Mówi: | Łukasz Dziekoński |
Funkcja: | członek zarządu Marguerite Fund z ramienia PKO Banku Polskiego |
Fundusz związany z PKO BP szuka kolejnych energetycznych inwestycji we współpracy z samorządami
– Partnerstwo publiczno-prywatne stwarza szansę realizacji wielu ciekawych inwestycji z zakresu energetyki – uważa Łukasz Dziekoński, członek zarządu Marguerite Fund z ramienia PKO Banku Polskiego. Fundusz zainwestował w spalarnię śmieci w Poznaniu i jest zainteresowany kolejnymi inwestycjami tego typu w Polsce. Stopa zwrotu może wynieść w tym przypadku ponad 10 proc. rocznie.
Według planów budowa spalarni w Poznaniu zacznie się jeszcze w tym roku, a całość zostanie oddana do użytku w 2015 roku. Fundusz, który zainwestował w to swoje pieniądze szuka możliwości udziału w kolejnych tego typu przedsięwzięciach.
– Polski rynek jest bardzo ciekawy, szczególnie z perspektywy spalarni śmieci. Widzimy jeszcze na rynku miejsce dla kilku takich instalacji i jesteśmy bardzo zainteresowani uczestniczeniem przyszłościowo w sektorze utylizacji śmieci w Polsce, w kolejnych podobnych transakcjach – mówi Agencji Informacyjne Newseria Łukasz Dziekoński, członek zarządu Marguerite Fund z ramienia PKO Banku Polskiego.
Fundusz wspólnie z firmą SITA zainwestuje w spalarnię w Poznaniu 792 mln zł. Będą zarządzać nią przez 22 lata. Po tym czasie inwestycja przejdzie na własność miasta.
– Stopy zwrotu na takich inwestycjach to jest zawsze nie mniej niż 10 proc. – mówi Dziekoński.
Spalarnia jest najnowocześniejsza i – jak zapewnia inwestor i władze miasta – jest bezpieczna dla środowiska
– Jest to generacja instalacji, których jest dosłownie kilka na świecie i spełnia najwyższe normy ekologiczne, szczególnie jeżeli chodzi o wydzielanie gazów cieplarnianych czy też innych substancji. Cechuje się też wysoką sprawnością – podkreśla Dziekoński.
Obiekt w Poznaniu to największa inwestycją publiczno-prywatna w Polsce. Ten rodzaj partnerstwa zakłada współpracę pomiędzy jednostkami administracji publicznej i samorządami a prywatnymi inwestorami. W jej ramach powstawać mogą nowe mieszkania, obiekty sportowe, szkoły, drogi czy też obiekty energetyczne.
– Jest to dobry okres, żeby inwestycje w ramach PPP powstawały, szczególnie w przypadku dość ograniczonych budżetów ze strony państwa czy też samorządów – tłumaczy Łukasz Dziekoński. – PPP pozwala samorządom realizować swoje cele publiczne przez inwestorów prywatnych.
Jego zdaniem, ta forma współpraca będzie zyskiwać na znaczeniu. Fundusz chce w ramach PPP realizować też inwestycje z innych branż.
– Bacznie obserwujemy inne rynki związane np. z OZE, inwestycjami w farmy wiatrowe i ogólnie szeroko pojęty biznes energii odnawialnej, ale także przyglądamy się temu, co dzieje się na rynku transportu – mówi Dziekoński.
Czytaj także
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-12-09: Joanna Kurowska: Lekarz w Stanach Zjednoczonych to jest ktoś, kto ma dom z basenem i jest milionerem. Medycy w Polsce muszą pracować na 13 etatów
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.