Mówi: | prof. Wojciech Omulecki |
Funkcja: | Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego |
Światowy Dzień Wzroku. Już prawie połowa Polaków w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku
Z prognoz wynika, że jeden na 30 Europejczyków straci wzrok w ciągu swojego życia. – W zamożnych krajach ilość wad zwiększa się w miarę wzrostu poziomu edukacji – zauważa prof. Wojciech Omulecki, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Eksperci przekonują więc, by regularnie odwiedzać okulistę. Tym bardziej, że możliwe jest wówczas wykrycie we wczesnym okresie jaskry czy zwyrodnienia plamki, co ułatwia potem znacznie leczenie.
– Jedną z przyczyn powstawania tzw. szkolnej krótkowzroczności jest dużo pracy wzrokowej z bliska. Dzieci z miasta mają więcej krótkowzroczności niż na wsi. Ten proces jest szczególnie mocno zauważany w krajach azjatyckich. Na przykład w Japonii, gdzie odsetek ludzi z krótkowzrocznością jest bardzo wysoki – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria prof. Wojciech Omulecki.
Prawie połowa Polaków w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność.
Mimo że wraz z rozwojem społeczeństw, zwiększa się liczba wad wzroku, nie ma jednoznacznych badań potwierdzających negatywny wpływ pracy przy komputerze na wzrok.
– Zarówno czytanie w dużej ilości, jak i praca przy komputerze nie uszkadza wzroku. Możemy tu raczej mówić o zmęczeniu wzroku czy pieczeniem spowodowanym długotrwałym spędzaniem czasu przy komputerze i dolegliwościach w postaci wysychaniu oczu, bo człowiek wtedy rzadziej mruga. Natomiast nie ma badań, które by mówiły, że ekran monitora uszkadza wzrok – wyjaśnia ekspert.
I zaleca systematyczne badanie wzroku. Młode osoby niemające zaburzeń widzenia, mogą je wykonywać nawet raz na kilka lat. Natomiast osoby po 40-tym roku życia powinny badać wzrok przynajmniej raz w roku. Tym bardziej, że wizyta u okulisty pozwala poznać ogólny stan zdrowia pacjenta, m.in. przebieg cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy.
– Podstawowe badanie okulistyczne oprócz wykrycia wady wzroku i zapisania odpowiedniej korekcji zawsze powinno uwzględniać sprawdzenie zarówno przedniej części oka, jak i dna oka. Przy okazji istnieje wtedy możliwość wczesnego wykrycia innych chorób, co ma duże znaczenie podczas ich leczenia – podkreśla prof. Wojciech Omulecki.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), profilaktyka i właściwa terapia mogą zapobiec upośledzeniu wzroku u 80 proc. chorych.
– Chorobami, z którymi mamy najczęściej do czynienia i których wykrycie we wczesnym okresie ma bardzo duże znaczenie należy przede wszystkim jaskra i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, tzw. AMD. Tych chorób możemy wymienić jeszcze wiele, tyle że rzadziej występujących – dodaje profesor.
Światowy Dzień Wzroku jest obchodzony corocznie w drugi czwartek października. Organizuje go międzynarodowa koalicja VISION 2020, zrzeszająca 26 organizacji, w tym Światową Organizację Zdrowia. Ma skupić uwagę na problemach ludzi słabowidzących i zachęcać do profilaktyki.
Czytaj także
- 2024-11-05: Leczenie okulistyczne coraz skuteczniejsze. Pomagają w tym inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie
- 2023-06-06: Polacy pracują nad soczewkami, które rozwiążą problem starczowzroczności. Ich rozwiązanie ma zapewnić ostre widzenie z każdej odległości
- 2023-03-23: Leczenie chorób siatkówki jest w Polsce na światowym poziomie. U wielu pacjentów jednak są one wykrywane zbyt późno
- 2022-03-07: Zdalna nauka i praca pogorszyły wzrok Polaków. Pandemia obniżyła też liczbę wizyt diagnostycznych oraz zabiegów okulistycznych
- 2022-01-13: Czapki z Biedronki wesprą 30. Finał WOŚP. Cała kwota ze sprzedaży trafi na okulistykę dziecięcą
- 2021-11-29: Biedronka została głównym sponsorem WOŚP. Od połowy grudnia ruszy zbiórka pieniędzy na 30. finał orkiestry w sklepach sieci
- 2021-09-06: Katarzyna Cichopek: Dbanie o wzrok mój i moich najbliższych jest dla mnie bardzo ważne. Okulary „gotowce”, które można kupić właściwie wszędzie, uważam za zło absolutne
- 2019-03-22: Komórki macierzyste wyhodowane w laboratorium pomagają wyleczyć rzadką chorobę wzroku. Lekarze liczą na dostęp do terapii także w Polsce
- 2019-03-04: Technologia śledzenia ruchów oczu pozwoli zdiagnozować choroby neurologiczne. Może także pomóc dyslektykom i sportowcom
- 2019-01-24: Trwa walka ze szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez panele LCD i LED. Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych filtrów oraz okularów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Tauron podpisały umowę pożyczki, dzięki której spółka dostanie 11 mld zł na modernizację i unowocześnienie swojej sieci elektroenergetycznej oraz dostosowanie jej do rosnącej liczby źródeł OZE. To rekordowa kwota i największe jak dotąd finansowanie inwestycji wspierającej transformację energetyczną w Polsce. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Infrastruktura
Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
Zrównoważona produkcja i zabezpieczenie żywności dla rosnącej populacji będą filarami zbliżającej się rewolucji rolniczej. Wysiłki rolników będą nakierowane na ograniczanie zasobów wodnych, śladu węglowego przy jednoczesnym zwiększaniu plonów i ochrony roślin przed szkodnikami. Trudno będzie to osiągnąć bez innowacji – zarówno cyfrowych, jak i biologicznych. Rolnicy w Polsce są otwarci na nowe rozwiązania, ale potrzebują do tego wsparcia eksperckiego i finansowego.
Telekomunikacja
Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
– Patrzymy na innowacje globalnie. To oznacza, że Grupa Orange inwestuje tutaj, w Polsce, w 300-osobowy zespół, który tworzy usługi skalowalne wykorzystywane przez całą grupę – mówi Marcin Ratkiewicz, dyrektor Orange Innovation Poland. Poza Francją to największy zespół badawczo-rozwojowy operatora. Polscy inżynierowie specjalizują się m.in. w AI, cyfrowej transformacji biznesu i sieci czy automatyzacji procesów. CERT Orange Polska – czyli jedno z czterech głównych centrów cyberbezpieczeństwa Grupy Orange – wyznacza trendy w tym obszarze dla innych europejskich rynków. Jak wskazuje ekspert, globalne podejście zwiększa efektywność kosztową i buduje kulturę eksperymentowania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.