Mówi: | Janusz Cichoń |
Funkcja: | wiceminister finansów |
Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienia dla podatników
Aktualizacja 2013-12-18 09:49
Do Komitetu Stałego Rady Ministrów trafi dziś projekt zmian w Ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów proponuje m.in. ustalenie pełnomocnictw ogólnych oraz inne ułatwienia dla podatników.
– Sfinalizowaliśmy prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej. Chcemy je wprowadzić po to, żeby ułatwić życie podatnikom, ale też chcemy stworzyć sobie możliwość lepszego przeciwdziałania przestępstwom podatkowym – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Janusz Cichoń, wiceminister finansów.
Najważniejszą zmianą proponowaną przez resort jest wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych. Dzięki tej modyfikacji prawa podatnicy nie będą musieli już ustalać pełnomocnictwa dla każdej sprawy w urzędzie skarbowym. Będzie możliwe elektroniczne złożenie jednego pełnomocnictwa, które na dodatek nie będzie podlegać opłacie skarbowej. Nadal możliwe będzie składanie pełnomocnictw szczególnych, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.
Pozostałe zmiany dotyczą m.in. unowocześnienia zasad doręczania korespondencji oraz nieodpłatnego dostępu do Rejestru Zastawów Skarbowych na ruchomościach.
– Wprowadzamy także klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. To jest rozwiązanie zorientowane na duże korporacje, głównie międzynarodowe, które stosują sztuczki prawne, czyli pewne konstrukcje prawne, z założenia prowadzące do obniżenia zobowiązań podatkowych – zaznacza Cichoń.
Powołana zostanie niezależna Rada ds. Unikania Opodatkowania, a ministerstwo będzie wydawać tzw. opinie zabezpieczające, w których znajdą się wyjaśnienia dotyczące tego, co jest dopuszczalne, a co stanowi unikanie opodatkowania.
By poprawić skuteczność walki z szarą strefą, urzędy skarbowe otrzymają także nowe uprawnienia dotyczące dostępu do informacji bankowych.
– To w gruncie rzeczy zrównanie uprawnień naszych organów podatkowych z uprawnieniami, jakie posiadają dzisiaj organy podatkowe zagraniczne, które mają dość szeroki dostęp w oparciu o umowy międzynarodowe, które zawieramy po to, aby unikać podwójnego opodatkowania – podkreśla Cichoń.
Urzędy skarbowe nadal będą mogły zwrócić się do banków jedynie w toku postępowania podatkowego oraz wtedy, gdy nie uda się uzyskać potrzebnych informacji bezpośrednio od podatnika.
Cichoń przewiduje, że proces uzgodnień międzyresortowych potrwa co najmniej miesiąc. Na razie gotowy jest jedynie projekt założeń – na napisanie ustawy potrzebnych będzie kolejnych kilka miesięcy. Zmiany mogą wejść w życie w II połowie przyszłego roku.
Czytaj także
- 2024-12-19: Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
- 2024-12-06: Szara strefa na rynku e-papierosów sięga 37,5 proc. Przez podwyżki cen więcej użytkowników może szukać nielegalnych źródeł
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Handel
Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
Polska wciąż cieszy się w świecie renomą cenionego producenta mięsa drobiowego. Na eksport trafia ok. 60 proc. rocznej produkcji, czyli prawie 2 mln t. Polscy producenci walczą o silną pozycję na zagranicznych rynkach. Priorytetem jest dla nich ponowne uruchomienie eksportu do Chin, który został wstrzymany pięć lat temu ze względu na ptasią grypę. Trwa dopracowywanie szczegółów porozumienia w tej sprawie.
Finanse
Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
Połowa Polaków wspiera zbiórki charytatywne online – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research dla Allegro. Najczęściej przekazujemy datki na pomoc humanitarną związaną z kataklizmami, wsparcie chorych, pomoc dzieciom czy zwierzętom. Jeszcze do niedawna zbiórki internetowe kojarzyły się głównie z finansowaniem terapii czy rehabilitacji dla ciężko chorych, ale coraz częściej ludzie zbierają na podstawowe potrzeby, takie jak żywność czy opał na zimę, ale również na realizację marzeń.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.