Mówi: | dr Henryk Majchrzak |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | PSE Operator |
PSE Operator: przetarg na moce interwencyjne w I półroczu
PSE Operator chce budować moce interwencyjne rzędu 500 MW. Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych miesiącach. Jeszcze w marcu spółka wystąpi o zgodę do Komisji Europejskiej.
Zapowiadane w grudniu 2011 roku przez PSE Operator plany ogłoszenia przetargu na moce interwencyjne są stopniowo realizowane.
- Jesteśmy w końcowej fazie prac analitycznych. Spodziewamy się, że w pierwszym półroczu, czyli w najbliższych miesiącach ogłosimy ten przetarg - zapowiada Henryk Majchrzak, prezes zarządu PSE Operator.
Mogłoby stać się to wcześniej, gdyby nie procedury unijne. Okazało się bowiem, że inwestycja wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej.
- Jako operator z zasady nie budujemy mocy, raczej ją udostępniamy poprzez przyłączenie do sieci, a później dla odbiorców. Dlatego też, jeżeli mielibyśmy przeprowadzić ten przetarg, to musimy mieć absolutną pewność, że KE nie będzie widzieć w tym sprzeczności z prawem UE - podkreśla prezes PSE Operator.
Jeszcze w marcu spółka zamierza zgłosić swoje plany do KE.
- Należy się spodziewać decyzji w dość krótkim okresie, jak na tak złożony projekt. To jest przecież budowa dużego bloku energetycznego - bo rozważamy w tej chwili moc 500 MW i to wymaga bardzo odpowiedzialnych decyzji i ich odpowiedniego przygotowania - dodaje Henryk Majchrzak.
Moce interwencyjne są uruchamiane w przypadku wystąpienia deficytu energii. W 2011 roku przeciętna wartość rezerwy mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosiła ok. 3 300 MW. Z roku na rok poziom rezerw maleje.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-10-09: Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała lata pracy nad sztuczną inteligencją. Nagroda Nobla trafiła do twórców sztucznych sieci neuronowych
- 2024-11-14: Sieci handlowe oferują coraz więcej ryb ze zrównoważonych połowów. Lidl i Kaufland wśród liderów
- 2024-08-26: Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
- 2024-08-14: Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci dla źródeł OZE. Problemy ma nie tylko Polska
- 2024-06-28: Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych
- 2024-07-05: Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd
- 2024-06-17: Połowa Polaków nie potrafi odróżnić oryginalnego produktu od podróbki. Sklepy internetowe wdrożyły technologie blokujące nieautentyczne towary
- 2024-05-29: Prezes PGE: Energetyka węglowa nie jest w stanie funkcjonować zgodnie z zasadami rynkowymi. Konieczne jest wydzielenie tego segmentu ze spółki
- 2024-04-30: Wzrost inwestycji prywatnych przesądzi o rozwoju polskiej gospodarki w najbliższych latach. Sektorami przyszłości są nowe technologie i zielona energetyka
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.