solidarnego społeczeństwa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.