Mówi: | dr Henryk Majchrzak |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | PSE Operator |
PSE Operator: przetarg na moce interwencyjne w I półroczu
PSE Operator chce budować moce interwencyjne rzędu 500 MW. Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych miesiącach. Jeszcze w marcu spółka wystąpi o zgodę do Komisji Europejskiej.
Zapowiadane w grudniu 2011 roku przez PSE Operator plany ogłoszenia przetargu na moce interwencyjne są stopniowo realizowane.
- Jesteśmy w końcowej fazie prac analitycznych. Spodziewamy się, że w pierwszym półroczu, czyli w najbliższych miesiącach ogłosimy ten przetarg - zapowiada Henryk Majchrzak, prezes zarządu PSE Operator.
Mogłoby stać się to wcześniej, gdyby nie procedury unijne. Okazało się bowiem, że inwestycja wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej.
- Jako operator z zasady nie budujemy mocy, raczej ją udostępniamy poprzez przyłączenie do sieci, a później dla odbiorców. Dlatego też, jeżeli mielibyśmy przeprowadzić ten przetarg, to musimy mieć absolutną pewność, że KE nie będzie widzieć w tym sprzeczności z prawem UE - podkreśla prezes PSE Operator.
Jeszcze w marcu spółka zamierza zgłosić swoje plany do KE.
- Należy się spodziewać decyzji w dość krótkim okresie, jak na tak złożony projekt. To jest przecież budowa dużego bloku energetycznego - bo rozważamy w tej chwili moc 500 MW i to wymaga bardzo odpowiedzialnych decyzji i ich odpowiedniego przygotowania - dodaje Henryk Majchrzak.
Moce interwencyjne są uruchamiane w przypadku wystąpienia deficytu energii. W 2011 roku przeciętna wartość rezerwy mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosiła ok. 3 300 MW. Z roku na rok poziom rezerw maleje.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-10-09: Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała lata pracy nad sztuczną inteligencją. Nagroda Nobla trafiła do twórców sztucznych sieci neuronowych
- 2024-11-14: Sieci handlowe oferują coraz więcej ryb ze zrównoważonych połowów. Lidl i Kaufland wśród liderów
- 2024-08-26: Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
- 2024-08-14: Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci dla źródeł OZE. Problemy ma nie tylko Polska
- 2024-06-28: Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych
- 2024-07-05: Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd
- 2024-06-17: Połowa Polaków nie potrafi odróżnić oryginalnego produktu od podróbki. Sklepy internetowe wdrożyły technologie blokujące nieautentyczne towary
- 2024-05-29: Prezes PGE: Energetyka węglowa nie jest w stanie funkcjonować zgodnie z zasadami rynkowymi. Konieczne jest wydzielenie tego segmentu ze spółki
- 2024-04-30: Wzrost inwestycji prywatnych przesądzi o rozwoju polskiej gospodarki w najbliższych latach. Sektorami przyszłości są nowe technologie i zielona energetyka
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.