Mówi: | Katarzyna Brzeska-Miksa |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Fundusz Hipoteczny Familia |
Odwrócona hipoteka wciąż bez nadzoru. To może zagrażać bezpieczeństwu klientów
– Chcemy jak najszybszego wprowadzenia rządowych regulacji dotyczących renty dożywotniej – mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia. Chodzi przede wszystkim o odpowiedni nadzór nad firmami, które oferują ten produkt dla seniorów oraz o wymogi kapitałowe. Zdaniem prezes FH Familia, brak przepisów może nie tylko hamować rozwój renty dożywotniej w Polsce, ale również zagrażać bezpieczeństwu klientów.
– Zagrożenie jest realne, ponieważ powstają różne firmy, a w tej chwili nie ma żadnych wymogów, dotyczących ich kapitałów – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia, który w Polsce działa od lipca 2010 roku.
Fundusze hipoteczne istnieją w Polsce już od kilku lat. Oferują usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej. Propozycja kierowana jest do osób po 65. roku życia, głównie samotnych, które są właścicielami nieruchomości.
Zasada jest prosta: w zamian za przeniesie prawa własności na ubezpieczyciela, seniorzy mogą liczyć na dożywotnią rentę, wypłacaną co miesiąc. Jej wysokość zależy m.in. od wartości nieruchomości, płci i wieku osoby. Szacuje się, że do śmierci otrzyma świadczenia warte około 50 proc. wartości nieruchomości.
– Jest to produkt na razie niszowy, ale może stać się powszechny. Jest bardzo duże zainteresowanie tą ofertą na rynku. Jednak musi dojść do tego, żeby i oferta, i firmy, które oferują tego typu produkty, były objęte nadzorem. Powinna zostać też uchwalona ustawa, która reguluje ten rynek, aby nie pojawiały się na nim firmy, które mogłyby nie zabezpieczyć odpowiednio interesu seniorów i przez to być niebezpieczne w takim codziennym użytkowaniu – podkreśla Brzeska-Miksa.
Jak podkreśla, ruch jest po stronie Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Finansów. Nad szczegółowymi regulacjami pracuje specjalnie powołany w tym celu zespół roboczy.
Najwięcej kontrowersji budzi w tej chwili kwestia nadzoru nad takimi funduszami. Jedna z propozycji zakłada, by takie spółki (wyłącznie kapitałowe) musiały mieć zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności. Drugą opcją jest wpis do rejestru działalności regulowanej. Zdaniem Ministerstwa Finansów samo oświadczenie spółki to za mało, bo powinna ona udokumentować to, że spełnienia warunki ustawy.
Ministerstwo Gospodarki zwraca z kolei uwagę na fakt, że nieruchomości stanowią znaczną część majątku danej rodziny, który w przypadku przejęcia mieszkania przez fundusz hipoteczny zostaje mocno uszczuplony.
– My robimy wszystko, aby zostać objęci takim nadzorem, natomiast tutaj toczą się rozmowy między ministerstwami. My apelujemy i liczymy na to, że będzie to jak najszybciej – dodaje Brzeska-Miksa.
Przekonuje, że w tej sytuacji rynkowej, kiedy regulacji nie ma, klient powinien podpisywać umowy tylko i wyłącznie z firmami znanymi, ogólnopolskimi, spełniającymi wymogi kapitałowe i zabezpieczającymi interesy klienta w umowach.
– Najważniejsze są zabezpieczenia w umowach: czy jest zapisane dożywotnie użytkowanie, czyli zabezpieczenie, że osoba będzie mogła mieszkać w tym lokalu aż do śmierci, czy jest zapisane, że renta jest dożywotnia – wymienia.
Od 2005 roku w Polsce zawarto około 6 tys. umów z tytułu odwróconej hipoteki. W ciągu najbliższych 5 lat prognozuje się, że rocznie będzie zawieranych 3-4 tys. umów rocznie.
W Europie produkty bazujące na odwróconej hipotece są oferowane w około 15 krajach.
Według prognoz GUS w 2035 roku co piąty Polak będzie miał ponad 65 lat. Średnia długość życia mężczyzn wydłuży się do 77,6 lat (z 72,1 lat obecnie), a kobiet do 83,3 lat (wobec 80,6 lat).
Czytaj także
- 2025-07-16: Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone
- 2025-07-22: Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii
- 2025-07-18: KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
- 2025-07-15: Konkurencyjność firm wśród najważniejszych zadań dla kolejnego budżetu UE. Komisja szuka nowych źródeł dochodów
- 2025-07-11: Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
- 2025-07-21: Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski
- 2025-07-03: Seniorzy zyskają na rencie wdowiej średnio 350 zł miesięcznie. Od 2027 roku świadczenie jeszcze wzrośnie
- 2025-07-04: Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu
- 2025-06-25: Polskie przedsiębiorstwa otwarte na transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Nowa mapa drogowa mogłaby w tym pomóc
- 2025-07-08: K. Brejza: Potrzebna silniejsza demokratyczna kontrola nad działalnością służb specjalnych. Ten system wymaga przebudowy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.