Mówi: | Maciej Dyjas |
Funkcja: | Co-Managing Partner, Co-CEO |
Firma: | Griffin Real Estate |
REIT-y mogą przyciągnąć część oszczędności Polaków. Potrzebne są jednak przepisy chroniące inwestorów
Przy odpowiedniej regulacji, która będzie chroniła inwestorów, fundusze REIT są w stanie przejąć część oszczędności Polaków przechowywanych w bankach – ocenia Maciej Dyjas z Griffin Real Estate. Na depozytach złotowych i walutowych – jak wynika z danych Analiz Online – zgromadzono blisko 695 mld zł. REIT-y mają pozwolić drobnym inwestorom czerpać zyski z inwestycji w nieruchomości komercyjne. W zależności od rodzaju obiektów możliwe stopy zwrotu to 6–8 proc.
Trwają prace nad wdrożeniem REIT-ów na nasz rynek. Eksperci podkreślają, że wymaga to bądź wdrożenia kompleksowej specustawy, bądź zmian w kilku ustawach, m.in. podatkowych.
– Główne zadanie inicjatywy w zakresie REIT-ów to uporządkowanie legislacyjne, a przede wszystkim stworzenie transparentności i edukacji potencjalnych inwestorów. REIT-y są po to, żeby utworzyć strukturę bardzo korzystną podatkowo. Przede wszystkim chodzi jednak o to, żeby inwestorzy mieli zapewnienie, że większość zysku będzie dystrybuowana i że REIT będzie inwestował tylko w bezpieczne, wynajęte nieruchomości, a nie w development – przekonuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes Maciej Dyjas, Co-Managing Partner w Griffin Real Estate.
Korzyść podatkowa to zwolnienie z podatku CIT. Zgodnie z tą propozycją REIT-y będą jednak musiały przekazywać co roku minimum 80 proc. zysków akcjonariuszom – w ramach dywidendy.
– Jeśli powstanie legislacja, która będzie chroniła inwestorów i regulowała tę działalność w taki sposób, żeby oni czuli się chronieni i rozumieli, w co inwestują, to wtedy możliwe będzie sięgnięcie po część oszczędności Polaków, które w tej chwili przechowywane są na normalnych depozytach w bankach – uważa Maciej Dyjas.
Depozyty to wciąż najpopularniejsza forma lokowania kapitału. Polacy mają na nich zgromadzone ok. 695 mld zł, z czego ponad 320 mld to depozyty terminowe (dane Analiz Online po I półroczu). Ze względu na to, że ich oprocentowanie jest na niewielkim poziomie, inwestycje w nieruchomości mogą okazać się bardziej opłacalne.
– Na świecie są zazwyczaj REIT-y wyspecjalizowane, które inwestują w obiekty handlowe, biurowe, akademiki, mieszkania na wynajem, również w hotele lub w obiekty logistyczne. Poszczególne rodzaje działalności mają różne poziomy zwrotu. Wydaje się, że w Polsce można spokojnie myśleć o zaoferowaniu platformy, która może generować zwroty na poziomie 6, 7 czy 8 proc. z zainwestowanego kapitału – analizuje Maciej Dyjas.
REIT-y mogą się również znaleźć w obszarze zainteresowań funduszy emerytalnych. Z danych przytaczanych w analizie Forum TFI wynika, że ze względu na wysokie bezpieczeństwo inwestycji i jej długoterminowość, REIT-y znajdują się w portfelach 75 proc. funduszy emerytalnych z całego świata, stanowiąc ok. 10 proc. ich aktywów.
– Innym adresatem tego typu inwestycji są firmy ubezpieczeniowe, które mają długoterminowe zobowiązania i które szukają bezpiecznych, ale długoterminowych aktywów do inwestowania – mówi Maciej Dyjas. – Wydaje się, że jeżeli uda się stworzyć regulowaną formę inwestowania w postaci REIT-ów, to można by było sięgnąć i do OFE, i do ubezpieczycieli, ale przede wszystkim do tych nieaktywnych inwestorów detalicznych – ocenia.
To rozwiązanie od dawna działa w innych krajach. Na świecie jest ok. 400 REIT-ów, z czego mniej więcej połowa w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj także
- 2025-05-09: Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-03: Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-04-01: Europejczycy popierają większe zaangażowanie UE w obronność. Prawie 90 proc. oczekuje ściślejszej współpracy państw członkowskich
- 2025-03-13: Patricia Kazadi: Maciek Rock jest dla mnie ogromną inspiracją. Uczę się od mistrza
- 2025-03-04: Coraz więcej firm decyduje się na automatyzację procesów. Zwroty z inwestycji są możliwe już w ciągu kilku miesięcy
- 2025-02-28: Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza nabiera rozpędu. Dobre perspektywy dla wspólnych projektów energetycznych i obronnych
- 2025-03-12: Dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry przyciąga do Polski inwestorów. Kluczowymi partnerami stają się firmy z Wielkiej Brytanii
- 2025-03-27: Zakończenie wojny w Ukrainie poprawiłoby klimat inwestycyjny w Polsce. Inwestorzy cenią stabilność i bezpieczeństwo
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.