Mówi: | Krzysztof Prasałek |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej |
PSEW: Nowe regulacje sprzyjają wiatrakom, trzeba jeszcze przekonać polityków
Firmy związane z energetyką wiatrową są zadowolone z rozwiązań zawartych w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Najważniejsze z ich postulatów znalazły się w nowych regulacjach. Choć brak poparcia zmiany modelu energetyki wśród polskich polityków, nadal blokuje rozwój zielonej gospodarki. Dziś kolejna tura konsultacji.
– Przeszkodą jest ciągle brak poparcia politycznego najwyższych władz dla energetyki odnawialnej. To, co dzieje się w Europie, polityka klimatyczno-energetyczna, przejście z energetyki węglowej i atomowej na źródła odnawialne, to ciągle nie jest jeszcze polityka polska. Gdy rządzący zrozumieją, że odwrotu od energetyki odnawialnej nie ma, że to jest najzdrowsze, najtańsze, najbezpieczniejsze źródło energii, to moim zdaniem te wszystkie dodatkowe bariery znikną w sposób naturalny – uważa Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
A, jak zaznacza stowarzyszenie, dobre rozwiązania legislacyjne są kluczowe dla dalszego rozwoju zielonej energii w Polsce, jak i dla spełnienia dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących ograniczenia emisji CO2 oraz zapewnienia 15% produkcji energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) do 2020 r.
To co cieszy przedsiębiorców z wiatrakowej branży, to zapisane w projekcie ustawy o OZE gwarancje dla już istniejących instalacji.
– Będzie ochrona dotychczasowych inwestycji. Mocno postawiono też na dalszy rozwój energetyki odnawialnej, w tym wiatrowej. Ma być zracjonalizowana produkcja w sektorze konwencjonalnym – w technologii współspalania, a więc cały system ma być tańszy, sprawniejszy, postawiony na nowoczesne technologie – Krzysztof Prasałek wymienia, te regulacje, które szczególnie przysłużą się rozwojowi zielonej energetyki.
Do najważniejszych zmian, które zostały wprowadzone w stosunku do poprzednio prezentowanego projektu, należy utrzymanie obowiązku zakupu zielonej energii, utrzymanie aktualnego poziomu wsparcia dla już działających farm wiatrowych oraz zapewnienie 15-letniego, niezmiennego poziomu okresu wsparcia dla nowych inwestycji.
– To daje długoterminową gwarancję dla tych, którzy zainwestują swoje pieniądze. Stabilność ustalania współczynników, obowiązek zakupu, pierwszeństwo przyłączania przesyłu. To są bardzo dobre informacje. Co prawda, dzisiaj już je mamy, ale informacja o tym, że dobry system będzie kontynuowany, a mamy dobry system zielonych certyfikatów bardzo nas cieszy – mówi Krzysztof Prasałek.
Dziś obydwa się kolejna tura uzgodnień międzyresortowych i z organizacjami społecznymi oraz podmiotami, które zgłosiły uwagi do tzw. trójpaku energetycznego.
Czytaj także
- 2025-05-15: Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć
- 2025-05-06: Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny
- 2025-04-10: Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-04-07: Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów
- 2025-04-24: Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
- 2025-04-16: Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.