Mówi: | Prof. dr hab. Jan Barcz |
Firma: | Akademia Leona Koźmińskiego |
Prof. J.Barcz: decyzja o dalszym rozszerzeniu UE odważna, ale konieczna
– Perspektywa dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej jest sprawą otwartą – mówi były dyplomata, prof. prawa Jan Barcz z Akademii Leona Koźmińskiego. W lipcu tego roku do Wspólnoty dołączy Chorwacja. Będzie to prawdopodobnie ostatni kraj z Bałkanów Zachodnich, który w tej dekadzie znajdzie się w unijnych strukturach. Jednocześnie wraca dyskusja na temat możliwej akcesji Turcji i Ukrainy.
– To jest decyzja, która w znacznej części będzie musiała być jeszcze przez lata finansowana przez UE – mówi Agencji Informacyjnej Newseria o przyjęciu Chorwacji i otwarciu się UE na państwa bałkańskie prof. Jan Barcz. – Ale trzeba też doceniać, że to jest bardzo potrzebna decyzja, dlatego że po tragicznych doświadczeniach lat 90. nie powstał żaden lepszy i bardziej efektywny program zagwarantowania w tym regionie Europy stabilności demokratycznej, gospodarczej i przede wszystkim politycznej.
Strategia rozszerzenia Unii Europejskiej, szczególnie o kraje bałkańskie, budzi podobne kontrowersje jak akcesja 10 krajów w 2004 roku.
– Powinniśmy doceniać to, że ówczesna piętnastka podjęła bardzo odważną decyzję o dopełnieniu tzw. dużego rozszerzenia, które także Polskę objęło – mówi prof. Jan Barcz – To wcale nie była decyzja przesądzona.
W 2004 roku Polsce w wejściu do Unii towarzyszyła m.in. Słowenia, która jako pierwsze z państw powstałych wskutek rozpadu Jugosławii znalazła się w zjednoczonej Europie. Drugim będzie Chorwacja, której akcesja zaplanowana jest na lipiec br. W ocenie wielu dyplomatów Unia, przyjmując do siebie Zagrzeb wzięła na swe barki ogromne zobowiązanie ekonomiczne.
– Bez wątpienia warto zainwestować nawet duże środki finansowe i również pewną wolę polityczną, żeby te państwa włączyć do organizacji, która bez wątpienia jest taką organizacją stabilności demokracji i gospodarki rynkowej – mówi Agencji Informacyjnej Newseria były ambasador RP w Wiedniu.
Nieunikniona, zdaniem byłego dyplomaty, jest dyskusja na temat dalszego rozszerzania Unii, m.in. o Turcję, z którą negocjacje akcesyjne rozpoczęły się 8 lat temu. W kolejce są jeszcze Ukraina oraz inne państwa z basenu Morza Śródziemnego i Kaukazu Zachodniego.
– Jeżeli patrzymy na Unię Europejską w wymiarze strategicznym, to bez wątpienia, jeśli ma ona odgrywać rolę poważnego partnera strategicznego w wymiarze globalnym, to przyłączanie się Turcji, a w dalszej perspektywie Ukrainy byłoby niezmiernie istotne – mówi profesor Akademii Leona Koźmińskiego – Jeśli chodzi o włączenie Turcji stanowisko USA, która od czasu do czasu przypomina Unii Europejskiej o tej sprawie, jest jednoznaczne i nieprzypadkowe, ale wiąże się to z koniecznością posiadania długofalowej strategii umacniania tożsamości politycznej UE, której niestety obecnie brakuje.
Czytaj także
- 2024-12-03: Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-11-28: Jedna na trzy kobiety w UE doznała w życiu przemocy. Apele o bardziej zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem
- 2025-01-09: Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-23: Prezydencja Węgier w UE za półmetkiem. Jej ocena dzieli europarlamentarzystów
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-10-16: Mołdawia zdecyduje o dalszym kursie. Rosja próbuje wpłynąć na wyniki wyborów i referendum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.