Mówi: | Krzysztof Prasałek |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej |
PSEW: Nowe regulacje sprzyjają wiatrakom, trzeba jeszcze przekonać polityków
Firmy związane z energetyką wiatrową są zadowolone z rozwiązań zawartych w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Najważniejsze z ich postulatów znalazły się w nowych regulacjach. Choć brak poparcia zmiany modelu energetyki wśród polskich polityków, nadal blokuje rozwój zielonej gospodarki. Dziś kolejna tura konsultacji.
– Przeszkodą jest ciągle brak poparcia politycznego najwyższych władz dla energetyki odnawialnej. To, co dzieje się w Europie, polityka klimatyczno-energetyczna, przejście z energetyki węglowej i atomowej na źródła odnawialne, to ciągle nie jest jeszcze polityka polska. Gdy rządzący zrozumieją, że odwrotu od energetyki odnawialnej nie ma, że to jest najzdrowsze, najtańsze, najbezpieczniejsze źródło energii, to moim zdaniem te wszystkie dodatkowe bariery znikną w sposób naturalny – uważa Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
A, jak zaznacza stowarzyszenie, dobre rozwiązania legislacyjne są kluczowe dla dalszego rozwoju zielonej energii w Polsce, jak i dla spełnienia dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących ograniczenia emisji CO2 oraz zapewnienia 15% produkcji energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) do 2020 r.
To co cieszy przedsiębiorców z wiatrakowej branży, to zapisane w projekcie ustawy o OZE gwarancje dla już istniejących instalacji.
– Będzie ochrona dotychczasowych inwestycji. Mocno postawiono też na dalszy rozwój energetyki odnawialnej, w tym wiatrowej. Ma być zracjonalizowana produkcja w sektorze konwencjonalnym – w technologii współspalania, a więc cały system ma być tańszy, sprawniejszy, postawiony na nowoczesne technologie – Krzysztof Prasałek wymienia, te regulacje, które szczególnie przysłużą się rozwojowi zielonej energetyki.
Do najważniejszych zmian, które zostały wprowadzone w stosunku do poprzednio prezentowanego projektu, należy utrzymanie obowiązku zakupu zielonej energii, utrzymanie aktualnego poziomu wsparcia dla już działających farm wiatrowych oraz zapewnienie 15-letniego, niezmiennego poziomu okresu wsparcia dla nowych inwestycji.
– To daje długoterminową gwarancję dla tych, którzy zainwestują swoje pieniądze. Stabilność ustalania współczynników, obowiązek zakupu, pierwszeństwo przyłączania przesyłu. To są bardzo dobre informacje. Co prawda, dzisiaj już je mamy, ale informacja o tym, że dobry system będzie kontynuowany, a mamy dobry system zielonych certyfikatów bardzo nas cieszy – mówi Krzysztof Prasałek.
Dziś obydwa się kolejna tura uzgodnień międzyresortowych i z organizacjami społecznymi oraz podmiotami, które zgłosiły uwagi do tzw. trójpaku energetycznego.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-09-23: Rząd chce większego udziału polskich firm budowlanych w projektach energetycznych. Ma to być element nowej ustawy offshorowej
- 2024-09-11: Krzysztof Skórzyński: Segregowałem śmieci, zanim to było modne. Oszczędzam wodę i prąd. Ale wciąż robię za mało
- 2024-10-17: Krzysztof Skórzyński: Wkrótce planuję co najmniej dwa nowe single. Jeżeli moja muzyka nie znajdzie słuchaczy, to nie będę miał do nikogo pretensji
- 2024-09-20: Krzysztof Skórzyński: Spełniłem swoje marzenie i uczę młodzież w szkole. To zawód niedoceniany na bardzo wielu płaszczyznach
- 2024-08-20: Paulina Sykut-Jeżyna: „Halo tu Polsat” ma być inne od tego, co jest teraz na rynku. Mam swój pomysł na siebie w tym programie i nikim nie zamierzam się inspirować
- 2024-08-13: Rośnie zainteresowanie dotacjami do produktów OZE. Firmy z branży zielonej energii znów notują wzrosty klientów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.